Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat drtič odpadů | rady

Jak vybrat drtič odpadů | rady. Třídění odpadů se v mnoha rodinách stalo každodenním rituálem. Kontejnery na bioodpad ale v mnoha městech zatím chybí. Řešením může být ekologický drtič odpadu. Pro jeho pořízení ale platí přísná kritéria.

Co je potřeba

drtič odpadů

1

Zákon bohužel hovoří jasně. Tam, kde jsou kuchyňské dřezy napojené na veřejnou kanalizační síť je použití drtičů odpadků zakázané. Podle zákona zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu může do kanalizace odtékat jen mírně znečištěná voda s minimálním podílem pevného odpadu. Použití drtiče odpadu normu pevné složky mnohonásobně překračuje, takže riskujete citelnou pokutu. Nespoléhejte na princip utajení, drtiče bývají velmi hlučné a jeden jediný závistivý soused na vás může poštvat armádu úředníků, i když provozem drtiče žádné škody nezpůsobujete. Lepší je zažádat o povolení u provozovatele kanalizace, ale v kladné vyřízení příliš nedoufejte. Jestliže máte to štěstí a používáte připojení k žumpě nebo domácí čistírně odpadních vod, žádná omezení pro vás neplatí.

2

Kritéria při výběru drtiče odpadů

Při výběru drtiče je nutné mít na paměti, že jde o velmi hlučného domácího pomocníka. Hluk se může díky systému odpadních trubek roznášet do celého domu, což může být nepříjemné zejména v paneláku. Vybírejte tedy modely s co nejnižší hlučností.

3

Dalším kritériem je otvor pro odpadní ventil vašeho dřezu. Na našem trhu jsou dostupné drtiče s průměrem 89 a 92 mm, dobře tedy měřte, než se vypravíte do obchodu.

4

Zohledněte také, jaký odpad bude váš drtič zpracovávat. Čím více tuhého odpadu plánujete zpracovávat (drobné kosti, větší množství slupek od brambor apod.), tím výkonnější drtič zakupte.

5

Co vše můžete dát do drtiče odpadů: zbytky jídla včetně drobných kostí skořápky od vajec papírové utěrky nebo kapesníčky (ne použité plenky) použité čajové sáčky, nedopalky z cigaret, rostlinný odpad (skrojky a slupky ovoce a zeleniny, zvadlé květiny a kytice apod.)

Používání drtiče odpadů prodlužuje životnost odpadních trubek. Vzniklá kaše z odpadu dokáže zejména z plastových trubek účinně strhávat mastnotu a nečistoty a brání tak jejich zanášení. Je ovšem nutné dbát na dostatečný průtok vody dostatečnou dobu po ukončení samotného drcení.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat krbové nářadí | rady
Jak vybrat krbové nářadí | rady. Krbové nářadí by mělo být nedílnou součástí nejen starých kamenných krbů, ale i moderních krbových kamen v moderních…
Jak vybrat tyčový mixér | rady
Jak vybrat tyčový mixér | rady. Tyčový mixér patří k základním a praktickým potřebám každé moderní domácnosti. Díky tyčovému mixéru můžete rozšířit vá…
Jak vybrat pařeniště na zahradu | rady
Jak vybrat pařeniště na zahradu | rady. Pařeniště zahrádkáři pořizují rovnou ze dvou důvodů. Prvním důvodem je urychlení růstu rostlinek z jara, tím d…
Jak vybrat remosku | tipy
Jak vybrat remosku | tipy. Víte, že remoska je českým vynálezem? Tyto pečící trouby se staly fenoménem české kuchyně pro své vlastnosti, kterými jsou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.