Přejít k hlavnímu obsahu

Jak opravit vypadlé suky

30. Listopad 2015

Suky jsou jednou z hlavních vad dřeva. Ona to vlastně v pravém slova významu vada není, protože suk je větev zarostlá do dřeva, takže je to jen špatný výběr dřeva. Ale protože dřeva není nikdy tolik, aby se mohlo vybírat jen to nejkvalitnější, musíme použít i dřevo se suky. Pokud chceme otvor opravit, je třeba vědět, k čemu dřevo použijeme.

Co je potřeba

prkno s vypadlými suky
dřevěný kolík
posuvné měřidlo (šuplera)
vrtačka, vrtáky
lepidlo
kladivo
nůž
smirkové papíry či plátna

1

1. Pokud bude otvor později překryt dýhou nebo tapetou je to snadné, stačí prázdné místo vytmelit. K úspoře drahého tmelu lze použít mepší kousek dřeva. Po zaschnutí je třeba místo zabrousit do roviny.

2. Pokud bude otvor na místě viditelném, je oprava náročnější. Je potřeba otvor nahradit jiným dřevem. Bohužel nikdy neopravíme místo tak, aby nebyla oprava vidět.

3. Změříme průměr otvoru. Vybereme vrták o něco větší, alespoň o jeden milimetr na každé straně. Otvor lze vyvrtat i obkružovací pilkou. Tady jde o odstranění zhutnělého dřeva kolem otvoru. Otvor převrtáme ve směru osy, ta nemusí být vždy kolmá na povrch dřeva.

4. Připravíme si dřevěný kolík, pokud možno ze stejného druhu stromu, jako je prkno. Jeho průměr by měl být takový, aby se do vyvrtaného otvoru musel lehce natlouct. Jeho jeden konec trochu zkosíme, aby šel lehce nasadit.

5. Pokud chceme být důkladnější a chceme otvor opravit tak, aby bylo vidět, že jde o suk, použijeme vyschlou větev stromu, kterou upravíme stejně jako výše popisovaný kolík.

6. Vytvořený otvor natřeme lepidlem, nejlépe disperzním.

7. Kolík natřeme opět lepidlem, nasadíme na otvor a zatlučeme. Musí být tak dlouhý, aby i v šikmé poloze vždy na obou stranách přečníval nad povrchem prkna.

8. Necháme zaschnout lepidlo a přečnívající kusy kolíku odstraníme (ořežeme, ohoblujeme apod.). Zabrousíme a máme hotovo.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Jak a proč si koupit dodávku z bazaru?
Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.