Co je potřeba

lopatka, zahradnický substrát, květináče, keramické nádoby

1
Obrázek není k dispozici

Nejdříve tedy zjistíme, kterým z našich rostlin už je květináč malý a jejich kořeny se spodním otvorem již derou ven, to jsou vhodní adepti na přesazení. Při vyndávání rostlin postupujeme opatrně, abychom nepoškodili kořenový systém. Lepší je obětovat plastový květináč, než poničit kořeny.

2

Pokud se rostlině zastaví růst anebo začnou žloutnout listy, je nasnadě, že si sama říká o přesazení. Je důležité přesadit květiny do jim vyhovujícího substrátu, takže hlavně nikdy nebrat zeminu pro pokojové rostliny ze zahrady. Může obsahovat nejrůznější zárodky chorob a škůdců, které by dříve či později rostlinám ublížily. Pro různé druhy rostlin zakoupíme ve specializovaných prodejnách substráty na sukulenty, muškáty, kaktusy, orchideje anebo propěstování rostlin v hydroponii. Substráty, které pořídíte v zahradnictvích, jsou povětšinou složeny z rašeliny a navíc již obsahují hnojiva.

3
Obrázek není k dispozici

Rostliny, které jste nechali přezimovat na chladnějším místě, přestěhujte do pokoje. Po době odpočinku na chladnějším místě se většinou velmi čile odvděčí bohatstvím květů. Na začátku jara také přicházíme se stále častější zálivkou a hnojením. Zálivku zvyšujeme opatrně. Mezi jednotlivými zálivkami necháme substrát vyschnout. Rostlinu nikdy nehnojíme, pokud je substrát zcela vyschlý, spálili bychom rostlině kořeny.

4
Obrázek není k dispozici

Po zimě je třeba také provést očistu rostlin. Rostliny ozdobné listem sprchujeme jemným proudem vlažné vody anebo jejich listy otíráme navlhčeným hadříkem. Zbavíme je tak prachu usazeného na rostlinách, ten jim totiž zabraňuje v dýchání. Mnohdy je sprcha vhodnější než lesk na listy. Ten dokonce některé rostliny nesnášejí.

5

Na jaře rostliny tvarujeme, zastřihováním usměrňujeme jejich růst. Po jarním řezu rostlina zhoustne a zkošatí. Navíc tvarováním získáme řízky, které můžeme použít pro množení. Jaro je také obdobím vhodným pro množení pokojových rostlin, které je ideální provést právě dělením trsů při přesazování.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.77778
Average: 4.8 (9 votes)