Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat financování nového bydlení

20. Únor 2014

Hypotéka, předhypoteční úvěr, překlenovací úvěr. Možností jak zaplatit dům či byt je několik. Přece jen málokdo má dnes dost peněz na to, aby si mohl pořídit bydlení bez jakékoliv pomoci. Jaká půjčka je zrovna pro vás nejvýhodnější?

Co je potřeba

• Uvědomit si jaký druh bydlení kupujete
• Jak drahá nemovitost bude
• Zvážit, kolik máte naspořeno

1
HypotékaHypoteční úvěry jsou jedním z nejčastějších způsobů financování nového bytu nebo domu. Vyplatí se zejména v případě, že potřebujete půjčit vysokou částku. Úroková sazba bývá proměnná podle aktuálního vývoje, ale zpravidla se můžete s bankou dohodnout na zafixování. Abyste hypotéku dostali, musíte ručit nějakou nemovitostí. Může to být i ta, na kterou si peníze půjčujete. Banka vám ale vždy půjčí peníze maximálně do odhadní ceny zástavy.
2
Předhypoteční úvěrVyplatí se, když pořizujete třeba družstevní byt. Není totiž potřeba ručit nemovitostí. Jakmile ale byt koupíte, je dobré ho převést co nejrychleji do osobního vlastnictví a ohlásit to bance. Předhypoteční úvěr pak zanikne a vy získáte hypotéku, za kterou bytem ručíte. A jakmile budete mít hypotéku, začnete splácet i jistinu, kterou vám banka půjčila. Na rozdíl od předhypotečního úvěru, kde splácíte pouze úroky.
3
Půjčky na bydleníÚčelový úvěr se Vám může hodit ve chvíli, kdy potřebujete půjčit menší částku a nechcete za ni ručit nemovitostí. Jde tedy o případy, kdy kupujete byt a většinu peněz máte nebo kdy třeba potřebujete peníze na nákup nábytku. Když půjčku na bydlení získáte, musíte pak doložit, jak jste ji profinancovali.
4
Úvěr ze stavebního spořeníPokud máte stavební spoření, můžete využít také úvěr ze stavebního spoření. Na rozdíl od hypotéky má pevnou úrokovou sazbu. Abyste získali řádný úvěr, musíte splnit několik povinností. Například mít naspořené určité procento z cílové částky. Pokud podmínky nesplňujete, můžete získat překlenovací úvěr. Platit bude do doby, než splníte podmínky pro řádný úvěr. Pak se překlenovací změní v řádný. Nevýhodou překlenovacího úvěru je, že při něm nesplácíte jistinu, ale platíte pouze úroky a také spoříte na cílovou částku.

<div class="clear-block"><img src="http://jaktak.cz/sites/jaktak.cz/files/logo-sekyragroup.jpg&quot; align="left" style="padding:0 10px 10px 0;" width="210" />Společnost Sekyra Group a. s. patří mezi přední developerské firmy na českém trhu. Za víc než 18 let své existence vybudovala sídla firem, jako jsou třeba Nestlé, Česká spořitelna nebo T-Mobile a postavila či opravila zhruba 7 000 bytů. Je také jedním ze zakladatelů České rady pro šetrné budovy.</div>

Řada developerských firem vám při nákupu nemovitosti nabídne také vlastní financování. Dobře si prostudujte podmínky – může být výhodnější než to, které vám dá banka.

Rady, jak správně vybrat vhodné financování pro váš dům či byt, jsme připravili ve spolupráci s developerskou společností Sekyra Group, která už 18 let staví a prodává nové byty v Praze.

Autor: chorche | Zobrazit autorská práva

Foto: Sekyra Group

Hodnocení
Stela (neověřeno) | Čt, 09/19/2019 - 13:37

Já jsem si nikdy žádnou půjčku nevzala a myslím si, že ani nevezmu. Je to strašný závazek na mnoho let. My nemáme dostatek volných peněz, takže si nový byt ani dům nekoupíme. Pronájem bytu je pro nás je jednoznačně lepší. Pěkný byt jsme našli díky https://www.psn.cz/property/pronajem-bytu , tak jsem ráda, že jsme se na ně s hledáním bytu obrátili.

nájem (neověřeno) | Čt, 09/19/2019 - 00:01

V dnešní době hypotéky už nejsou tak dostupné jako v minulosti, a tak na ni většina lidí ani nedosáhne. Jsem proto rád, že existují alternativy jako je https://www.coolnajem.cz/ díky kterým dosáhnou na bydlení i ti, kterým byla hypotéka odepřena.

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Možnost splatit hypotéku předčasně je pro klienta teoreticky dobrá varianta a obyčejně jej napadne v momentě, kdy nečekaně získá finanční prostředky.…
Obrázek není k dispozici
Rozhodli jste se jít bydlet do vlastního? K tomu, abyste dokázali svůj sen zrealizovat, budete nejspíše potřebovat hypotéku. Víte však, jak postupovat…
Obrázek není k dispozici
Pokud bydlíte v družstevním bytě, nejste jeho vlastníkem, ale nájemcem. Z toho důvodu nemůžete touto nemovitostí ručit za hypoteční úvěr. Dříve se k p…