Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat Azalku

02. Květen 2020
Jak pěstovat Azalku

Pěstování azalky. Azalka patří k pokojovým rostlinám, které vám udělají pořádnou parádu i v zimních měsících. Pokojová azalka je typickou zimní kráskou, která svým květenstvím zútulní každý interiér. Její pěstování není náročné, jen je potřeba, abyste dodrželi pár základních pravidel. Jak Azalku správně pěstovat vám poradí následující řádky.

1

Azalka

Azalka - latinsky rododendron je vlastně nízký keřík, který i v zimních měsících a v chladnějších teplotách neopadává. Původem jsou tyto rostliny z Číny a v naší zemi se pěstují od 19. století. V dnešní době je vyšlechtěno více než tisíc druhů rododendronů.

2

Teplota

Azalka patří k rostlinám, které holdují spíše chladnějšímu prostředí. Umístěte ji proto raději na okenní parapety, do síně nebo zimní zahrady. Určitě azalku neumisťujte blízko radiátoru nebo krbu. Azalka nemá ráda sucho, vlhký vzduch jí dělá mnohem lépe. Máte-li doma hlavně v zimním období sucho, určitě ji prospěje rosení listů a květů.

3

Světlo

Azalka má ráda dostatek světla, avšak určitě ne přímé sluneční záření. Umístěte ji na místo, kde je dostatek rozptýleného světla.

4

Substrát

Azalka potřebuje především lehkou, propustnou a výživnou půdu. Ideální pH je v rozmezí 5 – 6,5.

5

Zálivka

V zimních měsících je azalka méně náročná na zálivku. Stačí ji zalívat 2x – 3x týdně. Dbejte, aby kořeny neproschly. Naopak v letních měsících azalku zalívejte každý den. Jednou týdně azalku ponořte do nádoby s vodou a nechte substrát dostatečně nasáknout vodu. Voda by měla být měkká a rozhodně by neměla obsahovat vápník. Nejvhodnější je dešťová voda.

6

Hnojivo

Azalku hnojte v letních měsících a po konci zimního období – nejlépe v květnu. Azalku hnojte tekutým organickým a minerálním hnojivem. V květinářství jsou dostupná speciální hnojiva pro azalky.

7

Přezimování

V zimním období umístěte azalku na tmavější místo, optimální teplota pro přezimování je 6 °C–8 °C.

8

Množení

Azalku můžete množit řízkováním. Mladé kořenové výhonky vám poskytnou ideální řízky pro množení. Ty vám v písku během 2–3 týdnů zakoření.

9

Přesazování

Řízky, které vám v písku zapustily kořeny, přesazujte do květináčů o průměru alespoň 8 cm. Ideální substrát je směs listovky, písku a rašeliny, namixovaný substrát je k dostání v obchodech. Jakmile se vám rostlina rozroste, můžete ji přesadit do většího květináče. Azalku přesazujte každý rok do většího květináče a hlavně čerstvého substrátu. Jak jsme již zmínili, substrát musí být propustný, vzdušný a hlavně výživný. Azalku po odkvětu – na jaře prostříhejte, nechejte pouze pár listů. Tím umožníte růst novým výhonkům, které vám příští rok budou opětovně a krásně kvést.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat ficus benjamina
Jak pěstovat ficus benjamina
Ficus Benjamina je drobnolistý ficus, který je pro svůj vzhled často pěstován jako pokojová bonsai. Ficus Benjamina je vcelku nenáročná rostlina, ale…
Jak pěstovat kaktusy
Jak pěstovat kaktusy
Kaktusy jsou vhodné pokojové rostliny pro ty, kteří se v pěstování kytek moc nevyznají. Kaktusy jsou totiž nenáročné rostliny, které toho moc nepotřeb…
lilie nilská kalokvět
Jak pěstovat kalokvět | rady
Kalokvět – Agapanthus pochází z Jižní Afriky, kde je to velmi proměnlivý rod vytrvalých rostlin, s podobným vzhledem – krátký šupinatý zemní stonek, o…
Jak pěstovat gumovník | rady
Jak pěstovat gumovník | rady
Jak pěstovat gumovník | rady. Gumovník, nebo také fíkus, se pěstuje již téměř dvě stě let. Má tmavě zelené, lesklé a tuhé listy, k…
Jak pěstovat vrieseu | rady
Jak pěstovat vrieseu | rady
Jak pěstovat vrieseu | rady. Vrisea a její pěstování. Vrisea, původem ze Střední a Jižní Ameriky, své pojmenování získala po holandském botanikov…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.