Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit žulový náhrobní kámen

17. Listopad 2023
Jak vyčistit žulový náhrobní kámen

Blíží se den výročí někoho z vašich zesnulých blízkých, dušičky nebo třeba Vánoce a vy chcete nejen vyzdobit jeho hrob věnci, květy či svíčkami, ale také jej předtím pořádně očistit a ošetřit tak, aby vydržel co nejdéle odolný proti vnějším nepříznivým vlivům? Pak tento návod jak vyčistit náhrobní kámen určitě zužitkujete.

1

Pokud je náhrobní kámen ze žuly, je jeho čištění poměrně jednoduché. Většinou stačí použít pouze hadr nebo při větším znečištění kartáč, voda a běžný saponát, který používáte doma, ale bez obsahu hrubých částic. Na větší skvrny je možno použít i čističe s obsahem kyseliny nebo můžete zkusit i jen neředěný ocet.

2

Případně můžete použít i speciální přípravky určené přímo na čištění dlažby a přírodních i umělých kamenů (nesavých), jako je např. Bistrol kámen leštěnka, kterou seženete v každé drogérii a která se používá nejen k čištění náhrobního kamene, schodů, podlah apod., ale také čištěnému povrchu navrací lesk a poskytuje mu ochranu před následným znečištěním a povětrnostními vlivy, ale třeba i před mechem. Další variantou je např. HG čistič náhrobních kamenů, který se prodává v nádobě s rozprašovačem, takže jeho použití je pohodlnější, ale zase vyjde trochu dráž.

3

Poměrně nová je pak tzv. nanotechnologie, která je používaná k impregnaci a ochraně různých povrchů, čímž se zvyšuje jejich životnost. Tato technologie udělá s náhrobním kamenem doslova zázrak, protože nanotechnologií ošetřené materiály jsou odolné vůči chemikáliím, mechanickému poškození, plísním, rzi, stárnutí. Snad úplně nejlepší vlastností této technologie je to, že po jejím použití materiály získají tzv. lotosový efekt, což se dá s čistým svědomím nazvat jako samočistící vlastnost materiálu – voda z povrchu stéká dolů v kapkách a přitom s sebou bere i různé nečistoty. Více o nano impregnaci naleznete i na stránce JakTak.cz

4

Přípravky, kterými se tato metoda provádí, jsou zpravidla prodávány s rozprašovačem pro jejich jednodušší použití. Přípravky se zpravidla nanášejí na vyčištěný a suchý náhrobní kámen, rovnoměrně se rozetřou a nechají se zaschnout, případně se následně povrch ještě vyleští. Jejich pořízení sice vyjde dráž, ale životnost této ochrany je až 15 let, a na tuto dobu vám velmi ulehčí práci při udržování náhrobního kamene. Náhrobní kámen se bude víceméně čistit sám a vy jej jen budete chodit zdobit.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyčistit a upravit hrob na Dušičky
Jak vyčistit a upravit hrob na Dušičky
Jak vyčistit a upravit hrob na Dušičky. Aby byl rodinný hrob na vzpomínkové Dušičky (Památka všech věrných zemřelých, 2. listopadu) v plném lesku, nes…
Jak vyrobit věnec na Dušičky | tipy
Jak vyrobit věnec na Dušičky | tipy
Jak vyrobit věnec na Dušičky | tipy. Pietní věnec, který položíme na hrob svých blízkých na svátek Všech svatých (1. 11.) a o Dušičkách (Památka zesnu…
Jak vyrobit věnec na hrob
Jak vyrobit věnec na hrob
Památka zesnulých, lidově dušičky, připadá na den 2. listopadu. První dušičky se slavily ve Francii v klášteře Benediktů v Cluny roku 998. Odtud se sv…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.