Jak pěstovat kalokvět | rady
Jak pěstovat kalokvět | rady. Kalokvět se ve volné přírodě vyskytuje pouze v jižní Africe, kde je známo asi 6 až 9 druhů. Jako okrasná rostlina se však pěstuje i jinde na světě, zejména v oblastech se subtropickým podnebím. Zpravidla se jedná o vytrvalou pozemní bylinu dorůstající někdy až do dvou metrů. Květy jsou složeny ze šesti okvětních lístků většinou modré, až modrofialové barvy. Návod na pěstování kalokvětu čtěte dále.
Pro pěstování kalokvětu se nejlépe hodí průměrně teplé prostředí, slunné stanoviště a dostatečná zálivka. Pro svůj často mohutný růst vyžaduje kalokvět také dostatek prostoru.
Kalokvět latinského názvu Agapanthus Africanus můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu. V pokojových podmínkách dosahuje výšky až 60 cm, a proto potřebuje větší květináč. Ještě větší je kalokvět Agapanthus orientalis. Tento druh má kulovité květenství o průměru od 8 do 20 cm a kvete v letním období. Na zimu vyžaduje umístění do chladné místnosti, ne však do mrazu.
Kalokvět nemá rád přesazování. Nejlépe prospívá a kvete, když je substrát v květináči dobře vyplněný propletenými kořeny.
Pokud jde o zálivku, je potřeba kalokvět při jeho pěstování zalévat pravidelně, nejlépe odstátou nebo dešťovou vodou. Kalokvět nemá zvláštní požadavky na vzdušnou vlhkost, proto není ani potřeba rosení.
Rozmnožovat kalokvět můžeme při dělení vždy každým 4. až 5. rokem zjara.
Nemusíme mít obavy ze škůdců, jelikož škůdci nebo choroby napadají kalokvět jen velmi výjimečně.
Kalokvět je okrasnou rostlinou, která může být atraktivní po celý rok. Ve velkém a vysokém květináči nejlépe vyniknou dlouhé listy. Nejkrásnější je samozřejmě v době květenství, které se skládá z drobných nálevkovitých květů. To je doba, kdy se kalokvět stává nepřehlédnutelnou okrasou hlavně na balkónech a terasách. V této době je potřeba také vydatnější zalévání.
Ke kvalitnímu růstu kalokvětu je vhodné i hnojení, se kterým začínáme už od jara. Nejlepší jsou standardní tekutá hnojiva, která přidáváme do zálivky.
Diskuze k článku