Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat zimolez kamčatský | rady

Jak pěstovat zimolez kamčatský | rady. Zimolezu kamčatskému se u nás také říká kamčatská borůvka. Ovšem tento název je nesprávný, jelikož s borůvkou nemá zimolez kamčatský nic společného. Plody zimolezu kamčatského borůvky sice připomínají, ale jednak dozrávají na rozdíl od našich lesních borůvek již v půli května, a jednak se liší jak tvarem, tak chutí. Výhodou zimolezu kamčatského je jeho mrazuvdornost a snadné množení.

1

Zimolez kamčatský je pozoruhodná rostlina, kterou u nás zatím budete shánět poměrně obtížně. Určitě ne tak snadno, jako jeho příbuzné kanadské borůvky. Některá zahradnictví ovšem s úspěchem zimolez kamčatský množí a zasílají kvalitní odrůdy, ke kterým patří zejména samosprašný Modrý triumf.

2

Vzhledem k původu zimolezu kamčatského, který pochází z chladných oblastí východní Sibiře a z poloostrova Kamčatka, je to velice odolná rostlina. Ve své domovině tvoří rozsáhlé porosty v lesích, rašeliništích a v tundře. Je jedním z mála druhů, který je jedlý a pro naše podmínky byl vyšlechtěn, aby plody byly chutnější než ve volné přírodě.

3

Zimolez kamčatský není náročný na složení půdy. Vyhovuje mu kyselejší, neutrální i slabě zásadité zeminy, nejlépe hlinitopísčité nebo mírně jílovité i chudší na živiny. Na rozdíl od kanadských borůvek se při jeho vysazování nemusí zemina mísit s rašelinou.

4

Pro dobré zakořenění i zdárný růst potřebuje zimolez kamčatský dostatek vody, která je nutná pro kvalitní plody. Nevhodná jsou suchá stanoviště. Zvláště v prvních letech po vysazení je důležité pravidelné a vydatné zalévání.

5

Pěstování zimolezu kamčatského je nenáročné i v tom, že je absolutně mrazuvzdorný, netrpí žádnými chorobami a je imunní vůči škůdcům. V porovnání s kanadskými borůvkami je mnohem méně náročný.

6

Jednoduché je i rozmnožování zimolezu kamčatského, které se nejčastěji provádí řízkováním nebo křížením. Díky zakódované krátké vegetační době vás může zimolez překvapit opadáním listů již uprostřed léta. Není to projev usychání keře, ale brzké ukládání k spánku, na jaké je zimolez kamčatský zvyklý v drsných podmínkách severu.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat kamčatskou borůvku | rady
Jak pěstovat kamčatskou borůvku | rady. Kamčatská borůvka (zimolez kamčatský) je ovocnou dřevinou rostoucí jako keř, obvykle do výši 150 cm. Pochází z…
Jak správně uskladnit jablka | rady
Jak správně uskladnit jablka | rady. Naši předkové si dokázali velmi vážit úrody, kterou sklidili, a tak se také dokázali dobře postarat o její kvalit…
Jak pěstovat černý kořen
Černý kořen (neboli hadí mord španělský – latinsky pak  scorzonera hispanica) je druh kořenové zeleniny, která se na našich zahrádkách v sou…
Jak pěstovat artyčoky
Artyčok je druh zeleniny, který se v naší zemi příliš nepoužívá, možná jste se však setkali alespoň s nakládanými artyčoky na pizze. Artyčok…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.