Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat netík | rady

Jak pěstovat netík | rady

Jak pěstovat netík | rady. Netík je kapradina, která se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. Tato kapradina k nám dorazila z tropů. K tomu, aby se netíku u vás dařilo, potřebuje vlhký vzduch. Za dobrou péči se vám pak odvděčí bohatou zelenou korunou. Ale pozor. Netík je na pěstování náročný a nesnáší suchý pokojový vzduch.

1

Netíka zasaďte do slabě kyselé zeminy, která se skládá z jednoho dílu listovky, dvou dílů rašeliny, jednoho dílu písku a půl dílu kompostové zeminy.

2

Najděte pro pěstování netíku vhodné stanoviště. Kapradinu umístěte do polostínu. Netík chraňte hlavně před letními slunečnými paprsky, které by jej spálily. Rostlinu nedávejte k topení. Ideálním místem je severní okno.

3

Netík potřebuje vydatnou zálivku, a proto ho na jaře a v létě hojně zalévejte odstátou vodou. Mějte na paměti, že zemina nesmí nikdy vyschnout a že voda by měla být i v misce.

4

Při pěstování netíku udržujte kapradině dostatečnou vlhkost. Netík potřebuje až 50 až 60% vlhkost, a proto mu dejte do misky kamínky a rostlinu roste i při běžné pokojové teplotě.

5

V době aktivního růstu udržujte netíka v teplotě mezi 15 až 20 stupni Celsia. Ideální je pokojová teplota okolo 21 stupňů. Aby se netíku dařilo, nesmí v zimě klesnout teplotě pod 10 stupňů Celsia.

6

Kapradinu hnojte opatrně hnojivem pro pokojové rostliny zdobné listem (jednou za 14 dní). Pozor, netík špatně reaguje na velké dávky. Hnojivo by nemělo obsahovat vápno.

7

Mladší rostliny netíku přesazujte každý rok na jaře. Starší kapradinu přesazujte pouze jednou za dva až tři roky, a to vždy teprve až tehdy, když kořínky začnou vylézat z květináče. Rostlinu přesazujte jen do o něco málo většího květináče, než byl ten předešlý.

8

Netík rozmnožujte s pomocí trsů, které oddělte a na jaře zasaďte do zeminy.

Tipy

Jako drobní pěstitelé si můžete pro pěstování vybrat z několika druhů netíku. Například:

Adiantum raddianum „Dekorum”
Adiantum raddianum „Fragrantissimum”
Adiantum raddianum „Fritz Lüth”
Adiantum tenerum „Scutum Roseum”
Adiantum hispidulum
Adiantum pedatum

Varování

Netík není mrazuvzdorný, a proto není vhodný k letnění. Netíka pěstujte jako pokojovou rostlinu. Pozor, netík je choulostivý na průvan.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

gardenie jasmínovitá kvetoucí keřík
Jak pěstovat gardénii | rady
Gardénie (Gardenia) je rod rostlin z čeledi mořenovité (Rubiaceae). Jsou to beztrnné nebo trnité keře, zřídka i stromy. Rod gardénie zahrnuje asi 130…
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu | rady a tipy. Měsíc říjen patří do ročního období, kdy je na zahradě nejvíc rušno. Chladnější počasí a stále se zkr…
Jak se zbavit krtka | rady
Jak se zbavit krtka | rady
Jak se zbavit krtka | rady. Krtek na zahradě je vítán asi tak, jako jed v jídle. Zahradnicí určitě nejsou na rozdíl od malých dětí příznivci krtečka,…
Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou | rady a tipy. Jak již název napovídá, jedná se o rostlinu pocházející z Číny. Kustovnice je keřík dorůstající do…
Jak pěstovat vistárie | rady
Jak pěstovat vistárie | rady
Jak pěstovat vistárie | rady. Vistárie a jejich pěstování. Vistárie známe jako velké dřevnaté liány, které se popínají po pergolách, plotech a vchodec…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.