Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat semena exotických rostlin | rady

Jak vybrat semena exotických rostlin | rady

Jak vybrat semena exotických rostlin | rady. Zkuste si doma vypěstovat pomerančovník, karambolu nebo čajovník, kiwi, palmu nebo nějakou masožravku. Semena exotických rostlin pořídíme za pár desítek korun a pěstování je snadné. Proč to tedy nezkusit? Veškeré úsilí ale může vyjít vniveč, pokud nepořídíme kvalitní semena. Proto při nákupu semen a osiva exotických rostlin dáváme přednost specializovanému prodejci před hobby marketem. Nejenže poradí, která semena exotických rostlin vybrat, ale pomůže i tehdy, pokud si nebudete vědět rady s tím, co exotická rostlina ke svému životu potřebuje.

1

Semena exotických rostlin jsou dovážená z tropů nebo subtropů. Rizikem jsou škůdci nebo choroby. Špatné uskladnění může mít za následek, že semena a osivo jsou napadené plísní. Ať už jste se rozhodli, že si uděláte radost bonsají, palmou, citroníkem, exotickými léčivými rostlinami nebo masožravou rostlinou, mějte na paměti, že základem jsou kvalitní zdravá semena.

2

Vybírejte prodejce s dobrou pověstí. Prodejce semen exotických rostlin si nejdříve prověřte. Zhlédněte jeho reference a co o něm říkají zákazníci na internetu. Jestliže se prodejce prezentuje i v síti Facebook, veřejně položte dotazy, které vás zajímají. Ochotný prodejce vždy rád poradí. Ptejte se na poskytnuté záruky při nákupu semen exotických rostlin a vyslechněte navržená doporučení.

3

Doporučuji vybírat jen taková semena exotických rostlin, u kterých víte, jaká rostlina z nich vyroste. Na e-shopu prodejce hledejte fotogalerii. Existuje spoustu druhů a odrůd, byla by škoda, abyste si nakonec vypěstovali to, co ani nechcete. Na sáčku se semeny pak hledejte název odrůdy v českém nebo latinském jazyce.

4

Zaměřte se na datum spotřeby semen. Takový údaj naleznete na obalu semen a osiva.

5

Vypěstovat například bonsaj a vytvarovat ji do požadované formy může zabrat i celý život. I když koupíte semena kultivarů, která cestu k vysněné bonsaji urychlí, počítejte s tím, že exotická rostlina vyžaduje dobré podmínky k tomu, aby mohla vyklíčit, růst a případně i plodit. Semena exotických rostlin vyžadují ke svému klíčení kvalitní substrát a danou teplotu. Například indoorový banánovník více než 20 °C.

Tipy

Vyzkoušejte si ze semínek vypěstovat eukalyptus, kávovník, kakaovník, čajovník, rýži, chilli papričky, palmy, juky, cykasy, černá rajčata, fialovou mrkev či meloun apod.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat konifery ze semen | rady
Jak pěstovat konifery ze semen | rady
Jak pěstovat konifery ze semen | rady. Pěstovat konifery ze semen a ještě k tomu na balkóně nebo na zahradě? Proč ne!? Stačí kvalitní semena a odpovíd…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.