Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat Náchodsko

08. Říjen 2012

V létě turistika a cyklistika, v zimě umírněné lyžování. Příjemně členitá kopcovitá krajina. A literární odkaz Boženy Němcové, Aloise Jiráska a Josefa Škvoreckého. Náchod, Hronov, Česká Skalice, Jaroměř i Nové Město nad Metují stále patří na seznam častých výletních cílů. Jak poznat Náchodsko?

Co je potřeba

turistické vybavení
mapy regionu

1

Náchodsko se rozkládá v severovýchodní části Královéhradeckého kraje. Jeho správním centrem je bývaké okresní město Náchod, které leží 150 kilometrů od Prahy, respektive 45 kilometrů od Hradce Králové. Na mapě republiky je Náchodsko vklíněno mezi okresy Trutnov a Rychnov nad Kněžnou, jižní část sousedí s okresem Hradec Králové. Sever a východ Náchodska tovří státní hranice s Polskem. Vzdálenost mezi nejjižnějším větším městem Jaroměří a nejsevernějším Broumovem je třiapadesát kilometrů.

2

Krajem protéká řeka Metuje, která se u Jaroměře vlévá do Labe. Řeka není v celé délce splavná, vodácký sport se provozuje je v některých úsecích, a nebo na rozsáhlé ploše vodní nádrže Rozkoš. Větší část okresu má podhorský charakter: sever tvoří Broumovská pahorkatina, západní část patří do Podkrkonoší, jihovýchodní část Náchodska spadá do Podorlické pahorkatiny. Při hřebenovém přechodu Orlických hor je Náchod nástupním (nebo cílový) místem. Náchodsko je ideální lokalitou pro méně nebo středně zdatné turisty a cykloturisty. Značení cest je velmi dobré, udržované – cesty na mapách odpovídají reálnému stavu.

3

Jaroměř. První zastávkou turistů při návštěvě Náchodska bývá Jaroměř, a to zejména její část Josefov. Josefov byl vystavěn v 80. letech 18. století jako pevnost (Josefem II:). Rozsáhlá část s technickým zázezím vojska je dobře udrřžovaná a slouží jako zajímavost k prohlídkám návštěvníků. Obytná část Josefova je rovněž zajímavá, ale typické vojenské město zatím způsobuje jaroměřské radnici spíše starosti – na jeho opravu a využití se nedostává peněz. I tak stojí pravoúhlé „kasárenské“ ulice za prohlídku. V Josefově rovněž sídlí muzeum (vstupenka společná se vstupenkou do pevnosti), v jehož expozici jsou zajímavosti z historie pevnosti a neblaze slavné bitvy u Sadové („u Královýho Hradce“) v roce 1868. Působí zde kluby vojenské historie, které v Josefově pořádají setkání a ukázkové „bitvy“.

4

Cesta na sever od Jaroměře vede do České Skalice. Třebaže Božena Němcová nepatří v současné době k právě čteným autorům, Česká Skalice z jejího odkazu stále žije. Po prohlídce českoskalického muzea lze pžíjemnou cestou dojít do nedalekých Ratibořic, kde se odehrává idylický děj Němcové Babičky. Zámeček kněžny Zaháňské, Staré bělidlo i mlýn jsou ve velmi dobrém stavu, „Viktorčin“ splav je udržovaný a děti se na něm a pod ním rády koupají. V době hlavní turistické sezony ne Babiččino údolí trochu přelidněné.

5

Za Českou Skalicí se rozprostírá vodní nádrž Rozkoš. Ná přes tisíc hektarů a byla vystavěna pro regulaci stavu vody na středním toku Labe. Rozkoš mají v oblibě rybáři a surfaři a jachtaři. Koupání v Rozkoši je také možné, ale nádrž je poměrně mělká a v létě rychle zarůstá řasou. Díky malé hloubce ovšem jezero velmi často „na holo“ zamrzá, a tak je Rozkoš v zimě vyhledávaná přírodnímu bruslaři.

6

Na východ (a na dohled) od Rozkoše se nachází půvabné městečko Nové Město nad Metují. Renesanční štíty novoměstského náměstí znají lidé mimo jiné i z televizního seriálu F. L. Věk (i když jimi filmaři imitovali obrozeneckou Dobrušku). Zámek v Novém Městě nad Metují má zajímavou novodobou historii: na počátku 20. století jej od zchudlého šlechtice koupil textilní podnikatel a mecenáš Bartoň (získal i povýšení do šlechtického stavu, takže rodina nese jméno Bartoň z Dobenína). Bohatý a činorodý nový majitel renesanční zámek opravil a vybavil stylově, vkusně, a přitom moderně. V roce 1992 byl majek rodině Bartoňů navrácen, originální interiérové prvky předních meziválečných umělců jsou veřejnosti přístupné. K zámku patří i francouzský park s veselými trpaslíky z dílny Matyáše Brauna.

7

Typickou vedutu okresního města Náchodu tvoří zámek na vysokém návrší uprostřed města. Správa státního zámku Náchod použivá moderních demonstračních metod, připravuje komponované nebo tématické prohlídky a expozice. Náchod se velmi často objevuje v díle Aloise Jiráska a Josefa Škvoreckého (ovšem pod pseudoznačením Kostelec). Město Náchod má dynamický obchodní ráz, který určuje i blízkost Polsaka (hraniční přechod v Náchodě-Bělovsi). Na kopci Dobrošově nad městem se nachází populární turistická Jiráskova chata, ale především dělostřelecká tvrz Dobrošov (součást Maginotovy linie). Nedokončená pevnost je přístupná k prohlídkám.

8

Asi deset kilometrů od Náchoda (stále na sever) leží městečko Hronov, které z pohledu turistů žije jiráskovským odkazem a amatérským divadlem. V Hronově se narodil spisovatel Alois Jirásek a historii města popsal v rozsáhlé kronice U nás. Místa, která mají v kronice klíčovou úlohu, jsou stále označena („domek Kalinův“, Šimůnkův „z uličky“, hrob Justynky, zvonice...), třebaže drtivé většině hronovských návštěvníků už nic neříkají. Začátkem srpna je v Hronově pořádán největší festival amatérkého divadla Jiráskův Hronov.

9

V kopcích nad Hronovem je skryt velmi svérázný městy s „katovskou – hrdelní“ tradicí Stárkov. V září městys pořádá „katovské“ slavnosti: dálkový pochod po několika trasách, divadlo, rekonstrukce bitev, vepřové hody, veteránská přehlídka, taneční zábava... Okolí městyse je báječný terén pro pěší a cykloturistiku.

10

Dalším zajímavým městysem b blízkosti Hronova je Machov, který leží na úpatí kopce Boru. „Skalnatý Bor“ (Jiráskovou sousloví) je ze všech stran viditelnou dominantou celého Náchodska. V době konání Jiráskova Hronova bývá v Machově alternativní a trochu recesistický festiválek Lojzíkův Machov.

11

V Náchodě vytéká populární kyselka Ida (lázně a stáčírna jsou střídavě probouzeny k životu a zase zavírány, ale voda je přístupná všem lidem). V hronovském parku vytékají dva sirné prameny Hronovka a Regnerka.

Za ochutnání stojí podkrkonošská specialita kyselo, které se vaří v mnoha restauracích nebo i v bufetech. Upozoznění: Kyselo není kyselé, jak si stěžoval Trautenberk. A není z kyselého zelí, jak se lidé mnohdy domnívají. Dělá se z chlebové kvasu a také po chlebu chutná. Přidávají se do něj houby, vařené brambory a na másle smažená vejce.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak poznat Slezskou Hartu
Benjamínkem mezi přehradami je nazývána Slezská Harta, vodní dílo, jehož vodní plocha se rozlévá jižně od Bruntálu na hranici mezi Slezskem a Moravou.…
Obrázek není k dispozici
Jak poznat Osoblažsko
Kdo ví, kde leží Osoblaha? Asi jen pilní studenti českého zeměpisu, válečných dějin či znalci a milovníci železnic. Osoblažsko je specifický kout naší…
Obrázek není k dispozici
Jak poznat Broumovsko
Kraj strmých pískovcových stěn, poustevníků, řeholníků, ale rovněž textilních fabrik z konce 19. století. Takový je obrázek Broumovska, na jehož idyli…
Obrázek není k dispozici
Jak poznat Třebíčsko
Třebíčsko, a zejména jeho metropole Třebíč, působí na člověka, který je navštíví poprvé, jako republika v republice. Všeobecně se ví, že jsou v Třebíč…
Jak poznat Krnov a jeho okolí
Krnov je tak krásné a zajímavé město, že kdo je poprvé navštíví, skoro nevychází z údivu. Tak jako David Vávra v roli „okouzleného turisty“ v televizn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.