Co je potřeba

vánoční stromek s kořenovým balem
bytelný květináč
keramický střep
zemina

1

Výběr stromku
Nákup stromku je nejdůležitější. Určitě nedoporučuji vykopávat malou jedličku či smrček přímo v lese. Je to krádež a hrozí vám za to pokuta. Mnohem lepší je koupit si vzrostlejší sazeničku přímo v lesní školce.
Jestliže natrefíte na stromky včetně kořenového balu na trhu, všímejte si několika věcí: Větve musí být svěže zelené a nepoškozené, to platí zejména o těch ve třech nejnižších řadách. U stromků zabalených v síťce se to odhaduje jen velmi těžko, takové tedy nedoporučuji.
Kořenový bal musí být vlhký – ne přemokřený, ale také ne vyschlý na troud. Jestliže natrefíte na stromky již zasazené v květináči, opatrně je z něj povytáhněte. Jestliže se hlína rozsype všude okolo, svědčí to o nedostatečně vyvinutém kořenovém balu.
Při výběru dbejte i na druh pořizovaného jehličnanu. Domácnosti s malými dětmi a zvířaty by měly zvolit jedličku nebo borovice hedvábnou (vejmutovku).

2

Zasazení stromku do květináče
Květináč by měl být vždy široký alespoň 40 cm a dostatečně stabilní, abyste rozsypanou hlínu nehonili po koberci. Doporučuji květináče keramické, ale použít můžete i silnostěnné plastové. Drenážní otvor v květináči přikryjte keramickým střepem a stromek zasaďte tak, aby byl krček stromku (místo, kde ke kmeni přirůstá nejspodnější pár větví) 3-4 cm nad povrchem květináče. Je to praktické kvůli zalévání. Volné místo vyplňte běžnou zeminou pro pokojové rostliny a důkladně po všech stranách přitlačte.
Jestliže je bal stromku příliš stlačený, před samotným zasazením narovnejte několik kořínků.

3

Jak se starat o vánoční stromek
Po přinesení domů uložíme stromek na několik dní do chladné místnosti. Do obýváku ho přeneseme až těsně před Štědrým dnem, a nenecháváme ho uvnitř déle než tři týdny. Po celou dobu stromek umírněně zaléváme. Hnojivo ani nic podobného není nutné.
Po Vánocích přeneseme opět stromek na krátký čas do chladnější místnosti a poté ho bez obav umístíme ven. Květináč je dobré obalit novinami a v bezmrazých dnech je nutné stromek zalévat. Na jaře ho můžete zasadit na vhodné místo v zahradě. A když se o něj budete dobře starat, můžete si následující rok přinést domů o něco větší krásnější symbol vánočních svátků.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.5
Average: 4.5 (2 votes)