Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat životní nebo úrazové pojištění

11. Únor 2014

Životní pojištění nebo úrazové pojištění? Který z těchto dvou druhů pojištění se vyplatí právě vám? A v čem se liší události, které lze pojistit? Zatímco životní pojištění pomůže zmírnit nepříjemné důsledky nenadálých situací a finančně zajistit osoby blízké, úrazové pojištění vám během rekonvalescence zajistí vaši životní úroveň.

1

Zranění, nebo úmrtí?
Základním rozdílem mezi těmito dvěma pojištěními je jejich primární účel. Zatímco plnění úrazového pojištění vám je přiznáno při, teoreticky, každém úrazu včetně toho, jenž končí smrtí, životní pojištění se vztahuje pouze na případy, kdy došlo k úmrtí.
K oběma typům pojištění lze samozřejmě uzavírat další připojištění, ale tím už měníme podstatu konkrétního produktu.

2

Není smrt jako smrt
Na co uzavírat životní pojistku, když pojištění smrti je již zahrnuto v úrazovém pojištění? Především proto, že k úrazovému pojištění se vztahuje pouze smrt způsobená úrazem. Na druhé straně životní pojištění vyplatí pozůstalým náležité finanční plnění, ať již zemřete na následky nemoci, úrazu či stáří, ale pokud se „pouze“ zraníte, životní pojištění vám žádnou kompenzaci neposkytne.

3

Zjistěte si výši pojistného
Rozdílné jsou i částky pojistného plnění. Obecně lze říci, že životní pojistka bývá výrazně vyšší než úrazová. Důvod je prostý – v případě úrazového pojištění není vaším primárním cílem chránit se před smrtí, ale spíše před následky úrazu, z úrazového pojištění je tedy hrazeno více situací. Aby bylo pojistné plnění stejné jako u životního pojištění, stála by vás samotné pojistka mnohem víc.

4

Výjimky, na které se pojištění nevztahuje
Je celkem pochopitelné, že pojišťovny se chtějí chránit před plněními, která by byla nárokována nespravedlivě, proto vytvořily seznam výjimek, na které se pojištění nevztahuje. V každé pojistné smlouvě se může tento seznam nějakým způsobem lišit. My vám přinášíme alespoň některé z možností, se kterými se můžete setkat. Nárok na pojistné plnění nemáte, dojde-li k úmrtí:
• při spáchání trestného činu
• požití alkoholu, léků, toxických a omamných látek
• zásahem státní moci
• smrt radioaktivním zářením

5

Komu se tedy životní pojistka vyplatí?
Tento druh pojištění je důležitý zejména pro ty, na jejichž finančním příjmu závisí existence dalších členů domácnosti nebo ty, kteří by po úmrtí pojištěnce museli nést břímě hypotéky a hrozila by jim i ztráta bydlení.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak vybrat životní pojištění
Životní pojištění je v dnešní době součástí mnoha finančních produktů. Jeho hlavním účelem je finanční zajištění pozůstalých v případě nečekaného úmrt…
Obrázek není k dispozici
Jak si vybrat životní pojištění
Uvažujete o tom, že si sjednáte životní pojistku, ale nejste si jisti výběrem toho správného pojištění tak, aby bylo opravdu účelné a efektivní? Má po…
Obrázek není k dispozici
Jak si vybrat úrazové pojištění
Úrazové pojištění slouží k zajištění proti úrazu a nehodám. Úrazové pojištění je obvykle považováno za praktického pomocníka v dobách bolestivých zlom…
Jak správně pojistit majetek | rady
Jak správně pojistit majetek | rady. Pojištění – pojem, který se stále častěji vyskytuje v našem každodenním životě. Pojistit si můžete auto, movité i…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.