Co je potřeba

rýč
zahradu
několik keřů rakytníku
vodu
hnojivo, draslík a fosfor

1

Jestli chcete, aby se rakytníku u vás dařilo, měli byste v prvé řadě vědět, že rakytník je dvoudomá rostlina. Co to pro vás znamená? Že na své zahradě musíte vysadit minimálně tři keře rakytníku (z toho jeden samčí keř a dva samičí keře). Sami pohlaví rakytníku poznáte jen stěží, a proto keře raději kupujte v dobrém zahradnictví, kde vám s jeho výběrem a koupí poradí. Kupujte a sázejte minimálně dvouleté sazenice rakytníku.

2

Opylovací keř rakytníku vždy sázejte z návětrné strany. Rakytník je sice velice odolný, ale jestli z něj chcete něco mít, sázejte ho do země bohaté na vápník a do kypré zeminy s živinami. Při sázení rakytníku do půdy zapracujte také i hnůj. Keře od sebe sázejte 3 metry. Pokud však rakytník sázíte na svah, postačí vám mezera pouze 2 metry. Keře rakytníku sázejte buď na podzim, anebo na jaře.

3

Pokud se vrhnete na pěstování ryktníku od semen, nejprve z připravovaného stanoviště pro pěstování rakytníku odstraňte plevel, půdu okopejte a semena rakytníku zasejte při teplotě nad 17 °C. Při pěstování rakytníku ze semen však nebudete vědět, zda vzejde samčí anebo samičí rostlina. K pěstování rakytníku potřebujete skleník, protože na zahradu se pak přenáší až minimálně dvouleté rostliny.

4

Rakytníku dopřejte středně bohatou zálivku. V průběhu dalších let keři dodávejte také fosfor a draslík.

5

U rakytníku je také nutné počítat s tím, že se plodů dočkáte až za 4 roky po vysazení.

6

Zralé bobule sklízejte od druhé poloviny srpna až do první poloviny září.

7

Rakytník množte semeny, zelenými řízky anebo roubováním. Nejsnazší je dělení zelenými řízky, což se provádí v polovině července, kdy se zapichují do sterilního substrátu a nechávají se zakořenit.

Varování

Pozor na dusík, tomu se snažte vyhnout!

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
3.57143
Average: 3.6 (7 votes)