Co je potřeba

Turistická výstroj a vybavení
Mapa Broumovska nebo Orlických hor

1

Broumovsko se rozkládá severovýchodně od Náchoda jako enkláva zabíhající do Polska (Broumovský výběžek). Na jeho území se nachází chráněná krajinná oblast Broumovsko. Na Broumovsku leží pět měst a 28 obcí, žije tam přibližně 30 000 obyvatel. Nejvýše položeným místem regionu je Ruprechtický špičák v Javořích horách (880,5 m n. m.). Broumovskem protéká řeka Stěnava, jejíž dno je asi 351 metr nad mořem. (nejnižší bod u Otovic). Stěnava pramení v Polsku nedaleko českých hranic. Podle staršího správního členění spadala oblast do náchodského a částečně do trutnovského okresu, nyní patří do Královéhradeckého kraje.

2

Nejjednodušší způsob, jak se na Broumovsko dostat, je silniční doprava: autem po silnici druhé třídy číslo 303 spojující Náchod, Hronov, Polici nad Metují a Broumov, a nebo autobusem. Z Prahy sem jezdí přímá autobusová linka. Cestování vlakem je sice také možné, ale trochu komplikované častými přestupy. Železniční trať číslo 026 z Týniště nad Orlicí do Meziměstí a dále do Broumova. Jinou variantou je trať číslo 047 spojující Teplice nad Metují a Trutnov.

3

Metropolí regionu je město Broumov, jehož věhlas zajistil nejstarší mužský řeholní řád na území Čech - břevnovští benediktíni. Od druhé poloviny 13. století zde byl budován kláštěr, který získal podobu i funkci dokonalé pevnosti. Dnes je rozsáhlý broumovský klášter zpřístupněn turistickým návštěvám (průvodcem památkou bývá i převor kláštěra). Turisty zajímá mimo jiné i unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Broumovský kláštěr je rovněž místem různých kulturních akcí (výstavy, koncerty...).

4

Ve městě Broumově, pro něž je typické mísení stavebních vlivů českých církví a rozvoje českého a německého průmyslu, je mnoho zajímavých objektů: kostely, bývalý klášterní pivovar, zahrady, textilní fabriky v pseudohistorických slozích konce 19. století. Mimochodem, pivovarnictví má Broumově starou tradici, kterou dodnes udržuje pivovar v Broumově-Olivětíně. Byl založen benediktíny a až do roku 1948 nesl jméno řádu. Turisty potěší různě ochucené speciály, které jsou nabízeny i na nádvoří kláštera. Místní ovšem nedají dopustit na tradiční várky.

5

V Broumově stojí zato ochutnat místní řeznické a pekařské výrobky. Nepřekvapí ani tak originalitou receptur, jako poctivou technologií výroby. Kdyby si ale turisté chtěli uspořádat piknik nebo jen tak pojíst na lavičce a svačinu zapít místním pivem, je tu varování. Protože je město turististicky navštěvované, ale zároveň je i lokalitou, která se potýká s problémy způsobovanými poněkud „nepřizpůsobivými“ etnickými a sociálními skupinami, platí v některých zónách Broumova zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Skutečnost je bohužel taková, že se o této obecní vyhlášce místně neznalý člověk dozví až v okamžiku, kdy mu při svačině poklepe policista na ramena. (V případě očividných nebo prokazatelných turistů je přestupek „řešen“ pouze domluvou.) O místech zákazu by měli informovat pracovníci mětského informačního centra (udělají to ovšem jen na výslovné požádání, což málokoho napadne).

6

Z Broumova je možno dojet vlakem na konečnou trati do Meziměstí. Městečko samo není nijak zajímavé, co ale skutečně vezme dech, je obrovské nádraží vystavěné v roce 1875. Komplex budov byl koncipován jako pohraniční přechodová a celní stanice tehdejšího Rakouska-Uherska s Pruskem. Obdiv nad někdejší výstavností se mísí s rozpaky – soubor budov, který „zrychluje tep“ nejen milovníkům železniční historie je v žalostně zuboženém stavu.

7

Na Broumovsko se jezdí ovšem zejména za pískovcovými skalami. Zejména pro rodiny s dětmi je vhodná návštěva skalních měst v Adršpachu a v Teplicích nad Metují. Obě skalní města jsou propojena turistickým chodníkem, takže zdatnější turisté mohou je mohou projít za jeden den. Obě přírodní kuriozity jsou dobře dopravně dostupné autem, vlakem i na kolách. Kdo by se chtěl v lokalitách zdržet více dní, ubytování sežene bez větších potíží. Při prohlídkách skalních měst turisté rádi pozorují horolezce při skalním lezením po pískovcových věžích.

8

Méně známá, ale velmi hezká je prohlídka Broumovských stěn, které se strmě tyčí z roviny za Broumovem směrem na Polici nad Metují. Z vyhlídky na Supím hnízdě je krásný pohled na celou pahorkatinu s Jestřebími horami. Po hřebeni lze dojít na výletní a poutní místo Hvězda s barokní kaplí od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Bájí o loupežnících opředenou Kovářovou roklí lze dojít do Hlavňova a dále do Police nad Metují, kde jsou rovněž možnosti ubytování nebo stravování a autobusová či vlaková doprava (nádraží asi dva kilometry za městem).

Tipy

Vzhledem k tomu, že se spisovatel Alois Jirásek narodil v regionu (v Hronově) a měl k rodnému kraji vřelý vztah, mnoho svých děl situoval právě do tohoto kraje. S názvy obcí nebo s popisem přírodních krás se proto návštěvníci Broumovska setkali například již v povinné školní četbě.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
5
Average: 5 (12 votes)