Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyfotit blesk digitálním přístrojem | rady

Jak vyfotit blesk digitálním přístrojem | rady

Jak vyfotit blesk digitálním přístrojem | rady. Vytvořte jedinečně impozantní snímky blesků na nebi české i jinak divoké přírody a zachyťte tak prchlivý zlomek sekundy, kdy obloha vytryskne v stříbrný ohňostroj síly, navždy pro budoucí generace. Poradíme, jak na to, a to i s obyčejným kompakntním digitálním fotoaparátem.

 

Co je potřeba

fotoaparát (digitální nebo i klasický)

hodí se stativ či něco na podepření fotoaparátu

 filtr a vhodné stanoviště (dobré přírodní podmínky, hojnost blesků)

1

Obecně základ úspěchu je dobře zvolené místo a dostatečná tma (nebo zkuste použít filtr, pokud můžete). Foťte vždy co nejvíce připraveni, ačkoliv bouřka vždy překvapí, se stativem nebo alespoň využijte možnosti fotoaparát o něco opřít. Blesk trvá zlomky sekundy, není tedy problém jich na jeden snímek zachytit hned několik.

2

Nyní záleží na typu fotoaparátu. Je-li to automat, situace je poněkud horší (ale ne zas tak moc), protože toho moc nelze přednastavit manuálně. Vyberte režim "OHŇOSTROJ", "NOČNÍ KRAJINA" či něco podobného. V zásadě jde o to mít delší expozici a nižší citlivost, zároveň větší clonu (nastaví automat).

3

Máte-li možnost nastavit režim manuálně (třeba u polozrcadlovky nebo zrcadlovky), nastavte manuální ostření na nekonečno, nastavte vyšší clonu, nízké ISO, závěrku kolem 15 s či nejlépe "bulk" (stisknout a čekat, až se blesk objeví). Nebudou-li blesky moc intenzivní, můžete jich mít na fotce i déle - výboj je neporovnatelně kratší s uzávěrkou -- Doporučuji vypnout pomocné funkce typu redukce šumu apod., protože to občas trochu zdržuje. Nastavení clony a ISO si vyzkoušejte na pár snímcích zpočátku, aby odpovídalo dané situaci.

4

Blesk se dá fotit na takřka kterýkoliv fotoaparát. Důležitá je trpělivost a nafotit co nejvíc fotek z dobré lokality. Např. Na svém webu nabízí Český Hydrometeorologický Ústav aktuální mapku blesků v ČR, lze zde ale najít data i pro celou Evropu.

Tipy

Blesky mívají obvykle periodu. Pokuste se ji vysledovat pro účinné fotografování. Nebojte se experimentovat s kompozicí, u kompaktních fotoaparátů obzvláště platí - čím více fotek, tím větší šance pro skutečný úlovek. Nezapomínejte, že ačkoliv kvalita fotoaparátu je důležitá, dobrou fotku dělá až fotograf, a to jste vy. Nezapomínejte na kreativitu. Vyhledávejte vhodná míst s nerušivým či impozantním pozadím pro vaše fotky.

Varování

Pozor na možná nebezpečí s bouřkou související. Vždy dodržujte bezpečnostní pravidla a nevystavujte se v otevřené krajině, obzvláště s kovovým stativem, bleskům jako svod!

Autor: lacadalet
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se vyvarovat špatným fotkám? | rady
Jak se vyvarovat špatným fotkám? | rady
Jak se vyvarovat špatným fotkám? | rady. Každý, kdo někdy v životě fotil zná ten problém. Ať se snažíte jakkoli, vždy se najde nějaká fotka, která se…
Jak vybrat fotoaparát | tipy
Jak vybrat fotoaparát | tipy
Jak vybrat fotoaparát | tipy. Zatímco si dříve fotoaparát mohli dovolit jen privilegovaní, v době digitalizace chce mít digitální fotoaparát prakticky…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.