Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat švestková povidla | recept

Jak udělat švestková povidla | recept

Náš recept: domácí povidla ze švestek. Švestková povidla by neměla chybět v žádné české (moravské) spíži. V obchodech sice jsou švestková povidla k mání, ale ne vždy je jejich původ známý a složení jisté. Připravit švestková povidla doma není složité, takže máme-li dostatek švestek, nic nám nebrání udělat si švestková povidla jako čistý, „eček“ prostý produkt. Postupovat lze podle našeho návodu. A nakonec přidáváme recept na švestková povidla v troubě.

Co je potřeba

  • švestky
  • široký kastrol
  • sporák
  • zavařovací sklenice
  • případně trochu cukru (není nutně třeba)
1

O švestkách se uvádí, že pocházejí z Orientu, kde rostou divoce. Ze Sýrie byly švestky do Evropy doneseny ve středověku a jejich pěstování se rychle rozšířilo po celém kontinentě, tedy i v Česku a na Moravě. Naši předkové neměli příliš možností, jak podzimní úrodu uchovat na horší časy, ale technologie – dnes bychom mohli říct kondenzace – vaření povidel byla každému dostupná. A tak se začala vařit povidla.

2

Kromě vynikající chuti nezůstaly ani v dávných dobách nepovšimnuty dietetické vlastnosti švestek. A to, že švestky prospívají zdraví, dnes umíme pojmenovat: švestky obsahují vitamin C, karoten (provitamin A), vitaminy B1, B2, kyselinu nikotinovou a pantotenovou. Mají vysoký obsah železa a vysoký obsah vápníku. Čerstvé švestky obsahují asi šest procent cukru. Obsažené látky (kromě vitaminu C) zůstanou ve švestkových povidlech zachovány, ale jsou koncentrovanější.

3

Ovocnáři rozlišují mnoho odrůd slív: pološvestky, datlovky, špendlíky, dolanky, bosenské švestky, damascény, renklódy, mirabelky, ovesničky, blumy, karlata. K vaření švestkových povidel se používá pravá švestka, někdy označovaná jako švestka domácí – oválné plody modravě fialové barvy, ojíněné, se žlutavou až nazelenalou dužninou, která se lehce odděluje od pecky.

4

Švestky opláchneme a vyloupeme z pecek. Někde se vaří švestky i s peckami a pak se rozvařená měl pasíruje přes speciální cedník s velkými oky. Ale vypeckovat švestky není tak velká práce, jako pasírování. Jestliže jsme praváci, je praktické k levé ruce si položit nádobu na vyloupané švestky a k pravé ruce misku na odpad (celé švestky uprostřed). Loupání švestek tak půjde automaticky a doslova „od ruky“.

5

Švestky dáme do nejširšího kastrolu, který máme. Osvědčily se těžké železné kastroly, a nebo naopak moderní pánve s ušlechtilým povrchem. Podstříkneme asi půl deci vody a pod pokličkou přivedeme k varu. Pak snížíme teplotu (na stupeň dva u elektrického sporáku), mícháme, až se švestková povidla přestanou prudce vařit a budou jen mírně problublávat. Pak už nehrozí akutní připálení.

6

Švestková povidla necháme stále odpařovat. Občas zamícháme. Na míchání povidel používáme dřevěnou plochou vařečku (někdy bývá šikmo seříznutá). Takovou vařečkou snadno odloupneme hmotu ode dna. Švestková povidla jsou hotova, když jsou tak hustá, že se brázda za vařečkou neuzavírá.

7

Švestková povidla nepřislazujeme. Kdyby byl „špatný rok“, zralé švestky měly méně cukru a povidla z nich by byla příliš kyselá, můžeme trochu cukru přidat, ale jen málo, podle chuti. Váhové množství nelze upřesnit, záleží na kyselosti ovoce. Ale v takovém případě přidáváme cukru těsně před dokončením varu, když už jsou povidla hustá. Kdybychom cukr přidali hned na počátku varu, zkaramelizoval by a povidla by byla hnědá a hořká. Na druhou stranu – přidaný cukr musíme provařit, ale jen asi tři až pět minut.

8

Švestková povidla nemusíme sterilizovat. Předkové je uchovávali v kameninových nádobách, jen povázané voskovaným nebo pergamenovým papírem. Prababičky dávaly švestková povidla pod celofán. My vystačíme s dobře vymytými a vypařenými sklenicemi s víčkem. Pro jistotu sklenice s horkými povidly překlopíme na víčko.

9

Před použitím švestková povidla rozmícháme a dochutíme: přisladíme, přidáme trochu rumu, badyán. Švestková povidla jsou výtečná na bramborové placky, do kynutých knedlíků, do taštiček z těsta na plněné bramborové knedlíky nebo z těsta na tvarohové ovocné knedlíky. Dále švestkovými povidly můžeme plnit balené buchty, kynuté koláče nebo „metýnky“ – koláče s drobenkou (všechny recepty najdete na našem webu). Typicky českou chuť mají bavorské vdolečky se švestkovými povidly nebo masopustní koblížky.

Švestková povidla můžeme také dělat v troubě. Předvaříme si je na plotýnce a pak vložíme do pootevřené trouby, kterou zahříváme asi na 80 stupňů. Spotřeba energie je ale vyšší. Kdybychom měli (třeba na chalupě) k dispozici sporák nebo kuchyňská kamna na pevné palivo, můžeme nechat kastrol se švestkami stát na kraji plotýnky nebo jej vložit do vlažné pootevřené trouby. Jen nesmí zapomenout švestkami míchat. A topit.

Poznámka: V reálu nejsou švestková povidla tak červená jako na snímcích, jsou temně fialová. Barvu zkreslil blesk při amatérském fotografování pracovního postupu.

Autor: eliska1544 | Zobrazit autorská práva

Foto receptu na švestková povidla: autorka

Hodnocení
Olga (neověřeno) | Po, 08/29/2016 - 08:14

Už podruhé se mi osvědčilo: Vypeckované švestky umelu na masovém mlýnku (s většími oky), potom je v kastrolu cca 1/2 hodiny odpařuji. Nepřidávám žádnou vodu! A následně přendám do pekáče (kvůli větší ploše) a vložím do trouby. Nastavím teplotu na cca 150 stupňů. Zhruba po 20 minutách promíchávám. Ze tří kg pomletých švestek se během půl druhé hodiny v troubě staly povidla. Odpadá neustálé míchání na plotně. Vyzkoušejte.

poetkavlasta (neověřeno) | Ne, 05/10/2015 - 15:13

Já jsem jednou objevila recept Švestky v čokoládě.
Od té doby co jsem to vyzkoušela, dělám několik dávek, občas rozdám rodině či kamarádkám, protože to považuji za velikou mňamku, alespoň pro svoji mlsnou pusu. Dokáži sníst skleničku na posezení, ač to nesmím, protože mám diabetes. Ale já to miluji!
Recept:
2 kg umytých, vypeckovaných švestek
80 dkg - 1 kg písk. cukru (v receptu je1,5 kg, já si to upravila)
100 g pravého másla (Jihočeské)
1 vanilk. cukr Ottker
1/2 lžičky skořice
200 g kakaa (1 hrnek)

Pokrájené švestky přivedeme k varu. Přidáme cukr a vaříme 20 min. Neustále míchat!
Pak vmcháme máslo, vanil. cukr a skořici - stále mícháme.
Přisypeme kakao a vaříme ještě 20 min. - míchat!!
Horkou směs dáme do připravených čistých skleniček zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru na 7-10 min. Po té otočíme zpět. (rychle to houstne) . Až to vše vystydne sksleničky otřeme mokrým hadrem
od lepivé sladkosti. Já je celé oplachuji pod stud. vodou a pak utřu suchým hadříkem. Má to vydržet ve špajzu 1 rok, ale já to vždy zkonzumuji podstatně dřív. Je to zdravá a výživná pochoutka pro malé děti.
Lze dát na krupičku, na palačinky, na housku s máslem, nebo jen tak, pár lžiček přímo do pusy.

Josef Fafílek (neověřeno) | Ne, 07/27/2014 - 17:55

Je to krásné .

Další zajímavé články

Jak upéct švestkovou bublaninu | recepty
Dva recepty na švestkovou bublaninu – a jeden skoro neznámý! Švestkovou bublaninu připravujeme zejména tehdy, když nemáme moc času na náročnější moučn…
Obrázek není k dispozici
Džem vaříme po menších dávkách a v širších nádobách, aby se ovoce co nejrychleji uvedlo do varu, a zachovalo si tak přirozenou chuť a vůni. Můj recept…