1

Velikost znamená bezpečnost
Obzvláště pro začínajícího řidiče může znamenat velikost auta při havárii rozhodující čáru mezi životem a smrtí. Americká studie IIHS potvrzuje, že z 16 aut s vysokou mírou úmrtnosti řidičů je 11 malých. Auto by mělo ideálně vážit alespoň 1.65 tuny, což vyřazuje kompaktní vozy a většinu malých modelů. Nezapomeňte, že male auto, které má sice dobré výsledky v nárazových testech, může být hodnoceno jako bezpečné, avšak pouze při nehodě s podobně velkým vozidlem. Větší vozdilo je proto bezpečnější při jakékoli nehodě.

Větší vozidlo tedy ano, ale zase to nepřežeňte. Například SUV je hůře ovladatelný v krizové situaci, a to i přesto, že většina automobilů z této skupiny má nízkou míru úmrtnosti řidičů. Obzvláště nebezpečné pak můžou být starší ojeté SUV vozy bez elektronické kontroly stability, neboť tato auta mají větší tendenci k převrácení se.

2

Ano, rychlost zabíjí.
Nezapomeňte na to, že mladí řidiči si rádi užívají rychlou jízdu a nebojí se za volantem riskovat. Proto je k tomu ještě víc nesměřujte tím, že jim koupíte auto s vysokým výkonem. Máte-li volbu, vyberte auto s méně PS raději než sportovní verzi. Zase ale nekupujte auto moc pomalé, to by mohl mít váš začátečník problémy s předjíždením. Nejbezpečnější jsou vozidla, která zrychlí z 0 na 100 km/h za osm až jedenáct sekund.

3

Odolnost proti nárazu
Při koupi jakéhokoliv vozu se vyplatí dát na výsledky nárazových zkoušek. Co se výbavy týče, autu by rozhodně neměly chybět airbagy na místě řidiče i spolujezdců a ABS, systém, díky kterému by se neměly zamknout brzdy v případě prudkého brždění. Boční a okenní airbagy, které jsou určené k ochraně hlavy, jsou také doporučované. Elektronická kontrola stability vám zase pomůže vyhnout se nehodám, jelikož se aktivuje, když řidič začne ztrácet kontrolu nad svým vozem, například na zledovatělém povrchu.

4

Cena
Je jasné, že každý rodič by nejraději do auta, které bude dost možná na odpis relativně brzy, investoval co možná nejméně. Ojetá vozidla se zdají být ideálním řešením, vozy staré tři až čtyři roky však už většinou nemívají to nejnovější bezpečnostní vybavení. Když seženete starší model se všemi důležitými bezpečnostními vlastnostmi, klidně můžete ušetřit. Pokud si zkrátka nemůžete dovolit to nejbezpečnější auto, kupte alespoň to nejbezpečnější, které si dovolit můžete.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
3
Average: 3 (1 vote)