Přejít k hlavnímu obsahu

Jak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí v roce 2013

Návrh na vklad práva do katastru nemovitostí musí být nově podán výhradně na předepsaném formuláři. Zatímco v roce 2012 byly formuláře již k dispozici, ale jejich využití nebylo povinné, od Nového roku se bez formuláře neobejde nikdo, kdo prodává nebo daruje nemovitost, resp. je kupujícím anebo obdarovaným. To stejné platí i tehdy, zřizujete-li věcné břemeno, a samozřejmě v celé řadě dalších případů. Máte-li připravenou kupní či jinou smlouvu, nezbývá vám, než zabrousit na stránky Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního a zorientovat se ve změti formulářů a vysvětlivek.

1

NAVŠTIVTE STRÁNKY KATASTRÁLNÍHO ÚŘADU

Odkaz na stránky státní správy zeměměřičství a katastru, konkrétně jejich naleznete zde:

http://www.cuzk.cz/

Nyní klikněte na sekci "Formuláře" a zobrazí se vám jednotlivé formuláře i pokyny pro jejich vyplnění. Nyní už máte napůl vyhráno. Stačí vybrat správný formulář.

2

VYBERTE DRUH FORMULÁŘE

a) Formulář si spolu s pokyny stáhněte ve formátu DOC nebo PDF k sobě do počítače a vyplňte ho.

b) Druhou možností je využít formulář ve formátu ZFO, který má integrovanou nápovědu. Formulář vám nápovědu aktivně zobrazuje a proto nemusíte nahlížet do pokynů, které by byly na samostatné listině, což bývá pro navrhovatele nepřehledné. Vyplňování je proto snadnější než podle písm. a). Software pro vyplňování v tomto formátu nabízí katastr nemovitostí zdarma ke stažení.

c) V posledním případě můžete využít tzv. "inteligentní formulář", přístupný zde:

http://nv.cuzk.cz/Web/Uvod.aspx

Všechny výše uvedené případy vyplňování jsou v souladu s aktuální právní úpravou. Naopak již není možné napsat si vlastní žádost, byť by splňovala náležitosti výše uvedených formulářů.

3

POUŽIJTE "INTELIGENTNÍ FORMULÁŘ"

Další popis už se týká jen postupu podle kroku 2 písm. c), tedy využití interaktivního formuláře. Jedná se přehlednou aplikaci, s jejíž pomocí vyplní formulář i laici, kteří se dosud o danou problematiku blíže nezajímali. Formulář vám navíc bude přístupný online, takže se nemusíte bát, že byste něco zapomněli vyplnit nebo udělali chybu a další den byste museli formulář složitě přepisovat. K rozepsanému formuláři se totiž můžete libovolně vracet a jednotlivé údaje v něm měnit nebo upřesňovat.

Nacházíte-li se na stránkách http://nv.cuzk.cz/Web/Uvod.aspx úplně dole máte na výběr ze dvou ikonek:

a) Nový návrh
b) Otevřít uložený návrh

Protože návrh vyplňujete prvně, zvolte variantu "Nový návrh".

4

VYBERTE MEZI ZJEDNODUŠENÝM A ÚPLNÝM SCÉNÁŘEM NÁVRHU NA VKLAD

"Zjednodušené vytvoření návrhu na vklad" zvolte tehdy, pokud:

- darujete nebo prodáváte nemovitost/i
- darujete nemovitost/i se zřízením věcného břemene
- chcete směnit nemovitosti
- zřizujete věcné břemeno
- vymezujete bytové jednotky v domě formou prohlášení vlastníka

Pokud vaše životní situace nespadá pod výše uvedené, budete muset zvolit "Úplný scénář pro návrh na vklad".

V obou případech nezapomeňte vyplnit kontrolní kód.

5

VYPLŇTE ONLINE JEDNOTLIVÉ BODY

Podle zvolené životní situace vás aplikace automaticky provede jednotlivými kolonkami, které musíte vyplnit. Pokud se například rozhodnete prodat dům, bude třeba uvést:

- kterých nemovitostí se prodej týká
- kdo prodává
- komu prodává
- doplňující údaje

Pamatujte že alespoň jeden z účastníků (prodávající nebo kupující) musí být označen jako navrhovatel.

6

STÁHNĚTE NÁVRH

Nyní můžete přejít do sekce "Souhrn" a kliknout na "Náhled návrhu na vklad". Je-li náhled v pořádku, stáhněte si návrh, který podepíše navrhovatel, případně navrhovatel, a který bude třeba doručit příslušnému Katastru nemovitostí.

Kolonka pro navrhovatele či navrhovatelů není na konci formuláře, ale v textu.

Poplatek za návrh na vklad činí 1.000,- Kč, ať už se rozhodnete pro kterýkoliv způsob vyplnění formuláře.

Pokud návrh na vklad neotevřete, bude za 60 dní automaticky smazán. To samozřejmě platí pouze pro vyplňování tzv. interaktivního nebo-li inteligentního formuláře.

Interaktivní návrh si průběžně ukládejte. Na vámi zvolený e-mail vám bude zaslán kód návrhu a vaše heslo. Z tohoto důvodu není nutné vyplnit celý návrh najednou, ale můžete se k němu dle potřeby vracet.

Článek má pouze informativní charakter, redakce neodpovídá za případnou škodu.

Autor: Zuzana B.
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak žádat náhradu škody po státu
Stát odpovídá za škodu způsobenou při výkonu státní moci. Sám od sebe vám ale stát (ani jednotlivé úřady či úředníci) škodu nezaplatí, a to ani tehdy,…
Obrázek není k dispozici
Jak přenechat byt do podnájmu
Otázku bydlení někdy řešil každý z nás. A protože ne všichni si můžeme dovolit bydlet ve vlastním bytě či domě, případně ve vlastním bydlet nechceme,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.