Přejít k hlavnímu obsahu

Jak používat látkové pleny

09. Květen 2016
Jak používat látkové pleny

Éra látkových plenek je zase zpátky, dnes je však na trhu kromě klasických čtvercových plen i spousta krásných moderních kalhotových plenek. Na výběr je řada materiálů, od bavlny přes bambus až po polyester. Výhodou textilních plen je nejen nemalá finanční úspora, ale především vědomí, že naše děti nebalíme do papírových plen plných chemikálií. O vysoké zátěži jednorázových plen na životní prostředí nemluvě.

1

Jaké pleny vybrat?
Dle velikosti: Existují plenky jednovelikostní, které lze pomocí patentků nastavit a rostou tak spolu s dítětem až po nočník. Výhodou je menší investice, nevýhodou dřívější opotřebení a nezaručené padnutí v každém věku. Vícevelikostní pleny naopak lépe padnou, ale je jich potřeba pořídit více.
Dle typu: Plenky vše v jednom (tzv. AIO=all in one) se nejvíce podobají jednorázovým plenám a jsou nejjednodušší na obsluhu. Výhodou kapsových plen, do kterých se vkládá savé jádro, je rychlejší schnutí. Jinou variantou jsou kalhotkové pleny, které tvarově připomínají jednorázovky a jsou také jednoduché. K těmto je nutné přidat ještě svrchní kalhotky, které zajišťují nepromokavost. Speciální noční plenky jsou pak daleko savější a vydrží celou noc.Tradiční čtvercové pleny mají výhodu v tom, že vyjdou nejlevněji a nejrychleji schnou, nevýhodou je, že jsou objemné a je nutné je skládat.

Kolik plen je potřeba?
Obecně se kalhotkových plen doporučuje kolem 20 ks, čtvercových až 60 ks. Záleží jak často budete prát a jak sušit – zda venku, doma či v sušičce. Svrchních kalhotek, tedy kalhotových plen s polyuretanovým zátěrem, stačí 2–3 ks. Stačí je jen přeprat v ruce či vyvětrat a použít znovu. Mnoho maminek má výbornou zkušenost se svrchními kalhotkami z ovčí vlny, které jsou prodyšné a díky lanolinu zároveň nepromokavé. Doporučuje se pleny různě nakombinovat, zjistíte tak, které vám nejvíce vyhovují. Určitě vám poradí v obchodech a speciálních e-shopech či na diskuzních fórech maminek.

Jak skladovat použité pleny?
Plenku je nutné očistit od stolice (kartáčem či stěrkou) a nejlépe potřít mýdlem na skvrny (žlučovým, s jelenem). Poté uložit do kyblíku s víkem. Pleny můžete skladovat buď na sucho nebo na mokro, kdy je nutné alespoň jednou denně vyměnit vodu. Vyzkoušela jsem obě varianty a doporučuji určitě skladovat na sucho.

Jak často pleny prát?
Pleny se doporučují prát co 2 až 3 dny. Když je dítko větší a plen je méně, interval se může protáhnout i na 4 dny. Občas se nic nestane, ale je-li moč agresivnější, může být těžší pak pleny vyprat tak, aby nezapáchaly.

Jak pleny prát?
Způsob praní zavisí na materiálu plenky, vždy je dobré řídit se doporučením výrobce. Pleny vám tak vydrží delší dobu. Klasické čtvercové pleny lze prát od 40 °C do 90 °C, ostatní plenky na 60 °C. Z hygienického hlediska je teplota 60 °C plně dostačující. Praní moderních plen na více než 60 °C se vyhněte, plenky si tak zničíte. Pračku neplňte úplně, aby měly pleny dostatek vody. Také se nedoporučuje eko program, který většinou množství vody snižuje.

V čem pleny prát?
Pro přírodní materiály jako bavlnu a bambus se hodí tzv. mýdlový sliz, který si z mýdla a prací sody snadno vyrobíte doma. Návod naleznete zde: Jak si vyrobit gel na praní.
Pro odstranění skvrn můžete přidat ještě perkarbonát sodný. Při praní v klasickém pracím prostředku je vhodné přidat navíc máchání, aby se z látky odstranily agresivní chemikálie. Používání aviváže se nedoporučuje, plenka by postupně ztratila svou savost. Pro dětskou pokožku i pro změkčení plen se doporučuje do přihrádky na aviváž přidat trochu octa, případně i s pár kapkami esenciálního oleje (levandule, tea tree).

Je třeba pleny žehlit?
Naše maminky ještě pleny žehlily, ale ukázalo se, že to není nutné. Sterilní zůstanou plenky jen pár sekund. Tradiční bavlněné přežehlit můžete, moderní pleny však ne – zničil by se nepromokavý PUL zátěr a také gumičky, suché zipy, patentky...

Jak dlouho pleny vydrží?
Kvalitní plenky vydrží při šetrném zacházení i několik let intenzivního používání. Pokud plena neprotéká, jen už např. nefungují suché zipy, lze je jednoduše nahradit novými.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Jak sbírat bylinky v létě
Jak sbírat bylinky v létě
Jak sbírat byliny v létě | rady a tipy. Letní sběr léčivých bylin je sice „bohulibá“ činnost, ale aby měla smysl, nemůžeme bylinky sbírat jen z pouhéh…
Jak pečovat o bižuterii a šperky
Jak pečovat o bižuterii a šperky
Jak pečovat o bižuterii a šperky | rady a tipy. Někdo dává přednost šperkům z drahých kovů, jiný má v oblibě bižuterii. Ta bývá kvůli použitému materi…
Jak zužitkovat zbytky jídla v kuchyni
Téměř v každé domácnosti, kde se vaří, zůstávají nějaké zbytky jídla. Pokud nám jídlo chutná, není problém, abychom si jej dali ještě druhý den. Jsou…
Jak správně skladovat pečivo
Jak správně skladovat pečivo
Ačkoliv pečivo kupujeme neustále, většina lidí ho skladuje špatně. V první řadě je potřeba upozornit na to, že je potřeba kupovat pečivo vždy čerstvé.…