Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat správnou matraci do postele | rady

Jak vybrat správnou matraci do postele | rady

Jak vybrat správnou matraci do postele | rady. Spí se Vám špatně? Ráno vstáváte s námahou a cítíte se rozlámaně? Možná za to může postel s letitou matrací. Dobrá matrace je totiž základ kvalitního a pohodlného spánku. Pokud se tedy chystáte pořídit si novou, přinášíme Vám několik užitečných rad. Výběr matrace totiž ovlivňuje mnoho faktorů.

1

Podklad

Nejdříve se podíváme na podklad, na které matrace leží. Nejvhodnějším je lamelový rošt, který pomáhá odvětrávání postele. Na tento rošt lze umístit jakýkoliv typ matrace (pružinový, pěnový i latexový). Na rošt polohovací nebo motorový je nejvhodnější umístit matrace latexové nebo pěnové, které se dokonale přizpůsobí změnám polohy roštu. Na laťkový rošt nebo na pevný podklad (pevná deska) se nejvíce hodí matrace pružinové, které zajistí dobrou cirkulaci vzduchu v matraci.

2

Váha

Při výběru matrace také nesmíte zapomenout na svojí váhu. Levnější matrace bývají vyráběné z méně kvalitního materiálu a jsou tedy určené osobám, které váží 70 - 90 kg. Vážíte-li více než 100 kg, měli byste si zjistit maximální zatížení matrace. Osoby vážící 120 - 160 kg by měli zakoupit kvalitnější matrace. Kvalitní matrace za příznivé ceny lze pořídit dnes už bez potíží.

3

Tvrdost matrace

Obecně se doporučuje ortopedická matrace (tedy středně tvrdá) s více zónami tvrdosti. Tyto zóny donutí matraci, aby se přizpůsobila křivkám Vašeho těla. Čím více tedy matrace zón obsahuje, tím lépe. Mezi nejdůležitější zóny patří změkčení v oblasti pánve, kolen či ramen. Vyztužená by matrace měla být v bederní oblasti.

4

Cena matrace

Cena matrace se samozřejmě odráží na její kvalitě. Nejlevnější se pohybují okolo 1000 Kč, nepřinášejí ale tělu takový komfort a nevydrží tak dlouho jako matrace dražší. Kvalitnější matrace pořídíte za 5000 Kč a více. Ty jsou vyrobeny z kvalitního materiálu (např. ze studené pěny, latexu, Celtexu či taštičkové matrace).

5

Potah matrace

Potah na matrace se dá nebo nedá snímat. Výhoda snímatelného potahu je v tom, že se dají prát (jsou tedy více hygieničtější).

6

Životnost matrace

Matrace do postele mívají životnost kolem deseti let. Poté už jsou nehygienické a je třeba je vyměnit.

Tipy

Pokud máte postel, která nemá klasické rozměry, můžete si objednat matraci na míru.

Autor: lennka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat správnou matraci | rady
Jak vybrat správnou matraci | rady
Jak vybrat správnou matraci | rady. Potřebujete koupit novou matraci a přemýšlíte, jak a kde začít? Výběr nové matrace není úplně jednoduchou záležito…
Jak si vybrat polštář a matraci | rady
Jak si vybrat polštář a matraci | rady
Jak si vybrat polštář a matraci | rady. Postel – nejoblíbenější místo odpočinku, kde každý tráví přibližně třetinu své existence. Pohodlné lůžko předs…
Jak vybrat dětskou matraci | rady
Jak vybrat dětskou matraci | rady
Jak vybrat dětskou matraci | rady. Jistě není třeba rodičům zdůrazňovat, že výběr dětské matrace ovlivňuje zdravý růst a vývoj dítěte. To ale neznamen…
Jak si vybrat futon
Jak si vybrat futon
Futon je tenká, ručně vyráběná matrace z přírodních materiálů, mimořádně skladná, pohodlná a variabilní. V Japonsku má dlouholetou tradici, a i když s…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.