Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si nasadit kontaktní čočky rychle a bezpečně? Tipy pro začátečníky

17. Květen 2023
Jak si nasadit kontaktní čočky rychle a bezpečně? Tipy pro začátečníky

Nošení kontaktních čoček je praktické, pohodlné a nabízí větší svobodu oproti dioptrickým brýlím. Jestli s čočkami teprve začínáte, máme pro vás několik tipů, jak si je nasadit rychle, jednoduše a samozřejmě i zcela bezbolestně. Čím častěji si budete čočky aplikovat, tím snazší pro vás celý proces bude.

Hygiena na prvním místě

Než se do nasazování kontaktních čoček pustíte, nezapomínejte na řádnou hygienu. Před každou aplikací si pořádně umyjte ruce mýdlem. Nechcete si přece do oka zanést infekci. Po umytí si ruce důkladně osušte a pusťte se do aplikace. Kontaktní čočky uchovávejte v pouzdře a než si je začnete nasazovat, promyslete si, kterým okem budete s nasazováním čoček pokaždé začínat. Díky tomu si vytvoříte rutinu a nestane se vám, že byste čočky zaměnili.

Kontaktní čočky nezaměňujte

Většina lidí má odlišnou korekci pro levé a pravé oko, takže i čočku s jinými dioptriemi, případně dalším nastavením, třeba kvůli astigmatismu. I pokud máte na obou očích stejný počet dioptrií a možná jste nad případnou záměnou ani nikdy nepřemýšleli, ale i tak je dobré kontaktní čočky rozdělovat. Jedním z důvodů je, že když máte v jednom oku infekci, nepřenesete si ji i do toho druhého.

Pravá nebo levá?

Nevíte, kterým okem při aplikaci kontaktních čoček začít? Praváci zpravidla začínají pravým okem, leváci naopak levým. Ale samozřejmě záleží na vás. Jedná se o vaši každodenní rutinu, takže si její pravidla můžete zcela přizpůsobit svým preferencím.

Aplikace kontaktních čoček krok za krokem

Nyní se již přesuňme k samotné aplikaci.

  1. Jakmile vyjmete čočku z pouzdra, nezapomeňte ji umýt čerstvým roztokem určeným na čočky a zkontrolovat, zda není nějak poškozená. K tomuto účelu si klidně nasaďte své brýle, abyste měli ostřejší vidění.
  2. Zkontrolujte také, zda čočka není otočená naruby. To poznáte tak, že má čočka tvar misky, se zakulacenými otvory, které směřují nahoru. Pokud je naruby, vypadá jako polévkový talíř s okraji směřujícími ven. Obrácená čočka by nedržela v oku a také by vám byla nepříjemná.
  3. Je čočka v pořádku? Výborně. Pokračujte tím, že si ji položíte na ukazováček a druhou rukou si roztáhnete oční víčko.
  4. Dívejte se nahoru a opatrně si nasaďte kontaktní čočku.
  5. Aby se lépe usadila, zamrkejte a zakružte očima.

Vše v pořádku? Stejný postup opakujte u druhého oka a máte hotovo.

Aplikace kontaktních čoček

Nezapomínejte na péči o pouzdro

Až si nasadíte obě čočky, obraťte pouzdro dnem vzhůru, vylijte z něj zbývající tekutinu, důkladně jej propláchněte vodou a nechte volně uschnout na vzduchu. Pouzdro na kontaktní čočky tak bude mít dostatek času na to, aby proschlo, než do něj čočky opět uschováte.

První aplikace vám zabere několik minut, ale čím častěji si budete čočky aplikovat, tím dříve si na tuto rutinu zvyknete a brzy to pro vás bude běžná součást vašeho života.

 

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak navlnit vlasy bez kulmy I návod
Jak navlnit vlasy bez kulmy I návod
Jak navlnit vlasy bez kulmy I návod. V současné době jsou v módě vlasy převážně vyžehlené, občas nás ale stihne nálada na romantické vlny, které vypad…
Jak si nabarvit vlasy hennou | rady a tipy
Jak si nabarvit vlasy hennou | rady a tipy
Barvení vlasů hennou | rady a tipy. Henna je jedna z nejstarších přírodních barev nejen na vlasy, ale i kůži. Jsou to usušené a rozemleté lístky rostl…
Jak se starat o suché vlasy | rady
Jak se starat o suché vlasy | rady
Jak se starat o suché vlasy | rady. Jak říká staré přísloví, vlasy jsou korunou krásy každé ženy. Suché kadeře ale moc parády neudělají, protože jim c…
Jak správně používat parfém | rady
Jak správně používat parfém | rady
Jak správně používat parfém | rady. Někdo dává přednost antiperspirantům, jiný zase tělovým sprejům. Ovšem dostáváme se k otázce, proč nemůžeme hezky…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.