Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat pepřinec | rady

Jak pěstovat pepřinec | rady

Pepřinec – Peperomia z čeledi Piperaceae, čili pepřovníkovité je oblíbenou pokojovou rostlinou, která může mít mnoho podob, protože existuje asi šest stovek druhů. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky a nejsou příliš náročné na péči. Pepřinec patří mezi rostliny, které pomáhají čistit vzduch od toxinů. Není jedovatý a tak ho bez obav můžete umístit i do dětského pokoje. V článku najdete nejdůležitější rady a tipy pro pěstování této atraktivní pokojovky.

Popis rostliny

Pepřince jsou stálezelené rostliny (zřídka keře)  s plazivými výhonky a hlíznatými oddenky.  Celokrajné listy jsou většinou masité, často s ozdobnou kresbou. Rostliny jsou poměrně malé, dorůstají do výšky 20–25 cm. Některé druhy mají převislý růst.

Jaké má nároky na pěstování – umístění, zálivka, hnojení

Pepřinec umístěte na světlé místo, ale vyhněte se plnému slunci. Na slunci listy žloutnou a rostliny špatně rostou. Ideální je polostín nebo zastínění jinou rostlinou. Přechodně snese i stinné místo. Velmi důležité je dobré osvětlení v zimním období.

Vyberte místo, kde bude mít relativně stejnou teplotu po celý rok (20 °C), která v zimě neklesne pod 16 °C. Pozor na průvan, ten pepřinec nesnáší!

Pepřinec zalévejte měkkou odstátou vodou pokojové teploty. V průběhu jara a léta zalévejte pokojovou rostlinu mírně, v zimě jen tehdy, aby nedošlo k vyschnutí substrátu. Dávejte pozor na přemokření půdy. V létě rostlinu roste. Pepřinec má rád vzdušnou vlhkost, proto je rosení listů pro něj ideální.

Od počátku jara do konce srpna rostlinu přihnojujte hnojivem pro okrasné pokojové rostliny se zeleným listem a to jednou za 3 týdny. Vždy dávkujte poloviční dávku hnojiva, než je uvedeno na obalu.

Množení pepřince v domácích podmínkách

Pepřinec se množí stonkovými, popř. listovými řízky, nejlépe v období únor až květen, nebo srpen až září. Řízky zapíchněte do směsi písku s rašelinou, přikryjte fólií, kterou občas na chvilku odkryjte, zvlhčujte substrát a nechte zakořenit. Udržujte teplotu 18 °C. Do 14 dnů se vám pepřinec uchytí a budete moci jej přesadit do malých květináčů o velikosti 10 cm.

Starší kompaktní rostliny pepřince můžete také množit dělením trsů.

Rostlinu přesazujte jednou za dva roky, vždy na počátku jara. Pepřinec přesazujte do nádob, které jsou maximálně jednou tolik velké, volte spíše menší rozdíl ve velikosti nádob. Pepřinec sázejte do směsi vytvořené z písku, rašeliny a listovky, vždy v poměru 1:1:1.

 

Nejčastější pěstované druhy pepřince

  • Pepřinec tupolistýPeperomia magnoliaefolia – zelené listy lemované bílou barvou
  • Pepřinec přeslenitýP. verticillata – malé dužnaté listy s 4–5 četnými přesleny na vzpřímeném stonku
  • Peperomia hederifoliasvětle šedé zoubkované listy
  • Peperomia caperatatmavě zelené listy s jakoby svraštělým povrchem
  • Peperomia sandersii (argyreia)hladké zelené listy se stříbrným proužkem
  • Peperomia scandensvětšinou plazivý druh s malými široce vejčitými zelenými listy
  • Peperomia obtusifolia – masité hladké listy podobající se sukulentům
  • Peperomia resedaeflora – kvetoucí pepřinec s hezkými a vonnými květy

S jakými pokojovými rostlinami pepřinec sesazovat

Pepřincům se dobře daří ve smíšených výsadbách s břečťanem, dračinkami, filodendronem, fíkovníky a jinými rostlinami se stejnými nároky na pěstování.

Efektní jsou různé druhy pepřinců sesazené v jednom květináči.

Pepřinec neprospívá, kde je chyba?

Častou příčinou výskytu chorob a škůdců u pepřinců, jsou základní pěstitelské chyby. Rostlinu nepřelévejte, příliš nehnojte. Pepřince nejčastěji trpí na listová háďátka, svilušky a padání listů. V případě napadení rostliny doporučujeme odstranění napadených listů, změnu zálivky a použití hnojiva.

Padající listy: pepřinec má málo zálivky, příliš suchý vzduch – musíte zvýšit vzdušnou vlhkost (př. pepřinec roste pomocí rozprašovače nebo použijte misku s rašelinou nebo vlhkým keramzitem).

Uhnívají stonky: pepřinec má příliš vlhký substrát, musíte méně zalévat.

Hnědé skvrny na listech: skvrny mohou být od sluníčka, změňte její stanoviště, další příčinou může být voda, kterou pepřinec rosíte.

Rostlina příliš neroste: pepřinec musíte přesadit, substrát je vyčerpaný a neobsahuje potřebné živiny pro růst rostliny.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Calathea roseopicta
Jak pěstovat calatheu
Kalatea lat. Calathea je dekorativní rostlina s atraktivními listy. Pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky a západní Indie. Kalatey se v…
Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny
Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny
Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny. Clivia, česky řemenatka či klívie, je rostlina z čeledi Amaryllidaceae původem z jihovýchodní Afriky. Pokojov…
Jak pěstovat mučenku
Jak pěstovat mučenku
Mučenka pěstování. Mučenka je jihoamerická liána, kterou známe spíše jako maracuju, což je velice chutné ovoce, které se hojně užívá v potravinářském…
Jak pěstovat asparágus | postup
Jak pěstovat asparágus | postup
Jak pěstovat asparágus | postup. Asparágus anebo také okrasný chřest býval typickou ozdobou kytic v dobách totalitních. Zvláště v kombinaci se třemi k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.