Co je potřeba

truhlík anebo květináč
zeminu
hnojivo
vodu
konev

1

Sázet do truhlíků můžete jak semena, tak i sazenice. Semena muškátu můžete vysévat v březnu anebo v dubnu do plochých misek, květináčů anebo truhlíků. Vypěstovat si vlastní sazeničky muškátů vyžaduje trpělivost, zato se vám odmění dlouhým kvetením a dobrým zdravím rostlin.

2

Muškáty velkokvěté sázejte do květináčů, truhlíků i závěsných košů, okrasou budou vždy a všude. Nejvíce se jim však daří v samozavlažovacích truhlících, kde jim přemokření hrozí minimálně. Při sázení muškátů dbejte, aby půda byla kyselá (pH 5,4–7), dobře propustná a středně těžká. Nejlépe bude, když si rovnou koupíte speciální substrát pro pelargónie, který je zcela běžně dostupný. Speciální substrát pro muškáty je směsi zeminy, kompostu a písku v poměru 2 : 1 : ½.

3

Zasazené muškáty pěstujte na slunném stanovišti. Muškáty slunce milují a bohatě na něm kvetou. Rozhodně muškáty nedávejte na stinné místo, protože by vám tam nekvetly, jen by se neustále vytahovaly vzhůru.

4

Od jara do podzimu muškáty vydatně zalévejte. V zimě zálivku omezte, kdybyste muškát v zimě přelili, uhynul by. Od dubna do konce září muškát velkokvětý také hnojte jednou za 14 dní běžným tekutým hnojivem.

5

Muškáty můžete množit na jaře výsevem semen anebo také vrcholovými řízky. Řízky berte z matečních rostlin v době od srpna do prosince. Tyto řízky pak zapíchněte do truhlíku a nechte zakořenit (3 týdny při 20 °C).

6

Po odkvětu rostlinu seřízněte, čímž udržíte její tvar a podpoříte ji v dalším kvetení.

7

Na zimu muškáty zazimujte v chladných interiérových prostorách. Ideální denní teplota pro muškáty je 15 stupňů a noční 8–10 °C Celsia.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
2.8
Average: 2.8 (5 votes)