Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postavit krb - zahradní krby

30. Srpen 2019

Zahradní krb zpestří náš rodinný nebo společenský život. Máme-li na zahradě dostatek prostoru, pojďme jej využít. Naším úkolem bude postavit jednoduchý a praktický zahradní krb. K tomuto účelu jsem vytvořil tento návod, díky němuž bude postavit krb na zahradě jednodušší.

1

Umístění krbu na zahradě bude sehrávat velkou roli v jeho praktickém využití. Chceme-li sebe i sousedy ušetřit nadbytečného kouře, pak vyberme místo, v němž zohledníme směr převládajících větrů a podmínky vytvoření závětří. Vyberme klidné zákoutí chráněné pergolou, kde nebudeme obtěžováni zírajícími sousedy nebo hlukem od cesty.

2

Zahradní krb je stavba - a jako taková vyžaduje kromě naší zručnosti pracovní postup rozvrhnutý do několika fází. Na začátku bychom měli mít k dispozici nějaký plánek, a povědomí o materiálech, které ke stavbě zahradního krbu použijeme.

Vhodné materiály:

tepelně izolační desky Šamot - nejužívanější materiál využívaný ke stavbě krbu, protože má vysokou tepelnou ododlnost 1300°C

klasické cihly - ty můžeme použít mimo nejvíce teplem namáhané části

kámen - nejvhodnějším je pískovec

3

Stavbu započneme tvorbou základů. Srovnáme terén a vykopeme čtvercový nebo obdélníkový otvor, který zabetonujeme. Vyztužíme kameny nebo ocelovými dráty. Na betonu by se nemělo šetřit. V zimě by se nám mohl krb nahnout. Otvor by měl být hluboký, řekněme, okolo 70 cm. Necháme řádně zaschnout.

4

Pro nadzemní část krbu si vytvoříme bednění, které nám pomůže držet tvar budoucího zahradního krbu. Spodní část krbu nám může sloužit pro uchovávaní špalků dřeva. Pokud na to budeme myslet už v této fázi, jsme na dobré cestě. Betonová deska bude vystavena velké tíze, použijme dráty a tyče k výztuze.

5

Pustíme se do ohniště. Na betonovou desku vyzdíme spodní část ohniště. Nejlépe ze šamotových cihel, které vydrží vysoké teploty. Postavíme ze šamotových cihel i zdy krbu, do nichž ve vhodné výšce zapustíme ocelovou trubku, která poslouží ke grilování. Cihly použijeme i na zadní stěnu. Užíváme šamotovou maltu. Výška by měla být zhruba 70 cm, a co se týče hloubky, měla by odpovídat dvěma třetinám šířky. Nezapomeňme na rošt, kterým bude přiváděn do krbu vzduch. Na zbytek krbu můžeme použít klasické cihly.

6

Stavíme komín. K němu postavíme sopouch z 2 – 3 milimetry silného plechu. Můžeme opět zazdít. Komín zakončíme měděnou střížkou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co vysadit k pergole | tipy
Jak a co vysadit k pergole | tipy. Pergoly obvykle zastřešují nebo alespoň vytvářejí příjemný stín nad terasami určenými k posezení, odpočinku a nebo…
Jak pěstovat a zpracovat chřest
Jak pěstovat a zpracovat chřest | rady a tipy. Sezóna chřestu začíná v polovině dubna, pokud si však chcete vypěstovat chřest doma, úrody se dočk…
Jak vybavit kurník pro slepice
Jak vybavit kurník pro slepice | návod na vybavení kurníku. Pokud si chcete pořídit slepice a mít tak přísun domácích vajíček, ať už kvůli etickým, fi…
Jak vybrat větrák
Jak vybrat větrák | rady a tipy. Větrák je věc, která Vám při správném výběru poslouží i několik let. Nekupujte ho proto ukvapeně, ale dejte si při ko…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.