1

rozhodnout se pro určitý druh skalky
Zásadní je rozhodnout se, jaký typ skalky by se vám na vaši zahradu líbil, ale také jaký typ je pro vaši zahradu vhodný. Můžete samozřejmě zkombinovat více typů skalky, v zahradě to vypadá velmi pěkně. Na výběr máte suťový záhon, rašelinový záhon, vyvýšený záhon, zídku, koryto, mísu nebo jiné alternativní nádoby. Více v článku: Jak si navrhnout zahradní skalku.

2

zvážit umístění skalky
Klíčové je i místo, kde skalku vybudujete. Nemělo by to být pod stromy, ze kterých může kapat voda. Naopak řada skalniček potřebuje k růstu dobré světelné podmínky, takže raději vyberte otevřenou slunnou plochu. Nedoporučuje se budovat skalku na rovině, jednak vypadá lépe, pokud pomalu spadává dolů, a jednak je to přirozenější i pro samotné rostliny. Záleží ale také na vaší zahradě. Pokud je vaše zahrada spíše na rovině nebo pokud je spíše pravidelná, vhodné pro ni budou suťové nebo vyvýšené záhony. Pokud je spíše nepravidelná, bude skalka pěkně vypadat například u živého plotu, který ji bude chránit před větrem.

3

vybrat si rostliny
Výběr rostlin závisí na typu skalky, kterou jste si vybrali, ale i na typech kamenů, které plánujete do skalky umístit. Lepší je poradit se s odborníkem nebo zkušeným pěstitelem, který vám poradí rostliny, které se hodí do vaší zahrady a skalky, anebo si vyhledat v zahrádkářských knihách charakteristiky jednotlivých rostlin. Každá rostlina totiž potřebuje jiné přirozené prostředí, umístění apod. Obecné rady při koupi rostliny jsou: a) vybírejte rostliny, které mají zdravé listy a nejeví známky přítomnosti škůdců, b) nekupujte rostliny se zažloutlými výhonky, c) řiďte se při výběru i dobou květu a požadavky na její pěstování, které by u ní měly být uvedeny, e) pozor, i když na povrchu vypadá rostlina zdravě, kořeny může mít poškozené, to se projeví na jejím vzhledu až po delší době, a proto zkontrolujte i kořeny.

4

vybrat si kameny
Pokud je to možné, vyberte si pro vaši skalku kameny, kterou jsou snáze dostupné z blízkého okolí, abyste snížili náklady na dopravu. Nepoužívejte měkké, rychle zvětrávající horniny jako jílovité břidlice, křída nebo tvrdé horniny jako je žula nebo čedič. Kameny nesmí být moc velké, abyste s nimi mohli manipulovat. Vyberte spíše kameny různých rozměrů, aby vypadala skalka rozmanitě. Ideální je použít pískovec, tuf nebo vápenec.

5

přípravit místo pro budoucí skalku
Skalku nevytvářejte, pokud je mokro, protože těžké kameny by mohly hlínu udusat a zabraňovat pak vláze dostat se k rostlinám, které tam vysadíte. Místo, které jste si na stavbu skalky určili, je třeba nejdříve přerýt a vyčistit od veškerého plevele. Povrch potom trochu udusejte, abyste zabránili pozdějšímu nežádoucímu „slehnutí“ půdy.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.5
Average: 4.5 (2 votes)