Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít Istanbul

20. Květen 2019

Istanbul je proslulý především jako město, které se rozkládá na dvou kontinentech. V evropské části se nachází většina význačných památek a také historické centrum města, původem ještě z dob Římské říše.

Co je potřeba

fotoaparát

pohodlné oblečení

peníze

pas

1

Pokud si chcete užít příjemný Istanbul bez velkého tepla vydejte se sem v období zima - jaro. Mimo sezónu Vás také potěší nižší ceny a méně turistů. Ubytovat se dá v tuto dobu i v centru za přijatelných podmínek.

2

Navštivte nejznámější památku Istanbulu. Haghia Sophia pochází z dob Byzantské říše. Jako kostel sloužila od roku 527 až do meziválečného období, kdy ji v roce 1935 prezident Atatürk prohlásil za muzeum. Naproti budově je dodnes ke shlédnutí také hamam neboli turecká lázeň, jejíž původní účel byl vyměněn za prodejnu koberců Ministerstva kultury. Haghia Sophia je v překladu „Chrámem boží moudrosti“.

3

Hned naproti Haghia Sophia můžete obdivovat druhou nejznámější památku – Modrou mešitu. Jde o jednu z největších mešit v Evropě, se 6 minarety, 260 okny a vnitřním obložením z desítek tisíců modrých dlaždic, které daly stavbě jméno.

4

Pro nakupování suvenýrů navštivte Velký bazar. Velký bazar neboli Kapali Carsi je rájem pro všechny milovníky nákupů. Pod jednou střechou najdete téměř 4000 obchůdků, jeden vedle druhého, v dlouhých chodbách za sebou.

5

Další významná památka je Palác Topkapi. Do tohoto paláce je třeba zakoupit si vstupenky již brzy ráno, jejich počet je totiž omezen. Tento palác sloužil až do 19. století jako rezidence sultánů a jeho neodmyslitelnou součástí byl harém, který je možné navštívit dodnes.

6

Konstantinův sloup je také znám pod názvem Čemberlitaš – nejstarší stavební dílo ve městě. Postaven roku 330 u příležitosti povýšení Byzantionu na hlavní město Římské říše císařem Konstantinem Velikým.

7

Pro milovníky historie doporučuji navštívit Archeologické muzeum, které je známo svou sbírkou antického umění. Nejznámější exponát je socha Alexandra Velikého a sarkofág z roku 310 před naším letopočtem.

8

Doprava ve městě. Město má rozsáhlou síť autobusů, tramvají, jednu linku podzemního metra. Systém se průběžně rozšiřuje. Istanbul je znám svým velmi krátkým metrem Tünel z roku 1875.

Autor: Luna
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Odersko |tipy
Jak poznat Odersko |tipy. Turistický poznávací výlet oderským podhůřím začíná ve Studénce a končí v Suchdole nad Odrou. I když jsou tato města od sebe…
Jak nejlépe poznat Sydney | rady
Jak nejlépe poznat Sydney | rady. Sydney je největším australským městem a zároveň jedním z nejdůležitějších měst jižní polokoule. Toto kosmopolitní m…
Jak poznat Berlín | tipy
Jak poznat Berlín | tipy. Poznání Berlína, hlavního města Německa, není jen otázkou turistickou. Sousedství s Německem v historii významně ovlivnilo s…
Jak levně procestovat Mnichov
Mnichov je hlavním městem Bavorska a správním střediskem Horního Bavorska. Rozkládá se na ploše 310 km2, má 36 správních obvodů. Mezi německými velkom…
Jak se pojistit do zahraničí | rady
Jak se pojistit do zahraničí | rady. Češi během dovolené rádi cestují a poznávají nové místa. Ať už je to letní dovolená u moře, lyžování v Alpách, eu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.