Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využívat dešťovou vodu

13. Červenec 2023
Jak využívat dešťovou vodu

Jak využívat dešťovou vodu | rady a tipy. Možná, že dešťovou vodou v létě kropíte záhony. Napadlo Vás ale, že její použití se nemusí vztahovat jen na zalévání zahrady? Srážková voda je u nás zatím stále považována za něco nežádoucího, případně neutrálního, co ani nevnímáme. Naproti tomu ve světě nabývá její důležitost na významu, jelikož se jedná o využití o cenného přírodního zdroje, který zároveň výrazně šetří Vaši peněženku. Úspora dosahuje až 50 %. Pojďme si ukázat, jak vodu nejlépe zužitkovat.

Co je potřeba

  • nádoba na shromáždění dešťové vody
1

Zalévání rostlin

Každého jistě napadne, že srážková voda neobsahuje chlór. Věděli jste však, že je chudá na soli, takže se rostlinám pak daří mnohem lépe, než po zavlažení pitnou vodou?

2

Splachování toalety

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je to vlastně luxus splachovat pitnou vodou? Děje se tak proto, že máme pouze jeden rozvod vody, a to právě na vodu pitnou. V některých zemích proto záměrně instalují dva typy rozvodů a v případě dostatku zásob „dešťovky“ se čerpá ze sběrných nádob, do kterých předtím napršelo. Pokud neplánujete nové rozvody, stačí splachovat kbelíkem, ušetříte tak skoro jednu třetinu celkové spotřeby.

3

Praní

Srážková voda se na praní výborně hodí, jelikož na tuto činnost nepotřebujeme kvalitu pitné vody. Prádlo bývá samo o sobě špinavé, tudíž jím vlastně vodu znečistíme. Prací prášek se ve srážkové vodě také bez problému rozpustí. Kromě toho spotřeba na praní tvoří kolem pětiny celkové spotřeby, rozhodně se tedy vyplatí přejít na „dešťovku“. Na trhu se dokonce objevují speciální pračky umožňující připojení pitné i užitkové vody.

4

Umývání venkovních zařízení

Jistě budete souhlasit, že na mytí automobilů, venkovního nábytku či nástrojů nebo splachování povrchů určitě postačí voda užitková. Navíc na tuto práci obvykle spotřebujeme až desítky litrů, určitě tedy neprohloupíte, když se rozhodnete pro srážkovou vodu.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.