Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat vysokou školu | rady

29. Prosinec 2019
Jak si vybrat vysokou školu | rady

Jak si vybrat vysokou školu | rady. Chystáte se ke studiu na vysoké škole, ale ještě nevíte, kterou vybrat? V České republice působí víc jak dvě desítky veřejných škol, soukromých je mnohem víc. Rozhodnout se pro tu pravou rozhodně není jednoduché. Zkuste následující postup.

1

Jaký obor studovat? Zjistěte si šance přijetí ke studiu

Určitě máte už svou představu, jaký obor by vás zajímal. Myslete však i na zadní vrátka. Nevzdávejte se svého snu stát se archeologem nebo kosmonautem, pamatujte však na to, že dostat se na takový obor není vůbec jednoduché. Stejně tak uplatnění na pracovním trhu po absolvování studia vám může udělat vrásky na čele. Na běžně dostupné obory, jako jsou psychologie nebo práva. se pro změnu hlásí velké množství uchazečů a úspěšnost přijetí je velice nízká. Rada první: zjistěte si, jaké máte šance obor studovat. Vysoké školy tyto údaje zveřejňují. Hledat proto můžete na webových stránkách vysokých škol - jejich přehled naleznete například na http://www.firmy.cz/Instituce-a-urady/Vzdelavaci-instituce/Vysoke-skoly. Kde máte největší šance? Obvykle na technicky zaměřených školách. Příkladem může být Vysoká škola báňská v Ostravě nebo Vysoké učení technické v Brně.

2

Chci studovat v jiném městě?

To je základní otázka. Udělejte si jasno hned na začátku. Studium na vysoké škole a samotný studentský život nabízí spoustu příležitostí i povinností. Nebojte se, že budete muset opustit své přátele a rodinu, protože budete studovat na druhém konci republiky. I když to pro vás bude zřejmě představovat velký krok, samostatnost vám rozhodně neuškodí. A navíc domů budete určitě alespoň na začátku studia velice často jezdit na víkendy.

3

Kolik mě to bude stát?

Otázka peněz by neměla být pritoritní. Stát v současnosti přispívá i těm studentům, kteří se dříve obávali studia na vysoké škole kvůli vysokým nákladům. Můžete získat několik stipendií – sociální stipendium, ubytovací stipendium  nebo prospěchové stipendium, pokud budete vzornými studenty. Je třeba si uvědomit, že do školy nebudete chodit na osm a končit ve dvě odpoledne, jak tomu bylo na střední škole. Zatímco na jednom oboru budete studovat v prvním semestru třeba jen dva dny v týdnu, jiný obor vyžaduje účast na seminářích pět dní v týdnu od rána do večera. Přivydělat si ke studiu není problém. Studentská města nabízejí spoustu pracovních příležitostí, ve městech působí mimo jiné personální agentury, které studenti hojně využívají.

4

Co škola nabízí?

Kde budu bydlet, co budu jíst? Vysoká škola – to není jen studium, to je i studentský život. Zpravidla každá vysoká škola v České republice se umí patřičně o své studenty postarat. Bydlíte na kolejích školy, kde máte k dispozici vše, co ke svému životu potřebujete – postel, skříň, stůl či lampičku, kuchyňku i chladničku. Vysokoškolské menzy mají sice různou pověst, ale nedejte na fámy. V posledních letech se služby v menzách velice zlepšily. Některé vám nabídnou z pěti druhů jídla – myslí se i na vegetariány, můžete si dát třeba i pizzu. A co kulturní a sportovní vyžití? Při školách působí různá divadla či kina, vysoké školy mají své vlastní sportoviště. Tyhle služby jsou zdarma, popřípadě za drobný studentský poplatek.

5

Jakou má škola pověst. Jak to na škole chodí?

Pověsti a věhlasu školy se mnohdy přisuzuje velká váha. Můžete perfektně studovat na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě, ale pověsti Karlově univerzity v Praze nebo Masarykovy univerzity v Brně se prostě nevyrovná. Pamatujte i na tohle kritérium při výběru školy. Příkladem jsou nechvalné události okolo plzeňských nebo olomouckých práv. Žebříček vysokých škol sestavují různé komise, které sledují především to, kolik zkušeností má který kantor či kolik vědeckých objevů si škola připisuje. To vypovídá jen částečně o tom, jakou úrovní škola, fakulta či samotný obor disponují. Chcete-li nahlédnout, „jak to na škole chodí“, pak se ptejte již studujících vysokoškoláků. Navštivte fóra a webové stánky, kde se studenti shromažďují – na VŠE v Praze zkuste fórum VŠEborec.cz, na Univerzitě Karlově Ukáčko.cz, v Olomouci a v Opavě působí fórum Studyzone.cz. Také Facebook nabízí určité příležitosti, stačí hledat.

6

Jak získat další informace?

Kupte si speciální vydání Učitelských novin, které vychází každý rok v listopadu. V něm naleznete krom informací o oborech a přijímacích zkouškách také informace, které budete potřebovat vepsat do přihlášky na vysokou školu. Obvykle od listopadu vysoké školy pořádají Dny otevřených dveří, kde máte jedinečnou šanci poznat školu, nasát její atmosféru a zeptat se kantorů na to, co vás zajímá. Nezapomeňte sledovat noviny. MF Dnes, Lidové noviny i Právo se uchazečům o studium na vysoké škole věnují každý rok, čtenářům nabízejí speciální přílohy se statistikami úspěšnosti přijetí a zajímavými informacemi.

7

Při výběru vysoké školy si zodpovězte následující otázky

1. jaký obor chci studovat?

2. na jaké vysoké škole chci obor studovat?

3. jaké mám šance, že mě přijmou?

4. chci vůbec studovat v jiném městě?

5. budu za studium platit?

6. jakou má škola pověst, co o ní říkají i studenti?

7. nabízí škola stáže a praxi?

8. nabízí mi škola a město i sportovní a kulturní vyžití?

9. přihlíží škola k mým úspěchům na střední škole? (vyznamenání, účast v soutěžích)

10. líbí se mi škola i město?

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zvládnout logické scio testy | rady
Jak zvládnout logické scio testy | rady
Jak zvládnout logické scio testy | rady. Logické scio testy jsou asi nejtvrdším oříškem pro adepty na univerzitní studenty. Snad vám naše tipy pomohou…
Jak se dostat na ekonomii
Jak se dostat na ekonomii
Makroekonomie, mikroekonomie, podniková ekonomika, řízení výroby, marketing a management, pojišťovnictví, cenné papíry či podvojné účetnictví? Už jste…