Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a co udělat v září na zahradě

06. Září 2023
Jak a co udělat v září na zahradě

Jelikož je září prvním podzimním měsícem, zároveň ale ještě posledním letním, nelze očekávat jednotné a déletrvající počasí. Tomu je třeba práce na zahradě výrazně přizpůsobit.

Co je potřeba

  • zahradnické nůžky
  • prkna nebo dlaždice
  • lísky na skladování ovoce
  • kompost na hnojení
1

Jednou z nejdůležitějších zářijových činností na zahradě je vydatné zalévání jehličnanů, aby úspěšně přečkaly zimu. V září můžeme také rozšiřovat případně zakládat úplně novou skalku. Při péči o trávníky, které můžeme nyní naposledy posekat, nezapomeneme také na pohnojení slabou vrstvou kompostu, který bude mít do jara dost času na rozložení.

2

Některé druhy jabloní a hrušní očesáváme právě v září. Skladovat je třeba pouze zdravé plody a pravidelně je kontrolovat, napadené a nahnilé ihned odstranit. Zbytečně by mohly nakazit tu zdravou část sklizně.

3

Právě nyní je pravý čas ke sklizni dvakrát plodících jahod a beztrnných ostružin. Ty už se později sbírat nemají, protože nejsou sladké a chutné, navíc jsou často plesnivé.

4

Podkládáme deskami, prkny, a nebo dlaždicemi plody tykví, aby nezačaly odspodu plesnivět.

5

Také se potýkáme s plevelem. Ten, kterého se zbavíme již nyní a nenecháme ho vysemenit, nám nebude tudíž komplikovat jarní práce na zahrádce.

6

Chryzantémy bývají často nazývány květinami podzimu. Jsou v našich zahradách velmi časté. K dobrému prospívání potřebují dostatek živin. Právě v září je hnojíme plným hnojivem. Po přihnojení je třeba rostliny vydatně zalít.

7

Nejčastější květinou, kvetoucí v našich zahradách v září bývá také Třapatka neboli Rudbeckie. Květy můžeme ponechat k sušení – semeníky by měly dobře dozrát, aby v nich vyzrála semínka. Ta po vybrání ze semeníků dobře usušte a uložte na vzdušné místo. Při sušení a následném skladování dbáme na to, aby semena nesežraly myši, a nebo aby u nich nedošlo k plesnivění.

8

U růží odstraňujeme listy napadené rzí nebo padlím a okamžitě je spálíme. Pro jistotu růže ošetříme postřikem vhodnými přípravky. Zkrátíme jejich větvičky na průvodní délku, odstraníme plané neočkované výhony a ještě před okopáním je přihnojíme.

9

Odkvétající třezalky můžeme řezat a použít do květinových podzimních dekorací. Nejen v zahradě, ale i ve volné přírodě můžeme nyní sbírat zralé plody bezinek na sušení, na čaje a nebo na výrobu domácího vína. Jen pozor – opravdu výrazně barví!

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak a co udělat v květnu na zahradě
Jak a co udělat v květnu na zahradě
Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu…
Jak a co dělat v lednu na zahradě | rady
Jak a co dělat v lednu na zahradě | rady
Jak a co dělat v lednu na zahradě | rady. V lednu není příliš příležitostí pro zahrádkáře, jak zahradu obhospodařovat, ale vždy je možnost na ni nějak…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.