Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít hornaté Skotsko | rady

Jak si užít hornaté Skotsko | rady

Jak si užít hornaté Skotsko | rady. Užít si hornaté Skotsko může každý podle svých představ a možností. Způsobů, jak se po Skotsku přemisťovat a poznat jeho krásy, je nespočet. Můžete i kombinovat některé dopravní prostředky s pěší turistikou, při které budete přírodě patrně nejblíže.

1

Na Skotsku vás nejvíce uchvátí hluboká zelená údolí, vklíněná do vysokých drsných hor, mokřiny porostlé vřesem, zelená krajina plná pastvin, kde se mírumilovně pasou ovce, a tajemné starobylé hrady. Prostě je to jeden z mála posledních koutů nespoutané přírody v Evropě.

2

První, ale ne jedinou možností, je cestovat autem, kterým se dostanete kamkoliv a cena benzínu je srovnatelná s cenou v ČR. Ovšem při cestě na sever země ceny stoupají. Můžete využít půjčoven a samozřejmě si musíte zvyknout na jízdu vlevo a také na jeleny a jinou zvěř, která spokojeně a důvěřivě přechází silnice hlavně v horských údolích. Dobře ve Skotsku funguje i autostop, hlavně na málo obydleném severu.

3

Dobrou volbou jsou i autobusy, které jsou pohodlné a vybavené i WC. Ovšem skvělým zážitkem je cesta vlakem, kterým se dostanete úplně všude. Zejména cesta přes skotskou vysočinu vám poskytne úplně jiné výhledy než ze silnice. Některé úseky jsou dokonce vyhlášenou turistickou atrakcí.

4

Skotsko je zemí zaslíbenou pro cyklisty a pěší turisty. Cykloturisté si skutečně hornaté Skotsko užijí, neboť nekonečné plochy jedinečné přírody s jezery, horami a údolími nejsou daleko od velkých skotských měst, jako jsou Glasgow, Edinburgh, Fort William a dalších. Cyklotrasa vede mimo jiné i kolem proslulého jezera Loch Ness a panenskou přírodou údolí Glen Affric. Můžete zde také ochutnávat místní gastronomii v hospůdkách a obdivovat historické památky Edinburghu, zejména jeho impozantní hrad.

5

Při pěší turistice si ovšem užijete hornaté Skotsko plnými doušky. Nejznámější trasou je tzv. The West Highland Way, otevřená v r. 1980, a která je 153 km dlouhou dálkovou trasou pro pěší turistiku ve Skotsku. Trasa vede z Milngavie na okraji Glasgow až do Fort William, druhého největšího města skotské vysočiny. Doporučuje se jít od jihu k severu, neboť začátek trasy vede lehčím terénem a postupně se dostanete do vyšších nadmořských výšek s obtížnějšími úseky v horách.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vychutnat Londýn i v dešti | rady
Jak si vychutnat Londýn i v dešti | rady
Jak si vychutnat Londýn i v dešti | rady. Londýn je hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Rozkládá se na jihovýchodu zem…
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy. Amsterodam je největší holandské město na řece Amstel, která se ve městě vlévá do moře, resp. do kanálu spoj…
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady. Tyrolsko si většina lidí spojuje s lyžováním, jelikož se sem sjíždějí lyžaři z celé Evropy, ovšem místní kraj…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.