Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se bránit exekutorovi | rady

Jak se bránit exekutorovi | rady

Jak se bránit exekutorovi | rady. Exekuce je silný zásah do soukromí. Zvláště v okamžiku, kdy jde o exekuci neoprávněnou. I ty se totiž poměrně často vyskytují. Bránit se můžete, chce to ale orientaci v zákonech a povědomí o tom, na co exekutor právo má a na co už ne. Základní nástin vám přinášíme v tomto článku.

Diskuze k článku

Přidat komentář

dobrý den potřeboval bych poradit nastěhoval jsem se nedavno k mé přítelkyni které v nejbližší době hrozí návštěva exekutora v bytě neměla nic než postel a skřín při nastěhování jsem si sebou teda vzal vše co jsem měl veškeré vybavení paragony od nich mám jsou na mé jméno a tak se chci zeptat zda ty paragony postačí k tomu aby ty moje věci nebo ten nábytek exekutor nevzal a kdyby to nestačilo tak kolik tak stojí ten notář ? předem vám moc děkuji za odpověd s pozdravem D. Bandy

notarskesluzby.cz (neověřeno) | Pá, 01/25/2013 - 00:43

Pokud exekuce směřuje vůči někomu, kdo s vámi bydlí (rodiče,zletilé děti,přítel...) bude se exekutor zajímat o všechny věci v domácnosti a vy budete jen velmi obtížně prokazovat, že patří vám a nikoliv povinnému. Zpravidla nenajdete všechny paragony, něco jste dostali darem... Existuje náhradní způsob prokazování nybytí věcí. Pozvete si domů notáře a ten na místě samém sepíše notářský zápis, kterým osvědčí vaše prohlášení, že věci uvedené v tomto notářské zápisu jsou vaše. Notářský zápis je veřejnou listinou a exekutor se jí musí řídit, ledaže by prokázal, že skutečnosti v ní uvedené nejsou pravdivé. Chcete-li podrobnosti a ceny, koukněte na internet. Je tam i právní poradna notáře.

Jiří Velička (neověřeno) | Čt, 07/07/2016 - 01:27

Dobrý večer chtěl jsem se domluvit na splátkách 1000kc měsíčně exekutor řek že v žádném případě nebude čekat že bych musel první zaplatit částku 21000kc to je dlužna částka celkové to dělá pro exekutora 33000kc když prý zaplatím 21tisic tak se pak můžeme domluvit na splátkové kalendáři jenže já ty peníze nemám co mám dělat děkuji Velička

default (neověřeno) | St, 07/02/2014 - 16:06

nechapu... jako dokladat exekutorovi, ze veci jsou moje paragony? kdo si schovava papiry od veci ktere jsou 5-x let stare a uz jsem se od jejich nakupu xkrat stehoval??? od postele nemam paragon, od stareho notasu, od pocitace ktery jsem koupil v bazaru a dalsich veci... a co ted? zabavte mi to protoze nemam jak dolozit ze skutecne JA jsem si to koupil do VLASTNIHO bytu??? To fakt nechapu.

Milan (neověřeno) | So, 04/05/2014 - 16:27

Dobrý den
jen se chci zeptat:na základě jakého zákonného ustanovení je dlužník povinen vpustit exekutora do bytu? Exekuční zákon o tomto oprávnění exekutora nehovoří.

Ex-Killer (neověřeno) | Út, 03/31/2015 - 08:37

Pokud máte problém s tím že exekuce není vaše ale např.přítele/přítelkyně/splubydlícího tak se to dá taky "nevyřešit" ve váš prospěch..například u pronajatého bytu se stačí spojit s pronajímatelem ( vymyslet si důvod) a přepsat smlouvu o pronájmu na vaše jméno.Poté je třeba aby si dlužník změnil trvalé bydliště (jednoduchý proces při kterém si převedete t.b. na adresu městského uřádu a pod.) a v ideálním případě i změnit korespondenční adresu na P.O.Box. A hle.. officiálně už s vámi váš dlužník nebydlí..různé obměny tohoto scénáře se dají používat na různé situace. Pokud jste dlužníkem vy a můžete přijít např o byt/dům atd. Je asi jediná možnost. Udělat si menší dloužek u státu(pokuta/menší nedoplatek na dani),nechat ho přejít do exekuce a následně se domluvit s exekutorem na malých splátkách tak aby byl danný dloužek pod kontrolou. Tím vám vznikne závazek vůči státu který je přednostní pohledávkou před jinými dluhy např. za půjčky či dluh na zdravotním atd. tudíž na vás žádný exekutor nemůže dokud je neuhradíte.(Samozřejmě nefunguje pokud už státu dlužíte) Např. pří pokutě 1500 Kč,nákladech 600-800Kč za exekuci (V těchle případech víc nechtějí) a splátce 100Kč máte 21-23 měsíců čas na zajištění financí pro pokrití nebo aspoň efektivní splácení prvního dluhu. V obou případech je nutné počkat na příchod exekutora a "na oko" projevit ohromný zájem o zaplacení dluhu,domluvit si s ním splátkový kalendář a případně mu tam jednu splátku hodit.Tím ho ukonejšíte a zajistíte si dost času k realizaci vašeho záměru.
---------------
--------------
Obě tyto rady dokážou uchránit váš majetek a zajistit vám čas na zařízení prostředků ke splacení dluhů ale měly by být využity jen v opravdu krajní situaci. Pokud se rozhodnete je využít tak je důležité se z nich co nejdříve dostat k smotné likvidaci dluhu,jelikož člověk rychle zpohodlní a úroky narůstají.
Naprosto ideální je počkat na jeho příchod,domluvit si splátkový kalendář a rovnou začít splácet.(pokud to fin. situace dovolí)Většina exekutorů nemá se splátkami problém.

Další zajímavé články

Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady. Exekuce je strašákem nejednoho dlužníka. Nikdo nechce přijít o dům, auto nebo peníze na účtu či o jiná aktiva. Exekuc…
Jak převzít dluh | rady
Jak převzít dluh | rady
Jak převzít dluh | rady. Na základě smlouvy o převzetí dluhu nastupuje na místo dlužníka třetí osoba (přejímatel nebo-li nový dlužník), zatímco původn…
Jak vymáhat dluh | rady
Jak vymáhat dluh | rady
Jak vymáhat dluh | rady. Přibývá lidí, kterým dluhy přerostly přes hlavu. V případě právnických osob navíc platí, že stovky z nich jsou zakládány pouz…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.