Přejít k hlavnímu obsahu

Jak šetřit elektřinou

25. Duben 2019

Spotřeba elektrické energie v každé domácnosti rok od roku stoupá. Vývoj nové elektroniky, její cenová dostupnost nahrávají boomu spotřeby elektrické energie. Poradíme, jak spotřebu elektřiny v domácnosti efektivně snížit.

1

Nahraďte žárovky - Klasické žárovky v dnešní době představují tu nejhorší variantu spotřeby elektriky v domácnosti. Vyměňte klasické žárovky za úsporné. Pokud nahradíte jednu 100 W žárovku za její úsporný ekvivalent se spotřebou 23 W, můžete za živnost žárovky ušetřit až 4 500,- Kč. Platí pravidlo, že výměna žárovky se vyplatí, pokud žárovky svítí více než hodinu za den.

2

Námraza v ledničce - Lednička by měla být naplněna z 75% svého objemu. Pozor na námrazu! Máte-li ve své ledničce námrazu, která jesilná  více než 3 mm, pak vězte že už pouhé 3 mm mají za následek spotřebu elektriky větší o 50%.

3

Červené kontrolky na spotřebičích - Víte, že televize, DVD a další elektronika ponechaná v pohotovostním stavu „stand-by“ spotřebuje až 10% roční spotřeby těchto zařízení?

Libor Koutný (neověřeno) | Po, 02/11/2019 - 00:44

Tak s tím prvním bodem úplně souhlasím. Já na LED žárovky přešel před několika lety a zatím jsem velmi spokojen. Hlavně co se týče té úspory energie. Ta je opravdu znát. Pokud taky zvažujete přechod na LED žárovky, tak bych si ale dával určitě pozor na to, aby měly správnou barevnou teplotu. Některé jsou totiž příliš studené a tím poměrně nepříjemné na oči.

Další zajímavé články

Jak využívat dešťovou vodu | rady a tipy. Možná, že dešťovou vodou v létě kropíte záhony. Napadlo Vás ale, že její použití se nemusí vztahovat jen na…
Jak vybrat žehličku | rady a tipy. Napařovací žehlička, parní stanice a funkce odvápnění. I s těmito pojmy se můžete při výběru žehličky set…