Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit červenání

22. Červenec 2019
Jak se zbavit červenání

Jak se zbavit červenání | rady a tipy. Je to nepříjemná situace, která nás často kompromituje. Ocitneme se ve společnosti, přijdeme mezi lidi, a najednou při nějaké poznámce, často úplně neškodné, zčervenáme. Hanbou bychom se nejraději propadli na místě. Čím víc se toho bojíme, tím častěji se nám to stává. Jak se červenání zbavit?

1

Jde o to, že červenání nemůžeme nijak korigovat. Krev se nahrne do tváří a většinou dost dlouho trvá, než se situace vrátí do normálu. Problém není zdravotní, jde spíš o to, že se cítíme nepříjemně. Jako z udělání máme pokaždé pocit, že jsme zčervenali v naprosto nevhodný okamžik. Řeč není o tom, že přijdeme vymrzlí zvenku do přetopené místnosti a tváře nám rovnoměrně zrudnou. Mluvíme o tom, že nás z ničeho nic polije stud.

Někomu zčervenají tváře, jinému dekolt nebo mu na krku naskáčí nepravidelné zarudlé flíčky a skvrny, které se často slijí do větších celků. V pravém slova smyslu nejde o zdravotní problém, ale o psychický handicap. Lidé, kteří se červenají, se za to stydí. To je stresuje a stres bývá spouštěčem pro rychlé a nepřiměřené zrudnutí. Jde o začarovaný kruh.

2

V okamžiku, kdy zčervenáme, dojde k náhlému prokrvení periferních částí těla, v tomto případě obličeje. Něco jiného je, když se zapotíme a zčervenáme třeba po namáhavém fyzickém výkonu, tam to má jiné příčiny. Červenání bývá nápadnější u lidí se světlou pokožkou.

Vypadá to, že snáze se červenají lidé, kteří jsou sebekritičtí, mají trému, straní se lidí, jsou stydliví, často o sobě a svých schopnostech pochybují. Obvykle jim záleží na tom, co si o nich myslí jejich okolí. Nechtějí na sobě dát nic znát, ale to není zadarmo. Většinou je to stojí obrovské úsilí a ke slovu se dostává neurovegetativní systém. Když dojde k nerovnováze v prokrvení, krev se najednou nahrne do obličeje a dekoltu.

3

Asi nejjednodušší je zvyknout si, že to k nám patří, že jsme takoví, a přijímat se se vším všudy. Většinou každý z nás se obvykle potýká s nějakým „nedostatkem“. I řada celebrit se postupně přiznává k různým fobiím, psychickým či zdravotním problémům a nejistotám.

Někdy za problémem stojí takzvaná rosacea neboli růžovka, kdy dojde k zarudnutí bez ohledu na to, kde jsme a s kým jsme nebo v jaké jsme psychické kondici. Jde o dermatologickou záležitost. Žilky v obličeji zčervenají, když sníme ostré, kořeněné jídlo, příliš se fyzicky namáháme nebo jsme na sluníčku. Abychom to mohli vyloučit, je dobré navštívit dermatologa. Ten zjistí, zda nepatříme k cca 5 % lidí, kteří růžovkou onemocněli.

Tipy

Koho „bezdůvodné“ červenání až příliš obtěžuje, měl by navštívit psychoterapeuta a zjistit, v jakých situacích se mu to stává nejčastěji a jak se toho případně vyvarovat.

Varování

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit emočního hladu
Jak se zbavit emočního hladu
Snažíte se dát přebytečná kila dolů, ale nejde to. Z ničeho nic vás tu a tam přepadne tak hrozný hlad, že mu prostě nedokážete odolat. Pokud je to jen…
Jak na potničky | rady
Jak na potničky | rady
Jak na potničky | rady. Potničky jsou problémem malých dětí, ale nevyhýbají se ani dospělým. Horké a vlhké počasí, zvýšené pocení a těsné oblečení jso…
Jak rozpoznat mobbing
Jak rozpoznat mobbing | rady
Jak rozpoznat mobbing | rady. O bossingu už slyšel asi každý z nás. Jde o situaci, kdy si s šéfem nepadneme do oka a on se k nám chová tak, že nás to…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.