Co je potřeba

• metr
• kde bude stát
• kolik členů je v domácnosti
• máte pračku
• kolik peněz chcete investovat
• kde bydlíte

1

Sušičku na prádlo si vybertee podle toho, zda máte možnost doma zajistit nějaké odvětrávání. Podle této skutečnosti si pak kupte buď ventilační sušičku (přeměňuje vodu na páru a je nutné zajistit odchod páry z místnosti), kondenzační sušičku (tam, kde není možná ventilace, kdy se voda změní na páru, která v poslední fázi opět zkapalní) anebo kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem.

• Ventilační sušičky patří do prostoru, které je možno odvětrávat. Tyto sušičky mají malou spotřebu energie a koupit si je můžete za velmi slušnou cenu. Tam, kde není žádné větrání, je ideální kondenzační sušička.

• V případě, že sušíte ve velkém a často, je pro vás nejvýhodnější kondenzační sušička s tepelným čerpadlem, která mimo jiné představuje také i velkou úsporu elektrické energie (sušička na cca 7 – 8 kg vám usuší prádlo za necelých 12 korun). Sušení v sušičkách bez čerpadla je mnohem dražší (za rok i o několik tisíc korun).

• Zvažte také, zda by pro vás nebyla ideálním řešením pračka spojená se sušičkou, protože šetří prostor, pořizovací náklady a náklady za energii. Některé sušičky mohou stát vedle pračky a jiné můžete postavit přímo pračku. Vše záleží na typu a značce sušičky a pračky.

• Před výběrem sušičky si důkladně změřte prostor, kam chcete sušičku umístit. Sušičky jsou obvykle vyráběny o šířce 40 anebo 60 centimetrů.

2

Objem sušičky na prádlo vybírejte podle počtu členů domácnosti. Jste-li rodina o 4 členech, rozhodně volte větší objemy sušiček. Na trhu jsou v nabídce různé velikosti sušiček (nejčastěji se vyrábí sušičky o objemu 3 – 8 kilo, ale k sehnání jsou i sušičky na jeden kilogram prádla).

3

Pořádně si prohlédněte jakou má sušička na prádlo energetickou spotřebu. I zde platí, že nejúspornější sušičkou je ta s označením A+++, naopak ta nejméně úsporná je ta s označením G.

4

Kupte si pouze takovou sušičku prádla, kterou máte možnost plně využít. Faktem však je, že některé funkce a programy jsou víc než příjemné (například o automatické vypnutí sušičky po dokončení činnosti, časovač, odložený start, displej a zvukový signál, který upozorní na ukončení sušení, osvětlení bubnu anebo systém proti pomačkání prádla).

5

Srovnejte veškeré funkce, energetickou úsporu, ergonomii a další pro a proti. V neposlední řadě se samozřejmě také dívejte na cenu. Sušičky můžete sice koupit již od 6 500 korun, avšak jde obvykle o sušičky s malým objemem prádla a s vysokou spotřebou (často i ktg. C). Pokud chcete koupit doopravdy úspornou sušičku prádla (tedy A+++), počítejte s cenou, která se pohybuje okolo 12 500 korun.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
5
Average: 5 (3 votes)