Přejít k hlavnímu obsahu

Jak předcházet vadám řeči v dospělosti | rady

08. Březen 2022

Jak předcházet vadám řeči v dospělosti | rady. Pokud jde o vady výslovnosti u dospělých, ne všechny si člověk nese z dětství. Někteří pacienti po cévní mozkové příhodě mají potíže s výslovností a mluví jinak než před nemocí. Péči logopeda potřebují i lidé, kteří se potýkají s různými, dlouhodobými vadami sluchu. Jak tedy předejít tomu, abychom v dospělosti neměli vady řeči?

1

V první řadě je důležité nezanedbávat poruchy výslovnosti v dětství. Naděje, že dítě se toho samo nějak zbaví, až začne chodit do školy, bývá někdy lichá a nelze na to spoléhat. Pokud váš potomek už delší bojuje se sykavkami, neumí vyslovit „r“ nebo „ř“, zadrhává, koktá nebo mu není pořádně rozumět, navštivte raději logopeda, který poradí, jak dál.

Jakmile si malé dítě špatnou výslovnost a jiné nedostatky spojené s řečí zafixuje, v budoucnosti se jich bude zbavovat velice těžko, pokud vůbec.

2

K velice nepříjemným komplikacím u dospělých se řadí afázie. Jde o ztrátu schopnosti komunikovat a objevuje se nejčastěji po úraze nebo cévní mozkové příhodě. Takový člověk sice dříve hovořil naprosto bez problémů, ale pokud má poškozené mozkové centrum, objevují se potíže s vyjadřováním. Afázie může nastat také při poranění a poškození mozku nebo u nádorového onemocnění tohoto orgánu. Postižený člověk ví, co chce říci, ale není schopen najít vhodné výrazové prostředky a vyjádřit se.

I dospělí lidé mohou trpět takzvanou breptavostí. To znamená, že dynamika a tempo řeči je narušené do té míry, že dotyčnému není pořádně rozumět. Artikulace je nevýrazná, některé slabiky mluvící jedinec spolkne a jeho mluva je překotná. I tento handicap patří do péče zkušeného logopeda.

Stejně tak koktavost se vyskytuje i u mužů a žen v dospělém věku. Poznáte to hned, řeč není plynulá a některé slabiky, zejména ty na začátku slov, se opakují. Ze společenského hlediska je i tato vada výslovnosti nepříjemná a koktajícího člověka často trápí. Ani v tomto případě není nutné rezignovat, protože zkušený odborník může na problému významně zapracovat.

3

Prevence vad řečí v dospělosti je relativně snadná. U malých dětí dbejme na to, aby vyslovovaly čistě, srozumitelně, správně a plynule, a tím si vytvořily správné návyky.

Pokud jde o poruchy, které vzniknou v důsledku úrazu nebo nemoci, nezbývá než těmto situacím předcházet. Tedy vyhýbat se riskatnímu chování, které může vyústit až k úrazu hlavy a poškození mozku, a také dodržovat správnou životosprávu. Ta je zase do určité míry pojistkou proti nebezpečným chorobám, kam cévní mozková příhoda rozhodně patří.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zlepšit spánek | rady a tipy
Jak zlepšit spánek | rady a tipy. Stále více dospělých trpí poruchami spánku. Potíže s usínáním, časté buzení, neklidný spánek, děsivé sny a…
Jak bojovat proti průjmu | rady
Jak bojovat proti průjmu | rady a tipy. Průjem je velmi nepříjemná záležitost, která se může projevit kdykoliv. Zastavit průjem přímo nelze, ale…
Jak na zarůstání nehtů
Jak na zarůstání nehtů | rady a tipy. Zarůstání nehtů může být příčinou nepříjemné bolesti v oblasti prstů u nohou, ale i rukou. Ačkoliv se často…
Jak si poradit s panikou | rady
Jak si poradit s panikou | rady. Strach a úzkost prožíváme čas od času všichni a je to přirozené. Pokud se k nim přidá i panika a tyto situace nás zač…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.