Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat Serinu neboli celeropetržel | zahrada a rostliny

28. Květen 2022
Jak pěstovat Serinu neboli celeropetržel | zahrada a rostliny

Jak pěstovat Serinu neboli celeropetržel | zahrada a rostliny. Tato nepříliš rozšířená zelenina je snad původem z Japonska, některé prameny totiž odkazují na holandský původ.  Je to hybrid petržele a celeru se vzhledem kadeřavé petržele a chutí celerové natě. Zelenina je mrazuvzdorná až do minus dvaceti stupňů, je zelená celý rok, takže i v zimních měsících můžete sklízet čerstvou nať ke kuchyňskému využití. Přečtěte si o této zajímavé rostlince více v následujícím článku.

Celeropetržel se někdy označuje jako SERINA, Par-Cel nebo listový (naťový) celer kadeřavý, latinsky Apium graveolens. Vytváří silné trsy jemné, chuťově lahodné a výrazně aromatické natě se svazkem kořenů, které se nekonzumují. I silné mrazy dobře snáší a naše zimy bez problémů přežije.  Roste při teplotách okolo nuly a spolu s cibulí poschoďovou https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-cibuli-prorustavou.html je první zelenou jarní bylinkou. Vymrzá jen tehdy, je-li pěstována v písčité půdě chudé na živiny. Jedná se o rostlinu dvouletou, druhým rokem vykvétá, utvoří semena a uhyne. Pokud květní lodyhu odstraníte na počátku růstu, rostlina se rozroste a dále ji můžete sklízet. Nať se dá bez problémů zmrazovat, sušit a hodí se do polévek, dresinků, dušených pokrmů, salátů, dochucení octů, sýrů a pomazánek. Do teplých pokrmů se přidává až nakonec, tepelnou úpravou ztrácí chuť i aroma.

Celeropetržel se množí výsevem. Drobná semínka se vysévají mělce na povrch půdy, ke klíčení potřebují přímé světlo. Semena rozhoďte na vlhkou půdu a přikryjte listem papíru. Půdu udržujte stále vlhkou, do tří týdnů začnou klíčit, poté papír odstraňte. Vysévejte od konce jara do poloviny léta na slunné či polostinné stanoviště. Bylinku lze pěstovat i v přenosných nádobách. Rostlina může dorůst až do výšky 30 cm.

Celeropetržel vydrží na jednom stanovišti i několik let, pokud ji necháte utvořit semena. Množí se samovýsevem a nevyžaduje moc pozornosti. Jen je třeba často záhon zbavit plevelů, aby mladé rostlinky, které klíčí pomaleji, nezahubily. Vyhraďte na zahradě koutek jen pro tuto bylinku a nechte ji svému osudu. Takto ji sama pěstuji už asi 15 let.

 

Serina se v tradiční čínské medicíně používala k léčbě zánětů, onemocnění kloubů a k posilování funkce ledvin. Nať obsahuje mimo jiné vitamin C, provitamin A a řadu minerálních prvků, z nichž nejvýznamnější je draslík (ovlivňuje krevní tlak a hladinu cholesterolu).

Další prospěšnou vlastností rostliny je to, že odpuzuje běláska zelného. V přírodní zahradě ji tedy vysazujte mezi brukvovité rostliny. Prospívá i špenátu, rajčatům, pórku a cibuli.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat a využít estragon
Jak pěstovat a využít estragon
Jak pěstovat a využít estragon | rady a tipy. Pelyněk estragon (nebo také pelyněk kozalec) je aromatická bylinka využívaná především k dochu…
Jak doma pěstovat zelené koření | rady
Jak doma pěstovat zelené koření | rady
Jak doma pěstovat zelené koření | rady. V zeleném koření spatřovali naši předkové především zjara záruku dobrého zdraví. I když nás už netrápí jarní ú…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.