Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se starat o pokojové rostliny

15. Únor 2020

Jen těžko bychom hledali domácnost, kde by v květináči nebyla alespoň jedna pokojovka. Zelené nebo kvetoucí rostliny zútulní jakoukoli místnost. Pokud se k nim chováme hezky, odmění se nám spoustou listů a květů. Jak se o ně starat, abychom z nich měli stále radost?

1

Někomu se vejdou květináče akorát na okenní parapet, ale kdo má víc místa, může si jich dovolit mnohem víc. S tím ale přichází otázka: kam tu kterou nádobu s rostlinou dát, pokud jde o světlo? Nároky jednotlivých rostlin jsou totiž velice odlišné.

Zatímco některé bez světla rychle chřadnou, jiným sluneční paprsky nedělají dobře a vyhovuje jim polostín. Některé druhy si dokonce libují tam, kde převládá stín.

2

Stejné je to i s vláhou. Velké rozdíly jsou především v tom, jak často máme rostliny zalévat. Některé nesnesou přelití, zatímco u jiných se toho bát nemusíme. Záleží i na tom, kam přijde voda. Například fialka africká dává přednost zálivce do misky, jiným pokojovkám nevadí, když je zaléváme vrchem. Určité druhy rostlin vyžadují i velkou vzdušnou vlhkost – k takovým se řadí například monstera, která má vzdušné kořeny. Dalším dělá dobře zvlhčování vzduchu a pravidelné rosení.

Průvan nedělá dobře žádné pokojovce. Existují ale takové, které si potrpí na čerstvý vzduch a vyžadují letnění.

3

Co do nároků na velikost květináče jsou mezi rostlinami také obrovské rozdíly. Tak třeba oblíbený, téměř nesmrtelný tchýnin jazyk snese i velice stísněnou nádobu. A pak jsou rostliny, které je nutné každý rok na jaře přesazovat a spolu s novou zeminou je přemístit do větší nádoby.

Při přesazování dávejme pozor na to, že s jediným druhem substrátu nevystačíme. Například sukulenty (kaktusy) potřebují jinou zeminu ve srovnání s orchidejemi, palmami, banánovníkem nebo dracénou.

Nezapomínejme v rámci pravidelné péče ani na hnojení, díky němuž rostlina dostává průběžně látky, potřebné k životu. Přes zimu však tuto aktivitu omezíme.

  • Nezalévejte vodou, kterou natočíte z kohoutku. Nechte ji nejprve odstát.
  • Některé rostliny jsou velice náchylné na přemokření. Omezte proto zálivku, pokud je v bytě chladno a vlhký vzduch, voda se pak odpařuje pomaleji.
  • Pokud je to možné, nachytejte do nádoby dešťovou vodu a tou pak rostliny zalévejte.
  • Některé pokojovky vyžadují kromě speciální zeminy i speciální hnojiva.

Rostliny, které jsou jedovaté celé nebo jejich části, dejte z dosahu dětí a domácích zvířat!

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici | rady a tipy. Když budete vědět, jak na to, pokojová rostlina tlustice vejčitá se vám odmění svou krásou. Při správné péči jde…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.