Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získat nebankovní hypotéku | rady

Jak získat nebankovní hypotéku | rady

Jak získat nebankovní hypotéku | rady. Nebankovní hypoteční úvěry jsou střednědobé až dlouhodobé půjčky, které poskytují finanční instituce, soukromé společnosti nebo investoři působící mimo bankovní sféru. Peníze na úvěry tedy obvykle pocházejí ze soukromých či firemních zdrojů. Dostupnost nebankovních hypoték je větší než v případě bankovních úvěrů, a to díky nižším požadavkům na klienty. Žadatelé o úvěr nebývají prověřování v registrech dlužníků, zpravidla ani nemusejí dokládat potvrzení o příjmech.

Co je potřeba

plnoletost
nemovitý majetek

1

Obecné podmínky získání hypotéky

Nebankovní hypotéky jsou určeny všem vlastníkům nemovitostí, případně také těm, kteří nemovitostí disponují na základě souhlasu majitele nemovitosti. Podmínkou je, aby žadatel o nebankovní hypotéku byl občanem České republiky a byl starší 18 let. Věřitelé obvykle nepožadují, aby klienti byli zaměstnanci, osobami samostatně výdělečně činnými nebo podnikateli. Mnohé instituce nabízející nebankovní úvěry od svých klientů nepožadují potvrzení o příjmech, ty lze většinou pouze prohlásit. Stejně jako bankovní hypotéky jsou i ty nebankovní zajištěny zástavním právem k nemovitosti.

2

Nebankovní hypotéka

Finanční instituce poskytující nebankovní hypoteční úvěry většinou určují minimálně možnou částku, kterou si mohou žadatele o úvěr půjčit. Obvykle se jedná o 100 000 Kč. Horní hranice je pak stanovena na základě hodnoty odhadnuté nemovitosti. Poskytovatelé nebankovních hypoték jsou ochotni svým klientům půjčit někdy až 80 % z hodnoty nemovitosti. Na rozdíl od bankovních hypoték, u žádostí o nebankovní úvěr většinou není třeba dokládat účel použití půjčených peněz. Délka splácení závisí především na rozhodnutí klienta, i zde však poskytovatelé stanovují limity. Doba splácení hypotéky se obvykle pohybuje v intervalu od 1 roku do 30 let. Stejně jako v případě bankovních hypoték, také u těch nebankovních hraje významnou roli výše úrokové sazby. Úroky jsou, jednoduše řečeno, cenou úvěru, kterou musí klient hradit poskytovateli v podobě určitého procenta z celkové úvěrové částky. Výše úrokové sazby se obvykle pohybuje kolem 5 % za rok, u nebankovních úvěrů však v některých případech mohou dosahovat i 8, někdy dokonce 10 %.

3

Výběr správného věřitele

Nabídek nebankovních hypoték je všude mnoho. Při výběru toho správného poskytovatele se nevyplácí zbrklost, naopak je rozumné prozkoumat nabídky konkurentů včetně jejich podmínek a požadavků pro poskytování hypotečních úvěrů. Sledujte především výši úrokové sazby: čím nižší, tím lépe pro vás. Informujte se také o případných poplatcích a možnostech změny splátek, prodloužení či zkrácení doby splácení úvěru apod.

4

Co je k žádosti potřeba

Jakmile si vyberete nejvhodnějšího věřitele, budete pravděpodobně vyplňovat online formulář, na základě kterého vás poskytovatel kontaktuje. Nebankovní hypoteční úvěr získáte sepsáním smlouvy, kde jsou uvedeny podmínky konkrétní nebankovní hypotéky, jako je například úrok, doba splatnosti úvěru, výše úvěrové částky apod. Před podpisem smlouvy poskytovatelé od žadatelů o úvěr obvykle požadují doplňující dokumenty, jako je aktuální list vlastnictví, katastrální mapu, vyčíslení závazků váznoucích na listu vlastnictví (zástavy, exekuce apod.), doklady totožnosti žadatele, případně také majitele nemovitosti, nabývací titul a v neposlední řadě také odhad nemovitosti, případně její fotografie.

Tipy

Pro předběžné výpočty výše úroků, splátek apod. lze využít online kalkulaček na webech jednotlivých poskytovatelů.

Varování

Pozor na poplatky! Někteří poskytovatele nebankovních úvěrů si vedle úroků účtují také nejrůznější poplatky.

Při výběru poskytovatele nebankovní hypotéky buďte pečliví. Seznamte se s obchodními podmínkami, prověřte si věřitele na internetu. Může se totiž bohužel stát, že se upíšete podvodníkům nebo společnosti v problémech.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na refinancování hypotéky | rady
Jak na refinancování hypotéky | rady
Jak na refinancování hypotéky | rady. Refinancování hypotéky znamená uhrazení stávajícího hypotečního úvěru hypotékou novou, obvykle výhodnější. Hypot…
Jak podat žádost o hypotéku | rady
Jak podat žádost o hypotéku | rady
Jak podat žádost o hypotéku | rady. Podmínky a požadavky pro podávání žádosti o hypoteční úvěr se liší v závislosti na vybraném poskytovateli. Proto j…
Jak prodat dům s hypotékou | rady
Jak prodat dům s hypotékou | rady
Jak prodat dům s hypotékou | rady. V dnešní době není problém prodat dům zatížený hypotékou. Prodávající najde vhodného kupujícího, který za A) má hot…