Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na filcky neboli muňky

08. Listopad 2020

Filcky jsou velmi nepříjemnou záležitostí nejen pro všechny sexuálně aktivní jedince. Nejedná se o žádnou nebezpečnou pohlavní chorobu, filcek se lze snadno zbavit. Samotná “filcka“ je lidové označení, ve skutečnosti se jedná o vší muňku, tedy druh vši, která se ráda usazuje na ochlupení v oblasti genitálií a řitního otvoru. Přenáší nemoc zvanou “pediculosis pubis“ a živí se výhradně sáním krve. Jak tedy na filcky?

1

1.
Rozpoznání
K rozpoznání filcek nepotřebujete lékaře, již pouhým okem můžete sledovat drobné broučky přilepené k ochlupení, jejich velikost je kolem 1mm a obvykle je zpozorujete společně se strupy nebo červenou vyrážkou. Muňky nemusíte mít pouze v rozkroku, dobře se jim daří i na ochlupení hrudi, podpaží, na řasách a ve vousech. Nevyskytují se pouze ve vlasech, ty jsou pro ně moc tenké a neudrží se na nich.

2.
Vyholení a vyčesání
Po rozpoznání filcek si ve vaně důkladně vyholte veškeré ochlupení v oblasti intimních partií, případně i na dalších částech těla, které vás svědí. Díky vyholení se filcky nemají na čem přidržovat. Vyholení neodkládejte, do 14 dnů se vylíhnou vajíčka dalších muněk. Pokud je máte ve vousech a nechcete se holit, tak je důkladně vyčesejte.

3.
Léčba
Po odchlupení je třeba se onemocnění zbavit. Není nutné navštívit doktora, obvykle stačí zajít do lékárny, kde vám lékárník doporučí prostředky proti vším, obvykle Diffusil H92-P, Orthosan H, Stop – Antiparasiten Shampoo, Jacutin gel nebo jiné prostředky. Prostředky ničí samotné vši i záhnědy. Při dodržování aplikace mastí nebo sprejů se lze efektivně zbavit filcek již do 14 dní.

4.
Likvidaci infikovaných věcí
Co nejdříve vyhoďte všechny vaše hřebeny. Následně své spodní prádlo, kalhoty a ložní prádlo řádně vyperte, minimálně na 70°C.

5.
Prevence
Filckám lze předejít velmi snadno, je vhodné si pravidelně holit oblast genitálií. Své sexuální partnery se snažte nestřídat, existují i horší onemocnění než ty, které přenáší filcky. V prostředcích hromadné dopravy si nesedejte vedle špinavých lidí, kteří vypadají, že nedodržují hygienu. Vy sami hygienu dodržujte pravidelně a s filckami se pravděpodobně nikdy nesetkáte.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Jak a proč si koupit dodávku z bazaru?
Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.