Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat kalokvět | rady

lilie nilská kalokvět

Kalokvět – Agapanthus pochází z Jižní Afriky, kde je to velmi proměnlivý rod vytrvalých rostlin, s podobným vzhledem – krátký šupinatý zemní stonek, oddenkové kořeny, řemenovité listy a květenství (okolík) na dlouhém stvolu. Určení druhů je obtížné i pro botaniky, nicméně v roce 1965 je botanička Frances Margaret Leighton rozřadila do 10 druhů – čtyři stálezelené a šest opadavých. Do Evropy (Nizozemska) byly dovezeny již v r. 1694. Kalokvět z čeledi Amarylkovitých můžete pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu.

Setkat se můžete i s názvem africká lilie, nilská lilie, kalokvět africký nebo africký hyacint.

Popis rostliny a její druhy

Většina pěstovaných kalokvětů jsou kultivary nebo hybridy Agapanthus praecox. Druh je extrémně variabilní. Na rostlině může být 6 až 20 listů, které bývají páskovité a kožovité, úzké i široké, krátké nebo dlouhé s tupými či špičatými konci. V bytě dorůstá do výšky až 60 cm, kvete od července do října a květy mají středně modrou nebo bílou barvu. Květenství je vhodné i k řezu.

Agapanthus praecox subs. orientalis – rostlina s klenutým vzhledem tvoří husté trsy s hustějším květenstvím a asi 20 listy, kvete čistě bíle, světle až středně modře

Agapanthus praecox subs. praecox – 10 až 11 kožovitých vzpřímených listů na rostlinu, středně modré květy

Agapanthus praecox subs. minimus – méně listů (až 10) na rostlinu, méně květů v květenství, kvete bíle, šedobíle, světle až tmavě modře

kalokvět agapanthus květ

Jaké má nároky na pěstování – umístění, zálivka, hnojení

Kalokvět se snadno pěstuje a v příznivých podmínkách je dlouhodobou pokojovou rostlinou. Preferuje stanoviště s plným sluncem, i když snese i polostín. Na přezimování je vhodné přemístění do chladnější místnosti s teplotou nejlépe do 8 °C. Pokud nebude zimovat v chladu, kalokvět nepokvete. Kalokvět není mrazuvzdorný, ale některé druhy snesou přechodně i nižší, než uvedenou teplotu, avšak max. do minus šesti stupňů.

Zálivka musí být v letním období dostatečná, lépe je zalévat jednou týdně pořádně, než častěji, ale málo. V době kvetení musí být zálivka maximální, ale nesmíte rostlinu přelít. Během růstu a kvetení jednou za dva týdny přihnojte tekutým hnojivem.

Kalokvět pěstujte v půdě s přídavkem kompostu a písku, ideální pH 6–7. Nesnese trvale zamokřenou půdu.

kalokvět agapanthus květ

Přesazování a dělení rostliny

Kalokvět nemá rád přesazování. Nejlépe prospívá a kvete, když je substrát v květináči dobře vyplněný propletenými kořeny. Přesazujeme za 3–5 i více let. Při manipulaci s kořeny buďte opatrní, abyste je nepoškodili. Rozmnožovat kalokvět můžeme při dělení vždy každým 4. až 5. rokem zjara.

 

 

kalokvět agapanthus květ

Jak kalokvět množit v domácích podmínkách

Kalokvět se dá pěstovat ze semen nebo ho můžete rozmnožit dělením trsů od jara do září. Výhodnější a snadnější je druhý způsob.

Semena kalokvětu se musejí před výsevem uchovávat v chladničce (kazí se) a vysévat čerstvá. Vysévají se do misek se směsí kompostu a písku ve stejném poměru. Misku umístěte do polostínu a zeminu udržujte vlhkou. Během 6 až 8 týdnů semena vyklíčí. Druhý rok sazenice přesaďte do květináče. Květů se dočkáte až třetí nebo čtvrtý rok.

Množení kalokvětu dělením trsů se provádí těsně po odkvětu. Trs překrojte, listy zkraťte o polovinu a kořeny o dvě třetiny. Znovu zasaďte a důkladně zalijte.

kalokvět agapanthus v květináči

Proč se kalokvětu nedaří?

Velkou výhodou je, že kalokvět bývá napadán škůdci jen velmi vzácně. Pokud se tak stane, hned v počátcích rostlinu ošetřete vhodným prostředkem.

Pokud je zemina v květináči trvale přemokřená, mohou zahnívat kořeny.

Nedostatečná nebo naopak přílišná zálivka způsobuje žloutnutí listů.

Rostlinu chraňte před slimáky, kteří bývají aktivní hlavně v noci a za vlhkého počasí.

Kalokvět je okrasnou rostlinou, která může být atraktivní po celý rok. Ve velkém a vysokém květináči nejlépe vyniknou dlouhé listy. Nejkrásnější je samozřejmě v době květenství. To je doba, kdy se kalokvět stává nepřehlédnutelnou okrasou hlavně na balkónech a terasách.

Věříme, že jste v článku nalezli vše, co potřebujte vědět, aby pěstování kalokvětu bylo úspěšné a rostlina vám přinášela radost.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat kurkumu | rady
Jak pěstovat kurkumu | rady
Jak pěstovat kurkumu | rady. Asi bude pro mnohé z vás překvapením, že kurkuma je vlastně zázvor. Pověstné jsou léčivé účinky…
Jak pěstovat nolinu | rady
Jak pěstovat nolinu | rady
Jak pěstovat nolinu | rady. U nás je nolina známá více jako sloní noha. Při vyslovení tohoto českého pojmenování, se každému jistě vyba…
Jak pěstovat jasmín | rady
Jak pěstovat jasmín | rady
Jak pěstovat jasmín | rady. Návod na pěstování jasmínu - keře. Jasmín patří k těm okrasným keřům, které provoní zahrádku v létě i v…
Jak dále pěstovat bylinky ze supermarketu | bazalka
Jak dále pěstovat bylinky ze supermarketu
V supermarketech jsou běžně k dostání čerstvé vzrostlé bylinky v malých květináčích, které jsou určeny pro kuchyňské využití. Z takto zakoupených rost…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.