Přejít k hlavnímu obsahu

Jak použít jablečný ocet v domácnosti a pro své zdraví

Jablečný ocet ─ unikátní lidový lék, v minulých letech trochu opomíjený, zaznamenává v současnosti slavný návrat. Pokud jste byli zvyklí jablečný ocet používat pouze na zálivku do salátů, zkuste nyní jeho efektivitu využít pro vlastní zdraví a jako pomoc v domácnosti. Přináším vám několik zajímavých tipů, jak jablečný ocet využít.

1

Jablečný ocet pro zdravé vlasy

Trápí vás slabé vlasy a postrádáte u nich lesk? Pak vyzkoušejte jablečný ocet, který je posílí. Stačí si vlasy umýt běžným šamponem a v konečné fázi je opláchnout octovým roztokem. Roztok si připravte tak, že smícháte 1/2 lžíce jablečného octa a šálek studené vody. Aby byl výsledek znatelný, roztok používejte několikrát týdně. Uchovat jej můžete v ledničce.

2

Chcete mít bílé zuby?

Jablečný ocet to dokáže. Účinně vám odstraní odolné skvrny na zubech, a to hlavně z nikotinu a kávy. Vyžaduje to však trpělivost a nepřetržité každodenní provádění čištění po dobu jednoho měsíce. Ale POZOR! Jablečný ocet může narušit oslabenou sklovinu, proto je nutné po čištění dobře vypláchnout ústa čistou vodou a pak si ještě zuby vyčistit zubní pastou.

3

Na pleť jablečná voda

Na mastnou pleť se sklonem k tvorbě pupínků a rozšířeným pórům si snadno připravíte jablečnou vodu. Do dvou dílů převařené vody přidejte jeden díl jablečného octa a promíchejte. Navlhčeným tamponem potírejte pleť večer a ráno před nanesením krému. Pokud vás trápí akné nebo pigmentové "stařecké" skvrny, aplikujte tamponem neředěný jablečný ocet lokálně.

4

Odstraní bradavice i pálení žáhy

Namočte vatový tampon do jablečného octa, přiložte na bradavici, přelepte náplastí a nechte jej na místě po celou noc. Opakujte to celý týden. Po této době by měla bradavice odpadnout, přesto se však doporučuje v léčbě pokračovat ještě několik dní, aby byl efekt zaručen.

5

Čisticí prostředek a dezinfekce

Možná vás překvapí, že jablečný ocet je také vynikající přírodní čisticí prostředek a k tomu ještě netoxický. Kyselina octová, kterou obsahuje, zde působí jako ničitel mikrobů, bakterií i jejich zárodků a brzdí růst plísní. Už naše babičky znaly jeho využití také jako dezinfekci. Přidávaly ho do vody na vytírání, mytí oken nebo ledničky, aby ji zbavily bakterií a pachů. Jablečný ocet skvěle dokáže rozpustit usazený vodní kámen.

6

Prádlo dokonale čisté a krásně měkounké

Převoněné chemické prostředky nejsou pro vaše prádlo úplně to nejlepší. Vynechte tentokrát aviváž a použijte místo ní půl šálku jablečného octa ─ prádlo bude krásně čisté a navíc měkoučké. Nemějte obavy, že bude cítit po octu. Jemná pachová stopa vyvane dřív, než prádlo sundáte ze sušáku.

Alergie na jablečný ocet je vzácná, ale vyskytne-li se u Vás jakákoliv alergická reakce, okamžitě jej přestaňte užívat.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pečovat o pleť v zimě
Jak pečovat o pleť v zimě | rady a tipy. O pleť se musíme starat celý rok. Zatímco v létě ji chráníme především před slunečními paprsky, v…
Jak vyrobit domácí masážní gel | DIY
Jak vyrobit domácí masážní gel | DIY. Trápí Vás bolavá záda, namožené či ztuhlé svaly nebo se potřebujete uvolnit po náročném dni či sportovním výkonu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.