1

Omezte námahu

I když strie závisí na míře elastičnosti kůže, ve své podstatě jde o její mechanické poškození. Důležité je snížit mechanickou námahu vyvíjenou na problematickou partii. Pohyb v těhotenství je obecně prospěšný, ale především v posledních dvou měsících, kdy už miminko sestupuje dolů a připravuje se na cestu na svět, byste se neměla namáhat. Vyhněte se dlouhým procházkám a zvýšené pracovní zátěži. Při rychlejší chůzi zatěžujete kůži na břiše celou jeho vahou. Některé ženy při chůzi v třetím trimestru těhotenství pociťují napínání kůže. Právě to vede k jejímu mechanickému poškození. Snažte se co nejvíce odpočívat, dejte si nohy nahoru a nikam nepospíchejte.
Vyzkoušejte těhotenský pás, podepře vám bříško a uleví zádům, ale pomůže i proti striím tím, že odlehčí bříško. Noste ho hlavně při delších pochůzkách nebo při práci.

2

Používejte kosmetiku v průběhu celého těhotenství

Vhodnou kosmetikou byste měly docílit zvlhčení kůže a zvýšení její elastičnosti. Zeptejte se v lékárně na krém proti striím, mezi ty lepší patří např. Elastique, který je dostupný ve dvou variantách – základní a vylepšené, která by měla pomoct i při začínajících striích. Krém proti striím kombinujte s obyčejným mastným krémem, aby byla kůže zvlhčená. Účinné jsou také oleje, např. olivový olej nebo Eucerin. Protože strie jsou v podstatě jizvy, pomáhají také krémy a masti na hojení jizev. Jejich nejúčinnější složkou je calcium pantothenicum, které je obsaženo např. v Bepanthenu. Hojení začínajících strií (na kůži se objeví zatím špatně znatelné bílé linie) se dá také napomoci i vepřovým sádlem nebo měsíčkovou mastí.

3

Když se strie už objeví

Pokud se strie objeví ještě před porodem, je důležité, abyste dále zvlhčovali a ošetřovali pokožku, aby se dále nerozšiřovaly. K tomu pomůžou hlavně krémy s panthenolem a sádlo. A samozřejmě odpočinek a omezení fyzické námahy. Námahou při porodu se strie bohužel ještě více roztáhnou. Ošetřujte je potom dál krémem na hojení jizev. Zkuste se poradit s dermatologem nebo na klinice estetické medicíny, zda by ve vašem případě nepřipadala v úvahu aplikace laseru. Díky němu strie můžou zesvětlat nebo se zmenšit.

4

Když nic nepomáhá

Nedělejte si z toho těžkou hlavu a přestaňte se zrovna na tenhle aspekt svého vzhledu tolik soustředit. Vaše okolí se totiž bude zaměřovat na to, čemu věnujete pozornost vy. Pravda je taková, že nějakou formou strií po porodu trpí asi 80 % žen. Vznik strií je ovlivněn kromě životního stylu i genetickými faktory.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
0
Zatím nehodnoceno