Přejít k hlavnímu obsahu

Jak provést jarní řez a výsadbu ovocných stromů

Jak provést jarní řez a výsadbu ovocných stromů

Na ovocných stěnách dokončíme vyvazování a ohýbání větví dříve než se začnou nalévat pupeny. V březnu je doba vhodná k řezu broskvoní a mandloní. Jestliže máme na zahradě dostatek místa, můžeme se pustit třeba i do pěstování méně obvyklých druhů.

Co je potřeba

  • zahradnické nůžky
  • pilka
  • dráty na vyvazování
1

V březnu je doba vhodná k řezu broskvoní a mandloní. U broskvoní prořezáváme větve tak, že na plodných výhonech ponecháme 4–6 květních dvojic pupenů. Ostatní výhony zkrátíme na 1–2 pupeny pro vypěstování dalšího plodného dřeva.

2

Do připravených jam vysazujeme nové ovocné stromy. Přitom dbáme na to, aby byly vysazeny tak hluboko, jak původně rostly ve školce. Před výsadbou upravíme rozsah kořenů a stejně tak i rozsah koruny na stejný rozměr. Vždy na očko směřující dole ven z koruny. Kdybychom ponechali očko na horní straně větvičky, bude směřovat další růst do koruny. To však není žádoucí. Půdu kolem stromků důkladně sešlápneme, teprve pak zalijeme a po slehnutí půdy přivážeme ke kůlu.

3

Jestliže máme na zahradě dostatek místa, můžeme se pustit třeba i do pěstování méně obvyklých druhů, které jsou třeba dekorativně nějak zajímavé anebo pro zpracování něčím výjimečné. Například nyní je vhodné období pro výsadbu kdouloní nebo mišpulí.

4

Některé peckoviny mohou být takzvaně líné na kvetení. V tomto případě je dobré, přerušit jejich kořenový systém na okrajích po obvodu koruny rýčem. Například to lze provést na hloubku jednoho až jednoho a půl rýče. Pokud strom sice bohatě kvete, ale málo plodí, je možné, že bude potřebovat svého opylovače – jiný strom téhož druhu. Pokud nemáme možnost vysadit další strom na své zahradě a ani náš soused to neplánuje, můžeme to vyřešit tím, že přímo do koruny našeho stromu naroubujeme jinou odrůdu. S roubováním můžeme začít ihned, jakmile začne proudit míza. U peckovin bychom to měli stihnout již do poloviny března. Volbu odrůd je potřeba zvolit podle podmínek na zahrádce.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně na jaře přesazovat | rady
Jak správně na jaře přesazovat | rady
Jak správně na jaře přesazovat | rady. S jarem přichází doba přesazování. Pravidlem bývá, že mladší rostlinky se přesazují každoročně, ty starší exemp…
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady. Sněženka je jednou z nejoblíbenějších prvních jarních rostlin. Je otužilá, dokáže prorazit i vrstvu sněhu a vykvést. I k…
Jak a co udělat v dubnu na zahradě II
Jak a co udělat v dubnu na zahradě II
Správný zahrádkář rozhodně nemůže podle pranostiky v dubnu zůstat za kamny. Je třeba totiž využít každého pěkného aprílového dne a vyrazit zahradničit…
Jak a co dělat v březnu na zahradě
Jak a co dělat v březnu na zahradě
Na zahrádce se s největší pravděpodobností jako první probudí k životu plevel. Čím dříve v boji s ním zasáhneme, tím lépe. Prozatím proti němu můžeme…
Jak pěstovat sněženky na zahradě | rady
Jak pěstovat sněženky na zahradě | rady
Jak pěstovat sněženky na zahradě | rady. Na světě existuje přes 400 druhů sněženek. Některé s velkými květy, některé kvetou plně. V našich zahradách n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.