Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně pojistit majetek

11. Leden 2010

Pojištění – pojem, který se stále častěji vyskytuje v našem každodenním životě. Pojistit si můžete auto, movité i nemovité věci, dokonce i domácího zvířecího mazlíčka. Jak postupovat při pojištění majetku vám poradí následující řádky.

1
Co všechno lze pojistit Pojistit můžete téměř vše. Pojistnou smlouvu můžete uzavřít nejen na majetek, živá domácí zvířata, ale také si můžete sjednat tzv. pojistku „na blbost“, kdy vlastním zaviněním způsobíte škodu na majetku, zdraví či životě druhé osobě. Pamatujte také na fakt, že přírodní živly (povodeň, silný vítr, sněhová kalamita) nebo vandalismus mohou být příčinou poškození vašeho majetku. Tyto případy bohužel nebývají v posledních letech ojedinělé, ba naopak jejich počet narůstá. I proti tomuto je výhodné se pojistit.
2
Cena pojištění Pamatujte, že cena pojištění není stěžejním faktorem, který by měl ovlivnit vaše rozhodování. Desetikoruny, které měsíčně ušetříte, pokud uzavřete levnější smlouvu, se vám mohou při následném pojistném plnění krutě vymstít. Upřednostněte pojistné plnění v nových cenách, nikoli v časových, také výši pojistné částky určete reálnou, nikoli nižší. Snažte se snížit rozsah pojištěných rizik (př. bezpečnostní zámek apod.), více zabezpečit objekt a reálně zvažte výši spoluúčasti. Výše uvedené body, které jsou součástí smlouvy, uvádějte pravdivě a snažte se jejich reálnou hodnotu navýšit. Majetek si vždy pojistěte minimálně na částku, která odpovídá částce pořizovací.
3
Změny ve smlouvě Každou změnu, která se týká vašeho majetku a tudíž i pojistné smlouvy, byste měli hlásit příslušné pojišťovně. Jedná se především o změnu kontaktních údajů apod. Pokud reálně navyšujete hodnotu svého majetku pořízením dalších a hodnotnějších věcí, i na tyto změny pojišťovnu upozorněte a žádejte o změnu pojistné smlouvy na novou pojistnou částku. V případě smrti, musíte o této skutečnosti pojišťovnu neprodleně informovat. Pokud jste dědicem, tak smlouva v případě smrti původního pojistníka automaticky zaniká. Nemáte tedy nárok na pojistné plnění, i když jste právoplatným dědicem. Jste dědicem majetku, nikoli pojistné smlouvy.
4
Závěr V případě pojištění majetku vždy uvažujte tak, abyste v případě pojistného plnění dostali takovou částku, za kterou si budete schopni uvést svůj majetek do původního stavu.
Autor: chiquita
Hodnocení
KamSsa1 . (neověřeno) | Pá, 05/10/2019 - 23:37

My jsme si majetek s manželkou pojistili skrze pojištění domácnosti na https://www.insiacare.cz/pojisteni-domacnosti/ Zase tolik toho totiž nemáme a když už, tak je to právě součástí našeho bytu, takže je to podle mě skvělé řešení.

Další zajímavé články

Auto dává člověku svobodu. Každá radost však něco stojí. U osobního automobilu musíte financovat nejen jeho údržbu, náklady spojené s jeho provozem, a…
Obrázek není k dispozici
Češi během dovolené rádi cestují a poznávají nové místa. Ať už je to letní dovolená u moře, lyžování v Alpách, eurovíkend v Paříži nebo návštěva příbu…
Obrázek není k dispozici
Uvažujete o tom, že si sjednáte životní pojistku, ale nejste si jisti výběrem toho správného pojištění tak, aby bylo opravdu účelné a efektivní? Má po…