Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit vytí a štěkání psa | rady

Jak se zbavit vytí a štěkání psa | rady. Říká se, že pes, který štěká, nekouše. Bohužel v mnoha případech může být takové štěkání velmi nepříjemné, a to nejenom pro samotného majitele, ale hlavně pro sousedy. Pokud je majitel doma, většinou není problém psa zkrotit snadným povelem. Problém však nastává v době, kdy majitel dům opustí a svého psa nechá samotného. Ten potom velmi často nejenom štěká, ale také vyje, čímž dává najevo především stesk po svém páníčkovi.

1

Pokud nechcete být v hledáčku všech vašich sousedů, je třeba tento zvyk vašeho psa odnaučit. Jednou z možností je takzvaný protištěkací obojek. Tento speciální obojek, který seženete ve specializovaných prodejnách s potřebami pro chovatele, funguje na principu známého Pavlovou reflexu – tedy respektive spíše na opačném principu. Pokaždé když pes zaštěká, vydá obojek pro něho nepříjemný zvuk. Postupem času pes samozřejmě zjistí, proč je zvuk vydáván, a štěkání je pryč. Tím se však u psa neeliminuje jeho případný stesk po milovaném páníčkovi. Někomu však tento způsobu může připadat pro jeho miláčka nevhodný.

2

Mnohem efektivnější a přijatelnější způsob je psa to zkrátka naučit. Ačkoliv je to běh na dlouhou trať, je to mnohem efektivnější, než když budete psa protištěkacím obojkem trestat. Pravidelně se svému psovi věnujte a naučte ho na povel, při kterém budete opouštět byt. Ze začátku stačí na krátké chvíle. Pokud pes vydrží být skutečně ticho, přehánějte pochvaly a dejte mu i nějaký ten pamlsek. Naopak, pokud bude štěkat a výt, projevte důrazně svůj nesouhlas.

3

Postupem času samozřejmě prodlužujte dobu, kdy budete pryč. Díky tomu bude pejsek vědět, že se vrátíte a co více, že mu dáte i pamlsek. V podstatě funguje tato výchova podobně jako zmíněný obojek, pouze je v ní i podstatná část lidskosti a samozřejmé vzájemné důvěry. Tato metoda funguje na pozitivním principu – pokud je pes hodný, dostane odměnu. Což je rozhodně lepší než negativní princip obojku – pokud je pes hodný, nic nedostane a dostane pouze trest, pokud zlobí. Ostatně čemu byste dali přednost vy?

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak začít včelařit | rady
Jak začít včelařit | rady. Úplně začínajícím včelařům se doporučuje nejprve nastudovat odbornou literaturu a pak vstoupit do včelařského spolku, kde s…
Jak naučit psa čůrat venku | rady
Jak naučit psa čůrat venku | rady. Radost z nového štěňátka může pokazit neustálé uklízení loužiček. Neházejte flintu do žita, každého psa lze naučit…
Jak upéct řezy z vlašských ořechů
Jak upéct řezy z vlašských ořechů | recept na ořechový moučník. Tyto řezy jsou trochu náročnější na přípravu, ale nemějte obavy, podle tohoto podrobné…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.