Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně přikrmovat ptáky na krmítku

Krmení ptáčků v zimě je jednou z častých radostí dětí i dospělých. Některá potrava ale ptákům spíše ubližuje než prospívá. A nesmíme zapomínat ani na ptáky přezimující na hladinách řek a rybníků. Opravdu je pro ně nejvhodnější potravou suchý rohlík?

Co je potřeba

nejrůznější semena
obilí
ořechy
lůj

1

Přikrmování na krmítku

Potrava v krmítku by měla být pestrá. Má to hned dva dobré důvody: zaprvé nabídnete našim opeřeným kamarádům širší škálu výživných látek a za druhé přilákáte na krmítko mnohem více druhů ptáků.

Čím přikrmovat: semena (jakákoli, i mák), drcená jádra ořechů, ovesné vločky, maličké kousky masa (syrového), nastrouhaná mrkev a přírodní sádlo nebo lůj. Přidávat můžete občas i jablka (ty jsou lepší napíchnuté na plotě nebo pověšené pod krmítkem), obilí a nejrůznější nasušené plody (jeřabiny, trnky, pámelník atd.).

Co na krmítko nepatří: především pečivo (jakékoli, lhostejno jestli čerstvé nebo sušené), těstoviny, kořeněné a slané kuchyňské zbytky a jakákoli plesnivá, nahnilá nebo jinak znehodnocená potrava.

2

Vhodné krmítko a kde ho umístit

Krmítko musí být především dostatečně velké ,aby se do něj vešly i větší druhy ptáků. Musí mít přesahující stříšku, aby potrava uvnitř nevlhla a ohrádku, aby semena nepadala na zem. Ptáci si je sice umí najít i ve sněhu, tady jsou ale snadnou kořistí pro kočky. Nejvhodnější materiál pro krmítka je bezkonkurenčně dřevo, protože ptákům po něm nekloužou jejich pařáty.

Krmítko umístěte minimálně 1,5 m nad zem a 2 m od nejbližšího stromu, jinak se do něj může velmi snadno dostat kočka.

3

Čím krmit v zimě vodní ptáky

Jestliže také krmíte kachny na řece suchým rohlíkem, přestaňte s tím. Ubližujete jim. Pečivo je sice zasytí, ale nedodá jim potřebné vitamíny a minerály. Navíc po něm tloustnou a plný žaludek je nenutí hledat si jinou potravu. Trpí potom podvýživou. Zamyslete se: jak byste asi vypadali vy, kdybyste celou zimu jedli jen rohlíky? A příliš jim nepomůžete ani když nahradíte bílé pečivo celozrnným.

Tak čím tedy kachny a ostatní ptáky krmit? Úplně nejjednodušší je zajít do nejbližšího obchodu s chovatelskými potřebami a koupit granulovanou směs pro vrubozubé ptáky. Docela dobře poslouží i celá obilná zrna nebo ovesné vločky.

Na zahradu si můžete pořídit i čistě přírodní "krmítka." Stačí někam do rohu zasázet například keříky ptačího zobu nebo pámelník. Ptáci si na nich svoji potravu najdou a navíc si uvnitř mohou postavit hnízda.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat lojové koule pro sýkorky
Domácí lojové koule pro sýkorky | návod. Také v zimě přikrmujete sýkorky a nejen je? V tom případě se vám určitě bude hodit návod na domácí výrobu sem…
Obrázek není k dispozici
Jak na ruční výrobu krmítka pro ptáky
Na výrobu tohoto jednoduchého krmítka pro ptáky nebudete potřebovat žádné speciální nářadí ani vrtačku. Na výrobu krmítka postačí obyčejná pilka na dř…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.