Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se léčit z gamblerství

17. Březen 2011

Gamblerství neboli chorobné hráčství američtí lékaři přirovnávají k závislosti na kokainu. V České republice počet závislých například na výherních hracích automatech výrazně stoupá. Jak poznám, že jsem gambler, či někdo z mého okolí, a co dělat?

1
Jsem gambler? Věšinou to začíná nevinně. Zajdete si do hospody a tam si hodíte dvacet korun do hracího automatu. Za případnou výhru hráč pozve své přátele na pití. Časem se hráč k výhernímu hracímu automatu vrací častěji a do automatu nahází vyšší částky. Případnou prohru si ospravedlňuje tím, že v minulosti vyhrál i větší sumu, tak že to tolik nevadí. V poslední fázi gambler pociťuje velmi silné puzení ke hře, které lze těžko ovládnout, nutkání často doprovází myšlenky s představami hraní. Nad vidinou finančního zisku převládá chuť si zahrát, na hraní si půjčuje peníze, může začít krást či se zabývat jinou trestnou činností. Jenže prohrává víc a víc peněz, často až do poslední koruny. Gamblerství postihuje mladé i starší jedince, vysokoškoláky i lidi bez vzdělání, movité podnikatele i sociálně slabé. Gamblerství si nevybírá, je to závislost, která vede ke statisícovým i milionovým dluhům, ztrátě zaměstnání, ztráty přátel, rodiny a způsobuje i vážné zdravotní problémy. Zezačátku si gambleři závislost nepřiznávají, později ji přiznají, ale nemohou se sami závislosti zbavit. Udělejte si test: Dotazník na patologické hráčství organizace Gamblers Anonymous Odpovídejte pouze „ano“ nebo „ne“, podle toho jestli je pravdivá odpověď bližší „ano“ nebo „ne“. 1. Ztrácel jete často kvůli hře čas? 2. Učinila hra váš život doma nešťastný? 3. Poškodila hra vaši pověst? 4. Cítil jste po hře výčitky svědomí? 5. Hrál jste někdy proto, abyste získal peníze, jimiž byste zaplatil dluhy nebo vyřešil finanční těžkosti? 6. Zmenšilo hraní vaši ctižádost a výkonnost? 7. Když jste prohrál, měl jste pocit, že se musíte co nejdříve vrátit a vyhrát, co jste prohrál? 8. Když jste vyhrál, měj jste silnou touhu se ke hře vrátit a vyhrát ještě víc? 9. Hrál jste často tak dlouho, dokud jste neprohrál poslední peníze? 10. Půjčil jste si někdy proto, abyste financoval hru? 11. Prodal jste někdy něco, abyste financoval hru? 12. Nechtělo se vám používat peníze ze hry pro normální účely? 13. Způsobila hra to, že se jste se nestaral o prospěch rodiny? 14. Hrál jste někdy déle, než jste měl původně v úmyslu? 15. Hrál jste někdy, abyste unikl trápení a starostem? 16. Spáchal jste někdy, nebo jste někdy uvažoval o spáchání nezákonného činu, abyste financoval hru? 17. Působí vám hra potíže se spaním? 18. Vedly hádky, nespokojenost nebo zklamání k tomu, že se objevila touha hrát? 19. Když se na vás usmálo štěstí, cítil jste touhu to oslavit pár hodinami hry? 20. Uvažoval jste někdy o sebezničení v důsledku hry? Spočítejte kladné odpovědi: Patologický hráč většinou odpoví kladně na 7 nebo více otázek.
2
Jsem patologickým hráčem, co teď? V prvé řadě je třeba vyhledat odbornou pomoc. Tento článek má zejména na gamblerství upozornit a přinést pár užitečných rad. Rozhodně nenahrazuje odbornou pomoc. Prvním krokem je, abyste si gamblerství přiznali a uvědomili si, co všechno hraním ztrácíte a co všechno jste pro hru museli udělat - lhát rodině, přátelům, v práci, rozprodávat majetek apod. Léčba obvykle probíhá spolu s alkoholiky, vyléčený gambler už nikdy nesmí hrát, jinak se závislost může vracet.
3
Fáze první: stadium kritičnosti Stadia uzdravování můžeme rozdělit na tři fáze. V první fázi gambler hledá pomoc, opouští svět fantazie a začíná uvažovat odpovědně. Jak na to? Musíte si sestavit plán splácení dluhů. Udělat si jasno ve svém životě a pevně se rozhodnout - přestat hrát, nebo se dál potácet životem a ztrácet půdu pod nohama? Řekněte o své závislosti svým blízkým, zajděte ke svému doktorovi či navštivte odborná centra. Vaše léčba bude pravděpodobně probíhat ambulantně.
4
Stadium znovuvytváření V této fázi si gambler nachází své zájmy, rodina a přátelé mu začínají důvěřovat. Vrací se sebeúcta i větší klid v životě. Je třeba splácet peníze podle navrhnutého splátkového kalendáře. Začít si hledat zájmy i pracovní příležitost. Buďte aktivní, ale svou aktivitu prokládejte odpočinkem a relaxací. Na každý den si udělejte plán, co budete dělat a kam půjdete. Nenoste s sebou velkou finanční hotovost.
5
Fáze růstu V poslední fázi gambler už na hraní nepomýšlí, začíná projevovat náklonnost k ostatním lidem. Deprese se ztrácejí, zlepšuje se i zdravotní stránka. Gambler má optimističtějí přístup k životu a radost ze sebe i ze svých aktivit. Jak dlouho léčba trvá? Ta je individuální, každá fáze údajně vyžaduje jeden rok léčby a je postavena na psychoterapii. K ústavní péči dochází po neúspěchu ambulantní léčby. Ta je však dobrovolná.
Autor: JakTak
Hodnocení

Ahoj vojto prosím tě první co udělej je že zajdi za svojí přítelkyní a řekni jí že máš problém a potřebuješ s ním pomoc. řekni jí to co jsi tu napsal uvidíš že se ti uleví od starosti co když na to přijde a hlavně jestli jí na tobě záleží bude to ona kdo tě z toho dostane pokud budeš chtít. chápu že to je těžký mě to trvalo 3 roky než jsem to té své řekl ale za tu dobu jsem náš vztah tak zničil že to že jsem k ní byl naprosto upřímný bylo to poslední záchrané lano a poté co jsem s ní zašel na pár skupinových terapií nás to natolik stmelilo že jsem uplně přestal hrát a konečně si i uvědomil že mám s ní krásnou dceru která mě potřebuje. věř mi že pokud budeš o svých problémech mluvit s lidmi kterých se ty problémy týkají tak ocení tvou odvahu protože gembler je pro negemblery nepochopitelná neznámá. držím palce aby tvá duše došla klidu a tvé hráčské touhy odpluly stejně rychle jako se oběvily.

Petr (neověřeno) | Čt, 06/09/2016 - 22:56

Ahoj jmenuji se Petr a jsem bývalí toxík co přešel na gamblerství. Nikdy jsem si peníze od nikoho na hru nepujčil ale pokaždé když jsem vydělal nějaké peníze tak jsem se je snažil zdvojnásobit hrou na barvu bohužel v polovině případech se dostavil opačný efekt tak jsem já hlupák přešel na ty tzv. výherní automaty a od té doby jsem veškeré peníze co jsem za poslední 3 roky vydělal úspěšně vkládal do bankomatu který pouze peníze příjmá no a teď když po třech letech jsem dokázal najít v sobě odvahu si uvědomit že jsem gembler mě řekala hodně nepříjemná realita při které jsem si spočítal kolik peněz jsem utratil s často dobrým úmyslem třeba získat peněz víc na kopi kola nebo nové pračky no nakonec jsem přišel ke vchodu do léčebny kde už jsem se úspěšně dostal ze závislosti na pervitinu ale přez prách jsem nevkročil uvědomil jsem si důležitou věc za celé ty 3 roky jsem svoji lásce nedokázal říct mám problém můžeš mi pomoc? tak jsem se otočil a jak nejrychleji to člo doběhl jsem k člověku co mi dal asi milion šancí se změnit nelhat že ztracim peníze atd.... jsem abstinující toxikoman, gembler nepiji ani pivo a půl roku jsem si nezapálil cigaretu. jsem štastný ale nikdy se nezbavím toho pocitu jaké to je mít na té blbé bedně 30 000 ale jsem rád že mě opustily ty stavy a myšlenky když jsem z herny odcházel s drobnýma v kapse. pro všechhny kdo dočetly až sem tak prosím vás nehrajte si s osudem můžete dopadnout jak já nebo hůř jak VY!!!

Vojta Meluzín (neověřeno) | Pá, 03/04/2016 - 15:42

Ahoj jmenuji se Vojta.A začínám prosit boha o jeho pomoc.
Uchvátila mě matka celého hazardu Ruleta.Je mi jedenadvacet let a nejsem schopný hru vymazat z života,myšlenek.Maximálním způsobem to ovlivnuje můj život.Nekonečné myšlenky o pohádkových výhrách ,které se prostě nedostaví.Byl jsem delší dobu úspěšně abstinujicí ,ale přišel měsíc únor 2016 a já prohrál cirka 30 000,- během deseti návštěv.
Přestávám se starat o svůj zevnějšek ,sebevědomí opět upadá ,dluhy narůstají
Přítelkyně očekávám ,že začíná něco tušit ,extrémní výkyvy peněz.
Přišla situace kdy jsem opravdu odešel s balíkem v kapse a nepochopitelně jsem v slevě nakoupil značkové bundy za deset tisíc,po návratu domů jsem si teprve uvědomil ,že vlastně nebyl jediný důvod takto zacházet s prakticky měsíční výplatou ,u mě těžce vydřenou.(Hodnota peněz?Absolutně jsem o ni přišel)Tato hra způsobila nedokončení mého studia ,vztahy se pomalu ale jistě bortí.Snažím se umazávat dluhy ,aby je moje domácnost nepocítila.
Existuje v okolí Blanska,Brna nějaký dobrý odborník?Spíše žena.Mnohokrát děkuji za odpověd.

Tak se běž léčit, ten čas bys stejne akorat ztratil a ješte vic se zadluži....není jiná cesta....krom jeste sebevrazdy

Další zajímavé články

Jak správně kloktat | rady a tipy. Nepříjemné škrábání, pálení nebo bolesti v krku nás podvědomě nutí, abychom se jich co nejdříve zbavili.…
Jak zlepšit spánek | rady a tipy. Stále více dospělých trpí poruchami spánku. Potíže s usínáním, časté buzení, neklidný spánek, děsivé sny a noční bdě…
Jak zmírnit bolest zubu | rady a tipy. K nejhorším bolestem patří bolest zubu. Jen málokdo se může pochlubit tím, že ji nikdy nezažil. Ačkol…
Jak rozpoznat alergickou rýmu | rady a tipy. Teče vám z nosu a máte pocit, že se nepříjemné rýmy ne a ne zbavit? Možná se řadíte do čím dál početnější…
Jak se zbavit štěnic | rady a tipy. Štěnice patří k úporným parazitům a zbavit se jich je velmi obtížné. Vyskytují se prakticky po celém světě a velic…