Co je potřeba

zahradnické nůžky, pilka, dráty na vyvazování

1

V březnu je doba vhodná k řezu broskvoní a mandloní. U broskvoní prořezáváme větve tak, že na plodných výhonech ponecháme 4–6 květních dvojic pupenů. Ostatní výhony zkrátíme na 1–2 pupeny pro vypěstování dalšího plodného dřeva.

2

Do připravených jam vysazujeme nové ovocné stromy. Přitom dbáme na to, aby byly vysazeny tak hluboko, jak původně rostly ve školce. Před výsadbou upravíme rozsah kořenů a stejně tak i rozsah koruny na stejný rozměr. Vždy na očko směřující dole ven z koruny. Kdybychom ponechali očko na horní straně větvičky, bude směřovat další růst do koruny. To však není žádoucí. Půdu kolem stromků důkladně sešlápneme, teprve pak zalijeme a po slehnutí půdy přivážeme ke kůlu.

3

Jestliže máme na zahradě dostatek místa, můžeme se pustit třeba i do pěstování méně obvyklých druhů, které jsou třeba dekorativně nějak zajímavé anebo pro zpracování něčím výjimečné. Například nyní je vhodné období pro výsadbu kdouloní nebo mišpulí.

4

Některé peckoviny mohou být takzvaně líné na kvetení. V tomto případě je dobré, přerušit jejich kořenový systém na okrajích po obvodu koruny rýčem. Například to lze provést na hloubku jednoho až jednoho a půl rýče. Pokud strom sice bohatě kvete, ale málo plodí, je možné, že bude potřebovat svého opylovače – jiný strom téhož druhu. Pokud nemáme možnost vysadit další strom na své zahradě a ani náš soused to neplánuje, můžeme to vyřešit tím, že přímo do koruny našeho stromu naroubujeme jinou odrůdu. S roubováním můžeme začít ihned, jakmile začne proudit míza. U peckovin bychom to měli stihnout již do poloviny března. Volbu odrůd je potřeba zvolit podle podmínek na zahrádce.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4
Average: 4 (2 votes)