Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat muškát velkokvětý

10. Duben 2020
Jak pěstovat muškát velkokvětý

Muškáty – pelargónie – pěstování. Všeobecně známe asi na 250 druhů muškátů, které si lidé pěstovali pro jejich krásu již dávno před naším letopočtem. Původní domovinou muškátů je Jižní Afrika. Samotný muškát velkokvětý byl vyšlechtěn v Anglii a může mít různou barvu květu (bílou, tmavě hnědou, růžovou, modrou, fialovou, červenou anebo dvoubarevnou). Muškát je oblíbenou ozdobou mnoha parapetů, teras a balkónů a vám by neměl v domácnosti letos také scházet.

Co je potřeba

truhlík anebo květináč
zeminu
hnojivo
vodu
konev

1

Sázet do truhlíků můžete jak semena, tak i sazenice. Semena muškátu můžete vysévat v březnu anebo v dubnu do plochých misek, květináčů anebo truhlíků. Vypěstovat si vlastní sazeničky muškátů vyžaduje trpělivost, zato se vám odmění dlouhým kvetením a dobrým zdravím rostlin.

2

Muškáty velkokvěté sázejte do květináčů, truhlíků i závěsných košů, okrasou budou vždy a všude. Nejvíce se jim však daří v samozavlažovacích truhlících, kde jim přemokření hrozí minimálně. Při sázení muškátů dbejte, aby půda byla kyselá (pH 5,4–7), dobře propustná a středně těžká. Nejlépe bude, když si rovnou koupíte speciální substrát pro pelargónie, který je zcela běžně dostupný. Speciální substrát pro muškáty je směsi zeminy, kompostu a písku v poměru 2 : 1 : ½.

3

Zasazené muškáty pěstujte na slunném stanovišti. Muškáty slunce milují a bohatě na něm kvetou. Rozhodně muškáty nedávejte na stinné místo, protože by vám tam nekvetly, jen by se neustále vytahovaly vzhůru.

4

Od jara do podzimu muškáty vydatně zalévejte. V zimě zálivku omezte, kdybyste muškát v zimě přelili, uhynul by. Od dubna do konce září muškát velkokvětý také hnojte jednou za 14 dní běžným tekutým hnojivem.

5

Muškáty můžete množit na jaře výsevem semen anebo také vrcholovými řízky. Řízky berte z matečních rostlin v době od srpna do prosince. Tyto řízky pak zapíchněte do truhlíku a nechte zakořenit (3 týdny při 20 °C).

6

Po odkvětu rostlinu seřízněte, čímž udržíte její tvar a podpoříte ji v dalším kvetení.

7

Na zimu muškáty zazimujte v chladných interiérových prostorách. Ideální denní teplota pro muškáty je 15 stupňů a noční 8–10 °C Celsia.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak množit pelargonie řízkováním | rady
Jak množit pelargonie řízkováním | rady
Jak množit pelargonie řízkováním | rady. Zvláště pro ty pěstitele, kteří mají problém s uskladňováním rostlin v zimním období, je výhodné zimování pel…
anthurium anturie toulitka
Jak pěstovat anturie
Nevím, jak vy, ale já mám anturie spojené s noblesou, luxusem, svatbami a s pohřby. Pamatuji si, že ještě tak dvacet let zpátky byla známá u nás jen t…
Jak pěstovat surfinie
Jak pěstovat surfinie
Surfinie jsou druhem petunií vyznačující se převislým a poměrně rychlým růstem. Vyšlechtili je v Japonsku (firma Suntory) a Surfinia byl patentově chr…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady. Pokud máte rádi žampiony, můžete si je pěstovat sami. Tady je můj návod na pěstování žampiónů v domácnosti a postup jedn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.