Přejít k hlavnímu obsahu

Jak porozumět tepové frekvenci | rady

Jak porozumět tepové frekvenci | rady

Jak porozumět tepové frekvenci | rady. Tepová frekvence je hodnota, která nám ukazuje počet úderů srdce (tepů) za jednu minutu. V klidovém stádiu to může být kolem 70 tepů. S fyzickou zátěží se tato hodnota zvyšuje. Konečné číslo ovlivňuje mnoho faktorů. Záleží na stavbě těla, výšce, váze, věku, pohlaví a na fyzické kondici každého jedince. Sportovci ji mívají zpravidla nižší. Tepová frekvence má více hodnot a všechny si je můžete lehce spočítat. Pokud vlastníte hodinky, které ji umí změřit, tak je stačí při sportování nastavit na správný režim a vzít si hrudní pás, jež snímá údery srdce.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Adriana Dosedělová | Út, 05/31/2011 - 21:58

Tak to není tak zcela přesné...
Tepová frekvence se obvykle pohybuje za normálních okolností do 75 za minutu..
dále pokud je člověk trénovaný má klidně i pouhých padesát za minutu..
ale pozor někomu už tento stav nemusí dělat dobře.
Výpočet maximální kritické hladiny za níž bychom neměli jít je odpočet 220 - věk....například je vám 33, tak tato maximální hranice je 187. Pokud byste dosáhli 187 může dojít k zástavě a to mi věřte.. ono dojde.
Pokud chcete hubnout je potřeba se pohybovat v jisté spalovací mezi, ta se pohybuje obvykle mezi 65 -80% maximální tepové frekvence.
Jak si toto vypočítáte? Jednoduše - 220 -věk např 33= 187 x 0,65= 121 to je spodní hranice a horní se počítá obdobně akorát že místo 0,6 násobíte 0,8 (80%) a výsledek je horní hranice. U příkladu s 33 lety je to 158.
Dostali jste se k číslům 121 - 158, co to pro vás znamená? Pokud váš pulz bude níže než 121, tak to není ani cvičení, jen se protahujete, nedochází ke spalování. Pokud budete makat nad danou hranici bude to pro vás znamenat, že spalujete cukry, nikolivěk však tuky. Výsledkem vám bude blbě, budete mít vlčí hlad, tukové polštářky nezmizí, ale poroste vám kondice. Jestli chcete hubnout a zároveň zapracovat na svalech musíte se držet v dané mezi 65 -80% maximálního tepu. Jednoduchý test je, že při cvičení musíte být jemně zadýchaní a to tak, že nebudete moci mluvit. Tato zkouška je však pro lidi bez kondice, jelikož ti, jež ji trochu mají, tak pulz mohou mít už dávno přes a zadýchaní nejsou...
Dále... pokud si chcete měřit pulz měřte si ho na krku ale rozhodně vynechejte palec, jestliže netrpíte nějakou srdeční vadou - arytmií, vystačí vám počítat pouze patnáct vteřin a výsledek znásobit čtyřma.
Dále... v posilovnách již spousta strojů má pulzoměr a v obchodech se sportovními potřebami se dá koupit pulzoměr za přijatelnou cenu. Dokonce existují i hodinky...
Nejtěžší je udržet se v dané linii, protože se vám může zdát, že je to snadné, pomalé a já nevím jaké a ono ejhle a už máte pulz 160...
Tudíž tento článek je zavádějící a nepřesný a dokonce matoucí... je mi líto.

Jiří Vencl (neověřeno) | St, 06/01/2011 - 17:44

Matoucí, zavádějící a nepřesný je maximálně Váš komentář. Ve skutečnosti jste vlastně celý článek přepsala. Například začínáte s tepovkou (v klidu), autorka píše, že její hodnota je kolem 70, vy píšete do 75. Autorka uvádí vzorec na výpočet průměrné tepové frekvence na hubnutí, Vy ho pouze upravujete na rozmezí. Autorka se také zmiňuje o možnostech sporttesterů (hodinek, jenž měří tep), Vy to také zmiňujete a tím způsobem, jako by to v článku nebylo.
Pokud byste byla opravdová odbornice na toto téma, tak víte, že vzorců na výpočet tepové frekvence je opravdu mnoho a jen jejich vypsání by zabralo celý článek.
Váš komentář (z 31.05.2011 - 21:58) je naprosto nevhodný a je velmi matoucí.

Adriana Dosedělová | Čt, 06/02/2011 - 08:53

Pane Jiří Vencle... článek byl evidentně upraven... podle mého komentáře.. původní verze článku vypadala zcela a naprosto jinak :-).
Ale je dobře, že došlo k úpravě...

Jiří Vencl (neověřeno) | Čt, 06/02/2011 - 16:14

Omyl, ke korekci nedošlo! Článek zatím nebyl upravován a věřím, že ani nebude. Vím to na 100 %. Prvotní verzi článku mám k dispozici a je stejná, jako vložený text. Je to jen důkaz, že Váš komentář je velmi zavádějící a nemístný. Divím se, že nebyl smazán, je naprosto nevhodný.

Veronika Hrmová | Čt, 06/02/2011 - 16:28

Vážená paní,
musím Vás upozornit, že článek je v původní verzi a žádnou úpravu jsem neprovedla. Informace nejsou mylné. Volila jsem nejjednodušší vzorce, abych nezatěžovala veřejnost složitými výpočty. Jedná se pouze o orientační určení tepové frekvence. Vše co je uvedeno ve Vašem komentáři, je pravda stejně jako v mém článku. Vy jste to pouze rozšířila a podrobněji popsala danou situaci.

Freund.jiří (neověřeno) | St, 11/23/2016 - 20:41

Poraďte nám,
manželka-62let 170cm a 72kg trpí občas3x měsíc. srdečním ,,záchvatem,,vyletí ji tepová frekvence až na 180za min. !
Tklak má v normě....Doktorka Jí nic nedala musí se šetřit
Mám obavy o její zdraví.
Díky Freund.

Další zajímavé články

Jak na atopickou pokožku | rady a tipy
Jak na atopickou pokožku | rady a tipy
Jak na atopickou pokožku | rady a tipy. Jestli někdo ví, jaké je zažívat tak úporné svědění, že by člověk vyskočil z kůže, pak je to právě atopik. Drá…
Jak na zácpu přírodní cestou
Jak na zácpu přírodní cestou
Jak na zácpu přírodní cestou | rady a tipy. Zácpa je nepříjemná a má také svá zdravotní rizika, proto bychom se jí měli snažit předcházet. Pokud už zá…
Jak posílit pánevní dno | rady
Jak posílit pánevní dno | rady
Jak posílit pánevní dno | rady. Pánevním dnem se rozumí skupinka svalů, která se nachází na „dně“ našeho těla. Tyto svaly najdeme poblíž močové trubic…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.