Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vypěstovat aloe vera | rady

Jak si vypěstovat aloe vera | rady. Pěstování aloe vera krok za krokem. Aloe vera je jedna z nejléčivějších rostlin, kterou lidstvo pro své léčebné účinky užívalo již od pradávných dob. Již několik tisíc let se aloe vera používá pro své antibakteriální účinky, pro léčbu potravinové alergie, léčbu infekce ústní dutiny, problémů s pokožkou a dalších zdravotních problémů. Ve své původní domovině (v severní Africe, Kapverdách a Kanárských ostrovech) roste aloe vera volně v přírodě, u nás je oblíbenou pokojovou rostlinou. Pusťte se do pěstování aloe vera s námi.

Co je potřeba

květináč
zeminu
hnojivo
vodu

1

Aloe vera při pěstování nevyžaduje žádné speciální podmínky. Aloe má ráda sucho a nic s ní neudělá ani několik dní bez zálivky a jiné údržby. Je však důležité, abyste aloe dali na slunné stanoviště (ideálně u okna směřující na jih), neumisťujte ji do průvanu.

2

Aloe vera má ráda v zimě teplotu pohybující se mezi 10 až 12 stupni Celsia. Pěstování aloe vera není vhodné tam, kde teplota klesne pod 5 stupňů. Dávejte ji proto na zimu na suché a chladné stanoviště. V létě je zapotřebí aloe před přílišným horkem chránit a nejideálněji ji přemístit na stanoviště s normální pokojovou teplotou.

3

Pěstování aloe vera je úspěšné v dobře propustné zemině, nejlépe takové, která tvoří směs: kompost, listová půda a písek v poměru 1: 1: 1.

4

Aloe vera není vesměs nikterak náročná. Rozhodně se nemusíte bát, že vám uhyne, když ji opomenete zalít. Voda a vlhkost vzduchu pro ni není důležitá. Dbejte však na dobrou drenáž, tímto krokem zabráníte přemokření. V zimě zálivku omezte.

5

Jednou za 14 dní aloe přihnojujte minerálními hnojivy.

6

Aloe můžete rozmnožovat semeny a řízky. Jestli chcete sít semena aloe, učiňte tak na jaře v době, kdy je teplota okolo 21 stupňů. Řízky odřízněte z dceřinné růžice aloe a nechte je 2 dny zaschnout. Pak je vysaďte. Pro rozmnožování řízky je nejvhodnější léto. Výsev semen aloe vera provádějte na jaře v době, kdy teplota přesáhne 21 stupňů Celsia.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat Aloe vera | rady
Jak pěstovat Aloe vera | rady. Aloe vera je rostlina, která pochází z ostrova v Indickém oceánu. Aloe vera je rostlina pocházející z rodu Aloe, který…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.