Přejít k hlavnímu obsahu

Jak užívat drmek obecný | rady

Jak užívat drmek obecný | rady. Drmek obecný (latinsky Vitex agnus-castus) zvaný mnišský pepř je bylinka vhodná hlavně pro ženy. Pomáhá od celé řady neduhů, od bolestivé menstruace počínaje u problémů s akné konče. Dávkování je velmi jednoduché, ale v některých případech je třeba zvýšené opatrnosti. Drmek obecný je 5-6 metrů vysoký keř původem z teplých oblastí středomoří a Asie. K léčivým účelům se sbírají drobné plody, které dozrávají na podzim a následně se suší. Svůj lidový název dostal podle zvláštní peprné chuti. Drmek je ceněný nejvíce pro obsah aktivních látek, které připomínají ženské hormony. Dále v plodu drmku najdeme léčivé silice a flavonoidy.

Co je potřeba

plody drmku

1

Léčivé účinky drmku obecného

Už ve středověku byl odvar z drmku využíván při potlačení sexuálních pudů, pro zmínění obtíží při menstruaci a také jako podpůrný prostředek při tvorbě mateřského mléka. Dnes je nálev z drmku doporučován ženám trpícím premenstruačním syndromem, problémy s menopauzou a také těm, které se pokouší otěhotnět. Drmek obecný podporuje ovulaci a také příznivě působí proti houbám a bakteriím a při nachlazení.

2

Dávkování drmku obecného

Drmkové plody můžete v lékárně nebo ve specializovaných obchůdcích dostat ve formě tinktury. Pro domácí použití se však lépe hodí nálev. Drmek se nesmí vařit, proto 1 čajovou lžičku drmku přelijeme v hrnku vařící vodou, přiklopíme pokličkou a necháme 10 až 20 minut vyluhovat. Nálev pijeme ještě teplý 3 x denně. Lze užívat dlouhodobě. Drmek je všeobecně dobře snášen. Výjimečně se mohou objevit bolesti hlavy, sucho v ústech, nevolnost nebo kopřivka. V takovém případě se o dalším používání poradně s lékařem nebo lékárníkem.

Užívání drmku obecného v době těhotenství a kojení je sporné. Starší spisy doporučovaly nálev z drmku jako prevenci brzkého potratu a krvácení z dělohy. Dnes však spíše převládá názor, že může urychlit příchod pravidelného měsíčního krvácení, a to jak v době těhotenství, tak i při kojení. Používání drmku v těchto obdobích se proto spíše nedoporučuje.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty. Malé červené plody hlohu obecného neboli hložinky právě dozrávají. Pokud si nevíte rady, jak je zpracovat, máme pro…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.